Walka o wojnę na Ukrainie dominuje na szczycie największych gospodarek G20

  • Projekt komunikatu: „Większość” członków G20 potępia wojnę na Ukrainie
  • Zełenski na Ukrainie forsuje swój plan zakończenia konfliktu
  • Indonezja wezwała do położenia kresu polaryzacji politycznej
  • Inflacja, kredyt, polityka monetarna są na porządku dziennym
  • Prezydent USA Biden opuszcza kolację na Bali

NUSA DUA, Indonezja, 15 listopada (Reuters) – Kierowany przez Zachód nacisk na potępienie rosyjskiej agresji na Ukrainie zdominował we wtorek szczyt Grupy 20 (G20) na indonezyjskiej wyspie Bali, gdzie przywódcy największych gospodarek stanęli przed szeregiem problemów . Apetyt na zagrożenia nuklearne.

Inwazja prezydenta Władimira Putina na sąsiednią Ukrainę 24 lutego wstrząsnęła światową gospodarką i ożywiła geopolityczne podziały z czasów zimnej wojny, gdy świat wychodzi z najgorszej w historii pandemii COVID-19.

Podobnie jak na innych niedawnych forach międzynarodowych, USA i ich sojusznicy zabiegali o oświadczenie z dwudniowego szczytu G20 przeciwko działaniom militarnym Moskwy.

Ale Rosja, której siły zaatakowały miasta i obiekty energetyczne na całej Ukrainie podczas spotkania G20, stwierdziła, że ​​„upolitycznienie” szczytu jest nieuzasadnione.

„Tak, na Ukrainie toczy się wojna, wojna hybrydowa, którą Zachód rozpętał i przygotowywał od lat” – powiedział minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, powtarzając linię Putina, że ​​rozszerzenie sojuszu wojskowego NATO zagraża Rosji.

16-stronicowy projekt oświadczenia widziany przez Reutersa, który według dyplomatów nie został jeszcze uzgodniony przez przywódców, potwierdził rozłam.

„Większość członków zdecydowanie potępia wojnę na Ukrainie, która powoduje ogromne ludzkie cierpienie i pogłębia istniejące słabości światowej gospodarki” – stwierdził.

„Były inne opinie i różne oceny sytuacji i przeszkód”.

20 krajów odpowiada za 80% światowego PKB, 75% handlu międzynarodowego i 60% ludności.

’Uratuj świat’

Gospodarze Indonezji zaapelowali o solidarność i zwrócenie uwagi na problemy, takie jak inflacja, głód i wysokie ceny energii, zaostrzone przez wojnę.

„Nie mamy wyboru, potrzebujemy współpracy, aby uratować świat” – powiedział prezydent Indonezji Joko Widodo.

READ  Akcje i złoto zwiększają inflację w USA, gdy dolar spada

„G20 musi być katalizatorem kompleksowego ożywienia gospodarczego. Nie wolno nam dzielić świata na regiony. Nie możemy pozwolić, by świat popadł w kolejną zimną wojnę”.

W projekcie dokumentu ze szczytu stwierdzono, że banki centralne G20 dokonają kalibracji zacieśnienia monetarnego, biorąc pod uwagę globalny problem z inflacją, podczas gdy bodźce fiskalne powinny być „tymczasowe i ukierunkowane”, jednocześnie pomagając słabszym bez podnoszenia cen.

Jeśli chodzi o zadłużenie, wyraziła zaniepokojenie „pogarszaniem się” sytuacji niektórych krajów o średnich dochodach i podkreśliła znaczenie sprawiedliwego podziału obciążenia przez wszystkich wierzycieli.

W wirtualnym przemówieniu na szczycie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że nadszedł czas na wdrożenie zaproponowanego przez niego 10-punktowego planu pokojowego. Kijów domaga się całkowitego wycofania Rosji z okupowanych terytoriów.

Zełenski wezwał do przywrócenia „ochrony przed promieniowaniem” w kontrolowanej przez Rosję elektrowni atomowej w Zaporożu, kontroli cen rosyjskich zasobów energetycznych i rozszerzonej inicjatywy eksportu zboża.

Przedstawiciel USA powiedział, że Waszyngton chce wyraźnego przesłania G20 przeciwko rosyjskiej inwazji i jej wpływowi na światową gospodarkę, podczas gdy kanclerz Niemiec Olaf Scholes powiedział, że istnieją oznaki konsensusu, że wojna jest nie do przyjęcia.

Ławrow powiedział, że poprosił o adres Zełenskiego. Oskarżył go o przedłużanie konfliktu i ignorowanie zachodnich rad.

Rosja powiedziała, że ​​Putin był zbyt zajęty, aby wziąć udział w szczycie.

Umowa amerykańsko-chińska?

Jednak przed szczytem pojawił się jeden zachęcający znak, ponieważ prezydent USA Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping obiecali spotykać się i komunikować częściej, w miarę jak spotykają się coraz bardziej odseparowane narody.

Obie strony wyraziły sprzeciw wobec użycia broni jądrowej.

Rosja oświadczyła, że ​​zastrzega sobie prawo do użycia wszelkich środków, w tym energii jądrowej, w celu ochrony swojego bezpieczeństwa.

READ  Peter Thiel odchodzi z zarządu Meta, aby wspierać kandydatów z sojuszem Trumpa

Chiny i Rosja są blisko, ale Pekin uważa, by nie zapewnić żadnego bezpośredniego wsparcia materialnego, które mogłoby sprowokować zachodnie sankcje przeciwko wojnie na Ukrainie.

Podczas kolejnego spotkania dwustronnego chińskie media państwowe poinformowały, że Xi powiedział prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że Pekin popiera zawieszenie broni i rozmowy pokojowe na Ukrainie.

Grupy społeczeństwa obywatelskiego potępiły projekt deklaracji G20 za niepodjęcie działań w sprawie głodu, za niewzmocnienie wysiłków na rzecz finansowania rozwoju i za wycofanie się z wcześniejszego zobowiązania do zapewnienia 100 miliardów dolarów na finansowanie działań klimatycznych do 2023 r.

„G20 powtarza stare zobowiązania z poprzednich lat lub odnotowuje rozwój gdzie indziej, zamiast samemu przewodzić” – powiedział Friedrich Roeder z grupy. „Pięćdziesiąt milionów ludzi jest na krawędzi głodu, kiedy mówimy. Nie ma czasu, by G20 wzywała do działania – muszą działać”.

Liderzy przybyli na przyjęcie we wtorek wieczorem, wielu z nich miało na sobie tradycyjne indonezyjskie koszule batikowe. Gospodarz Widodo powiedział, że ma nadzieję, że jedzenie nie będzie zbyt ostre dla obcokrajowców.

Jednak Biden przegapił posiłek. „To był długi dzień, a on ma inne sprawy do załatwienia” – powiedział urzędnik Białego Domu.

Premier Kambodży Hun Sen wyraził zaniepokojenie stanem zdrowia innych światowych przywódców – w tym Bidena – który został zmuszony do wcześniejszego powrotu do domu po pozytywnym wyniku testu na COVID-19.

Fransiska Nangoy, Stanley Widianto, Nandita Bose, Leika Kihara, David Lawder i Simon Lewis w Nusa Dua, Andrea Shalal w Waszyngtonie, Andreas Rinke w Berlinie, Lidia Kelly w Melbourne i Eduardo Baptista w reportażach w Pekinie; autorstwa Raju Gopalakrishnana i Andrew Cawthorne’a; Montaż przez Toma Hoke i Johna Boyle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *