Putin w Teheranie przeprowadzi rozmowy z przywódcami Iranu i Turcji

TEHRAN, Iran (AP) — Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził we wtorek Iran, aby pogłębić więzi z regionalnymi zawodnikami wagi ciężkiej w ramach wyzwania, jakie Moskwa rzuciła Stanom Zjednoczonym i Europie w trakcie napiętej kampanii na Ukrainie.

Putin, podczas swojej drugiej podróży zagranicznej od czasu, gdy rosyjskie czołgi wjechały do ​​sąsiada w lutym, spotkał się z prezydentem Iranu Ibrahimem Raisi i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w sprawie palących kwestii stojących przed regionem, w tym konfliktu w Syrii i popieranej przez ONZ propozycji wznowienia eksportu . Ukraińskie zboże łagodzi światowy kryzys żywnościowy.

Gdy kosztowna kampania przeciąga się, gdy Zachód nakłada sankcje na Rosję, Putin stara się wzmocnić więzi z Teheranem, partnerem wojskowym i handlowym oraz celem zaostrzenia amerykańskich sankcji. W ostatnich tygodniach rosyjscy urzędnicy co najmniej dwukrotnie odwiedzili lotnisko w środkowym Iranie Biały Dom oskarżył Teheran o przegląd dronów zdolnych do uzbrojenia w celu ich ewentualnego użycia na Ukrainie.

Iran rozwinął długi czerwony dywan dla Putina na lotnisku Mehrabad w Teheranie, gdzie został ciepło powitany przez irańskiego ministra ropy Javada Ovjiego, zanim został eskortowany do miasta w jego prezydenckiej kamuflażu.

Ale co być może ważniejsze, wyjazd do Teheranu daje Putinowi okazję do spotkania wysokiej stawki z Erdoganem, który stara się pomóc w rozmowach pośredników na temat pokojowego rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, a także negocjacji w sprawie ukraińskiego embarga na zboże. Morze Czarne.

Turcja, członek NATO, stanęła przeciwko Rosji w krwawych konfliktach w Azerbejdżanie, Libii i Syrii. Sprzedał nawet śmiercionośne drony używane przez siły ukraińskie do atakowania wojsk rosyjskich. Turcja nie nałożyła jednak sankcji gospodarczych na Kreml, który stał się dla Moskwy bardzo potrzebnym partnerem. Z niekontrolowaną inflacją i szybko słabnącą walutą Turcja opiera się również na rynku rosyjskim.

Spotkanie ma również znaczenie symboliczne dla krajowej publiczności Putina, mimo że międzynarodowe wpływy Rosji są coraz bardziej odizolowane i pogrążone w konflikcie z Zachodem. Pojawia się kilka dni po tym, jak prezydent USA Joe Biden odwiedził głównych rywali Teheranu, Izrael i Arabię ​​Saudyjską.

READ  Tajny plastikowy Surface Duo firmy Microsoft wyciekł na eBayu

Z Jerozolimy i Dżuddy Biden namawiał Izrael i świat arabski Odpychanie wpływów rosyjskich, chińskich i irańskich rozszerzyło się wraz z postrzeganiem wycofania się USA z regionu.

To była trudna sprzedaż. Izrael utrzymuje serdeczne stosunki z Putinem, który był celem rosyjskiej obecności i częstych nalotów na Syrię, północno-wschodniego sąsiada Izraela. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie odmówiły pompowania większej ilości ropy poza plan zatwierdzony przez sojusz energetyczny z Moskwą.

Ale wszystkie kraje – pomimo ich wieloletniej rywalizacji – mogą zgodzić się na zbliżenie się z Iranem, który szybko rozwinął swój program nuklearny. Były prezydent USA Donald Trump porzucił umowę nuklearną Teheranu ze światowymi mocarstwami i ponownie nałożył paraliżujące sankcje gospodarcze. Negocjacje mające na celu przywrócenie umowy znalazły się w impasie.

Poparty przez Zachód i jego regionalnych rywali, rząd irański Intensyfikuje wzbogacanie uranu, przezwycięża niezgodę i chwytając nagłówki z optymistycznym, twardym stanowiskiem, mającym na celu destabilizację irańskiej waluty, riala. Bez złagodzenia sankcji strategiczne partnerstwo Iranu z Rosją stało się jednym z przetrwania, a Moskwa wydaje się podcinać Teheran w handlu ropą na czarnym rynku.

„Iran jest centrum dynamicznej dyplomacji” – napisał na Twitterze irański minister spraw zagranicznych Hossein Amiraptolahian, dodając, że spotkania będą „sprzyjać współpracy gospodarczej, skupiać się na bezpieczeństwie regionu… i zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe”.

Fadahossein Maleki, członek wpływowej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej parlamentu irańskiego, określił w poniedziałek Rosję jako „najbardziej strategicznego partnera Iranu”. Jego komentarze przeczyły dziesięcioleciom wrogości Wynika to z okupacji Iranu przez Rosję w czasie II wojny światowej – a następnie odmowy wycofania się.

Po wizycie Putin przeprowadził rozmowy z Raisi, następnie w styczniu w Moskwie i ponownie w Turkmenistanie w zeszłym miesiącu. Podczas swojej piątej wizyty w Teheranie Putin spotka się również z najwyższym przywódcą Iranu, ajatollahem Alim Chameneim, aby kontynuować to, co doradca Kremla do spraw zagranicznych Jurij Uszakow nazwał „poufnym dialogiem”.

READ  Joni Mitchell planuje śledzić Neila Younga Off Spotify, cytując „Kłamstwa”

„Nasze stosunki rozwijają się w dobrym tempie”, powiedział Putin na początku spotkania z Raisi, zauważając, że Moskwa i Teheran „wzmacniają współpracę w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego i wnoszą znaczący wkład w syryjskie porozumienie”.

Raisi wyraził nadzieję, że wizyta Putina przyczyni się do rozszerzenia współpracy w sprawach regionalnych i międzynarodowych.

Głównym tematem rozmów trójstronnych między prezydentami będzie trwający dekadę konflikt w Syrii, gdzie Iran i Rosja poparły rząd prezydenta Baszara Assada, a Turcja poparła zbrojne frakcje opozycyjne. Rosja interweniowała w konflikcie w 2015 roku, koordynując wysiłki z siłami irańskimi i wykorzystując swoje siły powietrzne do wzmocnienia rosnącej armii Assada.

Podczas gdy oczekuje się, że Erdogan zaakceptuje groźby Turcji dotyczące nowej ofensywy wojskowej w północnej Syrii, partie będą dyskutować o wysiłkach na rzecz rozwiązania politycznego, powiedział Uszakow. Musi wypędzić ze swoich granic wspieraną przez USA syryjską kurdyjską milicję. Posunięcie to jest częścią planu Turcji stworzenia bezpiecznej strefy wzdłuż jej granicy z Syrią, aby zachęcić do dobrowolnego powrotu syryjskich uchodźców.

Na spotkaniu z Erdoganem Chamenei wydał surowe ostrzeżenie przed planowanym tureckim najazdem.

„Każdy atak militarny w północnej Syrii z pewnością zaszkodzi Turcji, Syrii i całemu regionowi, a przyniesie korzyści terrorystom” – powiedział najwyższy przywódca Iranu, podkreślając, że „sprawa powinna zostać rozwiązana poprzez dialog”.

Iran i Turcja podpisały wstępne umowy obejmujące między innymi inwestycje, dyplomację, media i handel oraz zobowiązały się do zwiększenia dwustronnej wymiany handlowej do 30 miliardów dolarów.

W swoim przemówieniu Erdogan wezwał do jedności w walce z kurdyjskimi grupami bojowników, a także siecią kierowaną przez muzułmańskiego duchownego z siedzibą w USA, której Ankara oskarża o zorganizowanie nieudanego zamachu stanu w 2016 roku.

„Są utrapieniem, które zakłócają spokój krajów, w których się znajdują” – powiedział. Musimy nadal z nimi walczyć.

Problemy humanitarne w Syrii również stały się przedmiotem zainteresowania, odkąd Rosja wykorzystała w zeszłym tygodniu swoje prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Pomoc dla 4,1 miliona ludzi w północno-zachodniej części Syrii opanowanej przez rebeliantów powinna zostać ograniczona po sześciu miesiącach zamiast roku.

READ  Disney osiągnął porozumienie z Third Point, aby dodać byłego dyrektora Meta do swojego zarządu

W programie są rozmowy o zniesieniu rosyjskiej blokady i dostarczeniu ukraińskiego zboża na rynki światowe. W zeszłym tygodniu przedstawiciele ONZ, Rosji, Ukrainy i Turcji osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie niektórych aspektów umowy. Walki mają zapewnić eksport 22 mln ton zboża i innych produktów rolnych, które utknęły w ukraińskich portach Morza Czarnego.

Wtorkowe spotkanie Putina i Erdogana pomoże usunąć pozostałe sankcje, co jest kluczowym krokiem w kierunku złagodzenia kryzysu żywnościowego, który spowodował wzrost cen kluczowych towarów, takich jak pszenica i jęczmień.

___

Isachenkow meldował się z Moskwy. Wniosły swój wkład autorzy Associated Press Isabelle Debre z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Suzanne Fraser z Ankary w Turcji.

___

Śledź relacje AP z walk na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *