Kwasi Kwarteng rezygnuje, gdy Liz Truss zmienia swoją politykę

LONDYN — Brytyjska premier Liz Truss została katapultowana na wysokie stanowisko dzięki swoim odważnym obietnicom wzmocnienia słabnącej gospodarki kraju dużymi cięciami podatków dla korporacji, inwestorów i osób o wysokich dochodach.

Nie poszło dobrze. Jego premier i rząd, rynki — i członkowie jego własnej partii — zastanawiają się, w jaki sposób może jednocześnie obniżyć podatki i utrzymać programy socjalne bez zaciągania głębokiego zadłużenia.

W piątek Kwasi Kwarteng, architekt jego planu rozwoju, ogłosił, że został poproszony o ustąpienie ze stanowiska kanclerza skarbu, tytuł brytyjskiego ministra finansów.

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss broni pierwszego miesiąca urzędu wśród protestów

Został zwolniony po tym, jak polityka Kwartenga doprowadziła do deflacji i zejścia Fedu na spokojne rynki. Jeremy Hunt, były minister gabinetu, został mianowany nowym kanclerzem.

W liście Opublikowano na Twitterze, Kwarteng napisał, że Truss poprosił go o odejście. „Jako twój kanclerz poprosiłeś mnie, abym stanął z boku. Zgodziłem się” – napisał. „Teraz bardzo ważne jest, abyśmy posunęli się naprzód, aby podkreślić zaangażowanie twojego rządu w dyscyplinę fiskalną”.

Kwarteng, zwolennik marketingu i żarliwy Brexiteer, przetrwał tylko miesiąc na najwyższej pozycji ekonomicznej. W piątek przyleciał do Londynu z Waszyngtonu, gdy brytyjskie gazety śledziły jego lot. Uczestniczył w spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jego pierwszym występie jako prezydent na ważnym szczycie gospodarczym.

Truss ma zorganizować w piątek po południu konferencję prasową, podczas której ma ogłosić eliminację części nieufundowanych przez siebie obniżek podatków.

„Bardzo szanuję decyzję, którą dzisiaj podjąłeś” – napisał w liście do Quarteng. Język był dla wielu tak dziwny, że poproszono go o rezygnację.

Zaledwie trzy tygodnie temu, odważnymi nagłówkami, prezydent ogłosił nowy rządowy „plan wzrostu”.

Te proponowane cięcia są szybko obcinane.

W zeszłym tygodniu Kwarteng powiedział, że rząd ograniczy plany obniżenia najwyższych stawek podatku dochodowego płaconych przez dobrze zarabiających Brytyjczyków.

READ  Blokada MLB: Osiągnięto postępy, liga przedłuża narzucony przez siebie termin do 17:00 czasu wschodniego we wtorek

Zamożni Brytyjczycy płacą 45 procent od rocznych dochodów powyżej 150 000 funtów (168 000 dolarów). Rozejm chce obniżyć stawkę powyżej 40 proc. od kwietnia 2023 r.

Obniżenie najwyższego wskaźnika do krajów takich jak Norwegia, Włochy i Stany Zjednoczone „przyciągnęłoby najlepszych i najzdolniejszych pracowników do Wielkiej Brytanii, pomagając firmom wprowadzać innowacje i rozwijać się”, argumentował Quarteng.

Okrzyk protestu – i Jaskinia Kwarteng. Truss może w piątek ogłosić, czy wycofa się z obietnicy obniżenia podatków dla korporacji i inwestorów.

Katastrofa rozegrała się szybko.

Źródło w Kancelarii Premiera na Downing Street powiedziało BBC w piątek, że Truss uważał, że kanclerz „wykonuje świetną robotę” i że obaj są „w ryzach”.

Prezydent powiedział dziennikarzom w czwartek „Iść donikąd” Zgodził się w ramach ogłoszenia rządowego planu fiskalnego pomimo zawirowań na rynku.

Zapytany, czy on i jego szef, premier, dostaną pracę w ciągu miesiąca, kanclerz odpowiedział: „Absolutnie w 100 procentach”.

Funt ponownie wzrósł po tym, jak rząd Wielkiej Brytanii zmienił część swojej polityki podatkowej

Truss został w środę wyśmiewany podczas cotygodniowych pytań premiera, a następnie dał katastrofalny występ na prywatnym spotkaniu z prawodawcami pracującymi w tle, z których niektórzy udzielali informacji dziennikarzom.

Jeden z ustawodawców powiedział Financial Times: „Nastrój jest szczerze pogrzebowy, okropny. Byłem zszokowany tym, jakie to było straszne.

Mujtaba Rahman, analityk z Eurasia Group, powiedział w piątek w notatce informacyjnej, że istnieje większe prawdopodobieństwo zniesienia kratownicy przed kolejnymi wyborami, co w końcu może nastąpić do stycznia 2025 roku.

Powiedział, że grupa konserwatywnych prawodawców planowała usunąć go przed świętami Bożego Narodzenia, a niektórzy wymyślili „umiarkowany bilet marzeń” od Rishiego Sunaka i Benny’ego Mordanta, dwóch obecnych w ostatnim wyścigu przywódców partii.

„Podczas gdy niektórzy posłowie twierdzą, że plan złomowania drzew uczyniłby konserwatystę bardziej absurdalnym niż są teraz, coraz więcej osób uważa, że ​​jest to jedyny sposób, aby zapobiec osuwisku Partii Pracy w 2024 roku” – napisał.

READ  Prognoza pogody z 21 lutego 2024 r.... Jaka będzie dzisiaj pogoda? Czy w Stambule pada śnieg?

Przy obecnych zasadach Partii Konserwatywnej nie może być rywalizacji o przywództwo przez kolejny rok. Ale te zasady można zmienić.

Bank Anglii miał zakończyć swoją bardzo niezwykłą interwencję w piątek, w ramach której kupił obligacje rządowe w celu ustabilizowania wystraszonych rynków po ogłoszeniu nowej polityki z 23 września. Bank był szczególnie zaniepokojony niektórymi funduszami emerytalnymi.

Wielka Brytania wkrótce mianuje czwartego premiera za niespełna cztery miesiące. Kwarteng był na służbie tylko przez 38 dni. Ian McLeod, jedyny prezydent urzędujący krócej, zmarł na atak serca w 1970 roku po 30 dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *