Urzędnicy amerykańscy nakazują Nvidii wstrzymanie sprzedaży najlepszych chipów AI do Chin

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

1 września (Reuters) – projektant chipów Nvidia Corp (NVDA.O) Urzędnicy amerykańscy poinformowali w środę, że nakazali Chinom zaprzestanie eksportu dwóch najlepszych chipów komputerowych do pracy ze sztuczną inteligencją, co może sparaliżować zdolność chińskich firm do wykonywania zaawansowanych zadań, takich jak rozpoznawanie obrazów, i zakłócić działalność Nvidii w tym kraju.

Ogłoszenie sygnalizuje znaczną ekspansję amerykańskich represji wobec chińskich możliwości technologicznych, ponieważ napięcia wokół losu Tajwanu, gdzie produkowane są chipy dla Nvidii i wszystkich innych dużych firm produkujących chipy.

Akcje Nvidii po godzinach spadły o 6,6%. Firma powiedziała, że ​​zakaz, który dotyczy jej chipów A100 i H100 zaprojektowanych w celu przyspieszenia zadań uczenia maszynowego, może przeszkadzać w zakończeniu prac nad flagowym układem H100, który ogłoszono w tym roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Akcje konkurencyjnego Advanced Micro Devices Inc (AMD.O) Po godzinach spadł o 3,7%. Rzecznik AMD powiedział Reuterowi, że otrzymał nowe wymagania licencyjne, które uniemożliwią eksport chipów sztucznej inteligencji MI250 do Chin, ale miał nadzieję, że nie wpłynie to na chipy MI100. AMD powiedziało, że nie wierzy, że nowe przepisy będą miały istotny wpływ na jej działalność.

Nvidia stwierdziła, że ​​nowa zasada „odnosi się do ryzyka, że ​​produkty mogą być używane lub przekierowywane do „wojskowego użytku końcowego” lub „wojskowego użytkownika końcowego” w Chinach.

Departament Handlu USA nie powiedział, jakie będą nowe kryteria, aby chipy AI nie były już wysyłane do Chin, ale powiedział, że dokonuje przeglądu swoich polityk i procedur związanych z Chinami, aby „utrzymać zaawansowane technologie z dala od niepowołanych rąk”.

„Chociaż nie możemy obecnie nakreślić konkretnych zmian w polityce, stosujemy kompleksowe podejście do wdrożenia dodatkowych środków związanych z technologiami, aplikacjami końcowymi i użytkownikami końcowymi w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego USA i interesów polityki zagranicznej” – powiedział Reuterowi rzecznik.

READ  6 męczenników w północnym Iraku: Jak doszło do zdradzieckiego ataku? - Wiadomości z ostatniej chwili w Turcji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin odpowiedziało w czwartek, że USA próbują nałożyć na Chiny „blokadę techniczną”, podczas gdy ministerstwo handlu stwierdziło, że takie środki podważą stabilność globalnych łańcuchów dostaw.

Logo firmy technologicznej Nvidia jest widoczne w jej siedzibie w Santa Clara w Kalifornii 11 lutego 2015 r. REUTERS/Robert Galbraith

„Stany Zjednoczone nadal nadużywają środków kontroli eksportu, które ograniczają eksport produktów związanych z półprzewodnikami do Chin, czemu Chiny stanowczo się sprzeciwiają” – powiedział na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Handlu Shu Jieting.

To nie pierwszy raz, kiedy Stany Zjednoczone zdecydowały się na wstrzymanie dostaw chipów przez chińskie firmy. W 2020 r. administracja byłego prezydenta Donalda Trumpa zakazała dostawcom sprzedaży chipów wyprodukowanych przy użyciu amerykańskiej technologii gigantowi technologicznemu Huawei bez specjalnej licencji.

Bez amerykańskich chipów firm takich jak Nvidia i AMD chińskie firmy nie są w stanie w opłacalny sposób wykonywać zaawansowanych obliczeń wykorzystywanych do rozpoznawania obrazu i mowy.

Rozpoznawanie obrazu i przetwarzanie języka naturalnego są powszechne w aplikacjach konsumenckich, takich jak smartfony, które mogą odpowiadać na zapytania i oznaczać zdjęcia. Mają także zastosowania wojskowe, takie jak przeszukiwanie zdjęć satelitarnych w poszukiwaniu broni lub baz oraz filtrowanie komunikacji cyfrowej do celów wywiadowczych.

Nvidia poinformowała, że ​​w tym kwartale sprzedała do Chin dotknięte chorobą chipy o wartości 400 milionów dolarów, które firmy mogą stracić, jeśli zdecydują się nie kupować zastępczych produktów Nvidii. Powiedział, że planuje ubiegać się o zwolnienia.

Stacey Rascon, analityk finansowy w Bernstein, powiedział, że ujawnione informacje wskazują, że około 10% sprzedaży centrów danych Nvidii pochodzi z Chin, a wzrostami sprzedaży Nvidii można „zarządzać”.

„To nie zmienia tezy (inwestycyjnej), ale nie wygląda dobrze” – powiedział Rascon. „Pytanie brzmi, co dzieje się teraz po obu stronach”.

Nvidia w zeszłym tygodniu przewidziała gwałtowny spadek przychodów w bieżącym kwartale z powodu słabego sektora gier. Oczekuje się, że sprzedaż w trzecim kwartale spadnie o 17% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

READ  Ostra reakcja Erdogana na sekretarza stanu USA: Co to za polityk?

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Evy Matthews i Nivedity Balu w Bangalore, Stephena Nellisa i Jane Lee w San Francisco, Karen Freifeld i Alexandry Alber w Waszyngtonie, Eduardo Baptisty w Pekinie; Dodatkowe relacje z Beijing Newsroom; Montaż przez Davida Gregorio, Matthew Lewisa i Kim Coghill

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *