Ostatni brytyjski wywiad pokazuje, że „w pewnym sensie” plan Putina „już się rozpoczął”, mówi rzecznik premiera

To było dramatyczny filmszeroko rozpowszechniony, gdy pojawił się w ubiegły piątek przez kanały Telegrama sympatyzujące z wspieranymi przez Rosję separatystami we wschodniej Ukrainie.

Podobno pokazała ostrzał artyleryjski i ostrzał polskojęzycznych dywersantów próbujących wysadzić w powietrze zbiornik z chlorem w pobliżu miasta Gorłówka tydzień wcześniej – 11 lutego. terytorium kontrolowane przez separatystów samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Służba prasowa Milicji Ludowej DRL podniosła to i stwierdziła, że ​​sabotażyści zostali zabici, a nagranie zostało wydobyte z ich ciał.

Jednak metadane z pliku wideo ujawniają datę utworzenia 8 lutego, dziesięć dni przed udostępnieniem w Telegramie, wynika z analizy CNN. I trzy dni przed rzekomą datą ataku.

Platforma do przesyłania wiadomości zachowuje metadane opublikowanych tam filmów i nie można ich zmienić.

Ale to nie wszystko. Inna sekcja metadanych – zwana „narzędziem do tworzenia spiżarni” – ujawniła, że ​​Adobe Premiere Pro był używany do edycji wideo przy użyciu różnych zasobów – zwanych „składnikami” – z oddzielnego repozytorium.

„Wydaje się, że jest to skomponowany film, co oznacza, że ​​jest to zbiór kilku zasobów, na przykład gdy dodajesz dźwięk do filmu lub tworzysz kolekcję mniejszych klipów, obrazów itp.” – powiedział Givi Gigitashvili, pracownik naukowy w Laboratorium Badań Cyfrowej Rady Atlantyckiej.

„Ścieżka do pliku składników tego konkretnego filmu zawiera nazwę„ 2021-02-04 ВИДЕО-ЗАПИСЬ ДРГ (+). Mp4 ”, co może wskazywać, że niektóre składniki pochodzą z 2021 r.” – dodał.

Lokalizacja tego i innych zasobów wideo ma również „2021” i „2 lutego” jako nazwy folderów projektów, co ponownie sugeruje, że pierwotny przedział czasowy sięga zeszłego roku.

Wśród tych zasobów, również w sekcji metadanych Spiżarnia, znajduje się plik o nazwie „M72A5 LAW and AIPLAS live fire.mp4”.

Jak po raz pierwszy zauważył Eliot Higgins, założyciel i dyrektor kreatywny Bellingcat, nazwa pliku odpowiada filmowi na YouTube o tej samej nazwie, przedstawiającym eksplozje i strzały w miejscu w Finlandii.

READ  Instagram Stories Usterka iOS zmuszona do ponownego odwiedzenia, może zostać naprawiona za pomocą aktualizacji

CNN poprosił Roba Mahera, eksperta medycyny sądowej na Uniwersytecie Stanowym Montana, aby przeanalizował zasoby medialne. Porównał dźwięk sekwencji boomu z jednego z ujęć w filmie na YouTube z podobnym dźwiękiem w telegramie.

„Sekwencja boomów jest niezwykle podobna w czasie” – podsumował Maher. „W przypadku konkretnego boomu, który porównywałem, czas nie jest dokładnie taki sam, ale jest niewytłumaczalnie podobny”.

Według Mahera, aby sekwencje wysięgników w obu filmach były tak podobne, „geometryczna relacja między elementem artylerii, celem i mikrofonem musiałaby być taka sama” – co oznacza, że ​​musiałyby być dokładnie takie same. pozycja w obu filmach.

Gdyby geometria była inna, „względny czas nadejścia różnych dźwięków grzmotu byłby inny”, ponieważ dźwięk grzmotu rozprzestrzeniałby się z różnymi prędkościami do mikrofonu.

„Wydaje się dość nieoczekiwanym i przypadkowym, że te akustyczne czasy nadejścia byłyby tak podobne w tych dwóch „niepowiązanych” teledyskach” – podsumował Maher. „Jeżeli twierdzi się, że wideo separatystów zawiera zmontowany dźwięk, może to być jedno z wyjaśnień”.

Odkrycia Mahera zostały potwierdzone przez innych projektantów dźwięku i ekspertów na Twitterze, takich jak Ciaran Walsh, którzy porównali analizę widmową eksplozji w dwóch filmach i doszli do podobnych wniosków.

„Myślę, że (jest) wiele dowodów wskazujących, że dźwięk jest dodawany z tego filmu na YouTube” – powiedział Gigitashvili.

To nie pierwszy raz, kiedy separatyści publikują wątpliwe filmy na Telegramie. Analiza CNN z piątkowych wypowiedzi wideo przywódców DRL i Ługańskiej Republiki Ludowej wykazała, że: materiał filmowy został nagrany 2 dni wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.