Ostatni brytyjski wywiad pokazuje, że „w pewnym sensie” plan Putina „już się rozpoczął”, mówi rzecznik premiera

To było dramatyczny filmszeroko rozpowszechniony, gdy pojawił się w ubiegły piątek przez kanały Telegrama sympatyzujące z wspieranymi przez Rosję separatystami we wschodniej Ukrainie.

Podobno pokazała ostrzał artyleryjski i ostrzał polskojęzycznych dywersantów próbujących wysadzić w powietrze zbiornik z chlorem w pobliżu miasta Gorłówka tydzień wcześniej – 11 lutego. terytorium kontrolowane przez separatystów samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Służba prasowa Milicji Ludowej DRL podniosła to i stwierdziła, że ​​sabotażyści zostali zabici, a nagranie zostało wydobyte z ich ciał.

Jednak metadane z pliku wideo ujawniają datę utworzenia 8 lutego, dziesięć dni przed udostępnieniem w Telegramie, wynika z analizy CNN. I trzy dni przed rzekomą datą ataku.

Platforma do przesyłania wiadomości zachowuje metadane opublikowanych tam filmów i nie można ich zmienić.

Ale to nie wszystko. Inna sekcja metadanych – zwana „narzędziem do tworzenia spiżarni” – ujawniła, że ​​Adobe Premiere Pro był używany do edycji wideo przy użyciu różnych zasobów – zwanych „składnikami” – z oddzielnego repozytorium.

„Wydaje się, że jest to skomponowany film, co oznacza, że ​​jest to zbiór kilku zasobów, na przykład gdy dodajesz dźwięk do filmu lub tworzysz kolekcję mniejszych klipów, obrazów itp.” – powiedział Givi Gigitashvili, pracownik naukowy w Laboratorium Badań Cyfrowej Rady Atlantyckiej.

„Ścieżka do pliku składników tego konkretnego filmu zawiera nazwę„ 2021-02-04 ВИДЕО-ЗАПИСЬ ДРГ (+). Mp4 ”, co może wskazywać, że niektóre składniki pochodzą z 2021 r.” – dodał.

Lokalizacja tego i innych zasobów wideo ma również „2021” i „2 lutego” jako nazwy folderów projektów, co ponownie sugeruje, że pierwotny przedział czasowy sięga zeszłego roku.

Wśród tych zasobów, również w sekcji metadanych Spiżarnia, znajduje się plik o nazwie „M72A5 LAW and AIPLAS live fire.mp4”.

Jak po raz pierwszy zauważył Eliot Higgins, założyciel i dyrektor kreatywny Bellingcat, nazwa pliku odpowiada filmowi na YouTube o tej samej nazwie, przedstawiającym eksplozje i strzały w miejscu w Finlandii.

READ  Şamil Tayyar, który nie mógł zostać wpisany na listę MKYK partii AK, ostro zareagował: Niszczą partię wewnętrznie.

CNN poprosił Roba Mahera, eksperta medycyny sądowej na Uniwersytecie Stanowym Montana, aby przeanalizował zasoby medialne. Porównał dźwięk sekwencji boomu z jednego z ujęć w filmie na YouTube z podobnym dźwiękiem w telegramie.

„Sekwencja boomów jest niezwykle podobna w czasie” – podsumował Maher. „W przypadku konkretnego boomu, który porównywałem, czas nie jest dokładnie taki sam, ale jest niewytłumaczalnie podobny”.

Według Mahera, aby sekwencje wysięgników w obu filmach były tak podobne, „geometryczna relacja między elementem artylerii, celem i mikrofonem musiałaby być taka sama” – co oznacza, że ​​musiałyby być dokładnie takie same. pozycja w obu filmach.

Gdyby geometria była inna, „względny czas nadejścia różnych dźwięków grzmotu byłby inny”, ponieważ dźwięk grzmotu rozprzestrzeniałby się z różnymi prędkościami do mikrofonu.

„Wydaje się dość nieoczekiwanym i przypadkowym, że te akustyczne czasy nadejścia byłyby tak podobne w tych dwóch „niepowiązanych” teledyskach” – podsumował Maher. „Jeżeli twierdzi się, że wideo separatystów zawiera zmontowany dźwięk, może to być jedno z wyjaśnień”.

Odkrycia Mahera zostały potwierdzone przez innych projektantów dźwięku i ekspertów na Twitterze, takich jak Ciaran Walsh, którzy porównali analizę widmową eksplozji w dwóch filmach i doszli do podobnych wniosków.

„Myślę, że (jest) wiele dowodów wskazujących, że dźwięk jest dodawany z tego filmu na YouTube” – powiedział Gigitashvili.

To nie pierwszy raz, kiedy separatyści publikują wątpliwe filmy na Telegramie. Analiza CNN z piątkowych wypowiedzi wideo przywódców DRL i Ługańskiej Republiki Ludowej wykazała, że: materiał filmowy został nagrany 2 dni wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *