Putin w Teheranie przeprowadzi rozmowy z przywódcami Iranu i Turcji

TEHRAN, Iran (AP) — Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził we wtorek Iran, aby pogłębić więzi z regionalnymi zawodnikami wagi ciężkiej w ramach wyzwania, jakie Moskwa rzuciła Stanom Zjednoczonym i Europie w trakcie napiętej kampanii na Ukrainie.

Putin, podczas swojej drugiej podróży zagranicznej od czasu, gdy rosyjskie czołgi wjechały do ​​sąsiada w lutym, spotkał się z prezydentem Iranu Ibrahimem Raisi i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w sprawie palących kwestii stojących przed regionem, w tym konfliktu w Syrii i popieranej przez ONZ propozycji wznowienia eksportu . Ukraińskie zboże łagodzi światowy kryzys żywnościowy.

Gdy kosztowna kampania przeciąga się, gdy Zachód nakłada sankcje na Rosję, Putin stara się wzmocnić więzi z Teheranem, partnerem wojskowym i handlowym oraz celem zaostrzenia amerykańskich sankcji. W ostatnich tygodniach rosyjscy urzędnicy co najmniej dwukrotnie odwiedzili lotnisko w środkowym Iranie Biały Dom oskarżył Teheran o przegląd dronów zdolnych do uzbrojenia w celu ich ewentualnego użycia na Ukrainie.

Iran rozwinął długi czerwony dywan dla Putina na lotnisku Mehrabad w Teheranie, gdzie został ciepło powitany przez irańskiego ministra ropy Javada Ovjiego, zanim został eskortowany do miasta w jego prezydenckiej kamuflażu.

Ale co być może ważniejsze, wyjazd do Teheranu daje Putinowi okazję do spotkania wysokiej stawki z Erdoganem, który stara się pomóc w rozmowach pośredników na temat pokojowego rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, a także negocjacji w sprawie ukraińskiego embarga na zboże. Morze Czarne.

Turcja, członek NATO, stanęła przeciwko Rosji w krwawych konfliktach w Azerbejdżanie, Libii i Syrii. Sprzedał nawet śmiercionośne drony używane przez siły ukraińskie do atakowania wojsk rosyjskich. Turcja nie nałożyła jednak sankcji gospodarczych na Kreml, który stał się dla Moskwy bardzo potrzebnym partnerem. Z niekontrolowaną inflacją i szybko słabnącą walutą Turcja opiera się również na rynku rosyjskim.

READ  Prezydent Erdoğan spotkał się w hotelu z młodzieżą

Spotkanie ma również znaczenie symboliczne dla krajowej publiczności Putina, mimo że międzynarodowe wpływy Rosji są coraz bardziej odizolowane i pogrążone w konflikcie z Zachodem. Pojawia się kilka dni po tym, jak prezydent USA Joe Biden odwiedził głównych rywali Teheranu, Izrael i Arabię ​​Saudyjską.

Z Jerozolimy i Dżuddy Biden namawiał Izrael i świat arabski Odpychanie wpływów rosyjskich, chińskich i irańskich rozszerzyło się wraz z postrzeganiem wycofania się USA z regionu.

To była trudna sprzedaż. Izrael utrzymuje serdeczne stosunki z Putinem, który był celem rosyjskiej obecności i częstych nalotów na Syrię, północno-wschodniego sąsiada Izraela. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie odmówiły pompowania większej ilości ropy poza plan zatwierdzony przez sojusz energetyczny z Moskwą.

Ale wszystkie kraje – pomimo ich wieloletniej rywalizacji – mogą zgodzić się na zbliżenie się z Iranem, który szybko rozwinął swój program nuklearny. Były prezydent USA Donald Trump porzucił umowę nuklearną Teheranu ze światowymi mocarstwami i ponownie nałożył paraliżujące sankcje gospodarcze. Negocjacje mające na celu przywrócenie umowy znalazły się w impasie.

Poparty przez Zachód i jego regionalnych rywali, rząd irański Intensyfikuje wzbogacanie uranu, przezwycięża niezgodę i chwytając nagłówki z optymistycznym, twardym stanowiskiem, mającym na celu destabilizację irańskiej waluty, riala. Bez złagodzenia sankcji strategiczne partnerstwo Iranu z Rosją stało się jednym z przetrwania, a Moskwa wydaje się podcinać Teheran w handlu ropą na czarnym rynku.

„Iran jest centrum dynamicznej dyplomacji” – napisał na Twitterze irański minister spraw zagranicznych Hossein Amiraptolahian, dodając, że spotkania będą „sprzyjać współpracy gospodarczej, skupiać się na bezpieczeństwie regionu… i zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe”.

Fadahossein Maleki, członek wpływowej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej parlamentu irańskiego, określił w poniedziałek Rosję jako „najbardziej strategicznego partnera Iranu”. Jego komentarze przeczyły dziesięcioleciom wrogości Wynika to z okupacji Iranu przez Rosję w czasie II wojny światowej – a następnie odmowy wycofania się.

READ  Starcie policji, sędzia wychodzi - najświeższe wiadomości

Po wizycie Putin przeprowadził rozmowy z Raisi, następnie w styczniu w Moskwie i ponownie w Turkmenistanie w zeszłym miesiącu. Podczas swojej piątej wizyty w Teheranie Putin spotka się również z najwyższym przywódcą Iranu, ajatollahem Alim Chameneim, aby kontynuować to, co doradca Kremla do spraw zagranicznych Jurij Uszakow nazwał „poufnym dialogiem”.

„Nasze stosunki rozwijają się w dobrym tempie”, powiedział Putin na początku spotkania z Raisi, zauważając, że Moskwa i Teheran „wzmacniają współpracę w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego i wnoszą znaczący wkład w syryjskie porozumienie”.

Raisi wyraził nadzieję, że wizyta Putina przyczyni się do rozszerzenia współpracy w sprawach regionalnych i międzynarodowych.

Głównym tematem rozmów trójstronnych między prezydentami będzie trwający dekadę konflikt w Syrii, gdzie Iran i Rosja poparły rząd prezydenta Baszara Assada, a Turcja poparła zbrojne frakcje opozycyjne. Rosja interweniowała w konflikcie w 2015 roku, koordynując wysiłki z siłami irańskimi i wykorzystując swoje siły powietrzne do wzmocnienia rosnącej armii Assada.

Podczas gdy oczekuje się, że Erdogan zaakceptuje groźby Turcji dotyczące nowej ofensywy wojskowej w północnej Syrii, partie będą dyskutować o wysiłkach na rzecz rozwiązania politycznego, powiedział Uszakow. Musi wypędzić ze swoich granic wspieraną przez USA syryjską kurdyjską milicję. Posunięcie to jest częścią planu Turcji stworzenia bezpiecznej strefy wzdłuż jej granicy z Syrią, aby zachęcić do dobrowolnego powrotu syryjskich uchodźców.

Na spotkaniu z Erdoganem Chamenei wydał surowe ostrzeżenie przed planowanym tureckim najazdem.

„Każdy atak militarny w północnej Syrii z pewnością zaszkodzi Turcji, Syrii i całemu regionowi, a przyniesie korzyści terrorystom” – powiedział najwyższy przywódca Iranu, podkreślając, że „sprawa powinna zostać rozwiązana poprzez dialog”.

Iran i Turcja podpisały wstępne umowy obejmujące między innymi inwestycje, dyplomację, media i handel oraz zobowiązały się do zwiększenia dwustronnej wymiany handlowej do 30 miliardów dolarów.

W swoim przemówieniu Erdogan wezwał do jedności w walce z kurdyjskimi grupami bojowników, a także siecią kierowaną przez muzułmańskiego duchownego z siedzibą w USA, której Ankara oskarża o zorganizowanie nieudanego zamachu stanu w 2016 roku.

READ  Obszary Wielkiej Rafy Koralowej wykazują najwyższą pokrywę koralową obserwowaną od 36 lat

„Są utrapieniem, które zakłócają spokój krajów, w których się znajdują” – powiedział. Musimy nadal z nimi walczyć.

Problemy humanitarne w Syrii również stały się przedmiotem zainteresowania, odkąd Rosja wykorzystała w zeszłym tygodniu swoje prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Pomoc dla 4,1 miliona ludzi w północno-zachodniej części Syrii opanowanej przez rebeliantów powinna zostać ograniczona po sześciu miesiącach zamiast roku.

W programie są rozmowy o zniesieniu rosyjskiej blokady i dostarczeniu ukraińskiego zboża na rynki światowe. W zeszłym tygodniu przedstawiciele ONZ, Rosji, Ukrainy i Turcji osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie niektórych aspektów umowy. Walki mają zapewnić eksport 22 mln ton zboża i innych produktów rolnych, które utknęły w ukraińskich portach Morza Czarnego.

Wtorkowe spotkanie Putina i Erdogana pomoże usunąć pozostałe sankcje, co jest kluczowym krokiem w kierunku złagodzenia kryzysu żywnościowego, który spowodował wzrost cen kluczowych towarów, takich jak pszenica i jęczmień.

___

Isachenkow meldował się z Moskwy. Wniosły swój wkład autorzy Associated Press Isabelle Debre z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Suzanne Fraser z Ankary w Turcji.

___

Śledź relacje AP z walk na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *