Rosja zapowiedziała, że ​​opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną po 2024 r.

Nowy szef rosyjskiej agencji kosmicznej ogłosił we wtorek, że Rosja opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną, której obecny mandat wygasa z końcem 2024 roku.

„Postanowiono opuścić stację po 2024 roku” – powiedział Jurij Borysow, mianowany w tym miesiącu Prowadzenie Roscosmosu, kontrolowanej przez państwo agencji odpowiedzialnej za program kosmiczny kraju.

Przyszło powiadomienie Pan. Borysow i prezydent Władimir V. Podczas spotkania Putina Rosji. Rosja wypełni swoje zobowiązania do 2024 roku, panie Borysow Pan powiedział Putin. „Myślę, że tym razem zaczniemy budować rosyjską stację orbitalną” – powiedział.

Pan. Odpowiedź Putina: „Dobrze”.

NASA nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz i nie było jasne, czy Rosja formalnie poinformowała NASA i innych partnerów stacji kosmicznych o wycofaniu się z programu. NASA poinformowała, że ​​planuje kontynuować eksploatację stacji kosmicznej do końca 2030 roku.

„To może być przypadek Rosjan”, powiedział Bill Larson, doradca ds. kosmosu w Białym Domu w administracji Obamy. „Może to zostać ponownie rozważone lub może się udać”.

Ogłoszenie nie oznacza, że ​​stacja zostanie zamknięta po 2024 r., ale eksperci twierdzą, że ogranicza to możliwość kontynuowania działalności stacji po zakończeniu dekady.

„Wycofanie zajmie trochę czasu” – powiedział Pavel Luzin, rosyjski analityk wojskowy i kosmiczny. „Najprawdopodobniej powinniśmy to interpretować jako odmowę Rosji przedłużenia działania stacji do 2030 roku”.

Nie jest pewne, jak długo stacja będzie działać bez rosyjskiej interwencji. Orbitująca placówka składa się z dwóch dywizji, jednej kierowanej przez NASA, a drugiej przez Rosję. Oba są ze sobą powiązane. Większość energii po stronie rosyjskiej pochodzi z paneli słonecznych NASA, podczas gdy Rosjanie zapewniają ciąg do okresowego zwiększania orbity.

Pierwsza partia stacji została uruchomiona w 1998 roku i Astronauci mieszkają tam od 2002 roku. został zbudowany jako Symbol współpracy po zimnej wojnie Stosunki dwustronne między dwoma światowymi supermocarstwami kosmicznymi, Stanami Zjednoczonymi i Rosją, doświadczyły wielu wzlotów i upadków. W ciągu ostatnich 20 lat stał się ważnym laboratorium do badań naukowych w kosmosie i stanowiskiem testowym do demonstrowania możliwości komercyjnych na orbicie. Turystyka kosmiczna i zaawansowana produkcja.

READ  Sędzia odrzuca mistrialny zarzut Amber Heard w sprawie Johnny'ego Deppa

Przemawiając na briefingu z orbity na temat badań stacji kosmicznej, Kjell Lindgren, jeden z astronautów NASA, powiedział, że nic się tam jeszcze nie zmieniło.

„To bardzo aktualna wiadomość, więc nie słyszeliśmy nic oficjalnego. Oczywiście, wiecie, zostaliśmy przeszkoleni do wykonania misji tutaj, a ta misja wymagała całej załogi.

Ponieważ napięcie między Waszyngtonem a Moskwą wzrosło od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, pan. Rosyjscy urzędnicy kosmiczni, w tym poprzednik Borysowa, Dmitrij Rogozin, ogłosili w ostatnich miesiącach, że Rosja planuje odejść. Nie było jednak jasne, kiedy zostanie podjęta ostateczna decyzja. Przedstawiciele NASA, którzy chcą przedłużyć działalność stacji kosmicznej do 2030 roku, wyrazili nadzieję, że Rosja pozostanie.

Rosja ma plany własnej stacji kosmicznej, ale Roskosmos od lat ma kłopoty finansowe. Po tym, jak amerykańskie wahadłowce przeszły na emeryturę w 2011 roku, NASA musiała kupować miejsca na rakietach Sojuz, co zapewniało Rosjanom stałą gotówkę. Przychody te wyschły dwa lata temu po tym, jak SpaceX zaczęło dostarczać transport astronautom NASA. Rosja przegrała Dodatkowe źródła dochodu W wyniku sankcji gospodarczych firmy z Europy i innych krajów nie mogły wystrzeliwać satelitów na swoje rakiety.

„Bez współpracy z Zachodem rosyjski program kosmiczny we wszystkich jego dziedzinach, w tym wojskowych, jest niemożliwy” – powiedział dr Lucin.

Rosja chce też współpracować z chińskim programem kosmicznym, który jest Moduł laboratoryjny zostanie dodany do stacji kosmicznej w niedzielęTiangong. Ale Tiangong Żaden z nich nie znajduje się na orbicie w zasięgu rosyjskich miejsc startowych i był przedmiotem wielu dyskusji między tymi dwoma krajami. Współpracuje w eksploracji Księżyca.

„Możliwość współpracy z Chinami to fantazja” – powiedział dr Lucin. „Chińczycy postrzegali Rosję jako potencjalnego partnera do 2012 roku i od tego czasu przestali. Dziś Rosja nie ma nic do zaoferowania Chinom pod względem przestrzeni.

READ  Hawks zajmują pierwsze miejsce w fazie play-in NBA, zajmując miejsce z numerem 7 na Wschodzie

Nie tak dawno temu USA chciały ukończyć Międzynarodową Stację Kosmiczną po 2024 roku.

W 2018 r. administracja Trumpa zaproponowała Zakończenie federalnego finansowania stacji kosmicznej, mając nadzieję na przeniesienie swoich astronautów na stacje komercyjne. Rok później ten wysiłek się nie powiódł, gdy NASA skupiła się na przyspieszeniu planów wysłania astronautów z powrotem na Księżyc.

NASA wciąż próbuje wprowadzić rynek na przyszłe komercyjne stacje kosmiczne. W grudniu został nagrodzony Kontrakty są warte w sumie 415,6 mln USD dla trzech firm — Niebieskie pochodzenie Kent, stan Waszyngton; Nanoskały Houston; i Northrop Grumman z Dulles, Wirginia. – Aby tworzyć swoje projekty.

Jednak generalny inspektor NASA ostrzeżony Nawet jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie działać do 2030 r., komercyjne kontynuacje mogą nie być gotowe na czas, a NASA może mieć lukę bez orbitującego laboratorium do prowadzenia badań, szczególnie nad długoterminowymi skutkami zdrowotnymi zerowej grawitacji i promieniowania na astronautów .

Jeśli decyzja Rosji doprowadzi do rezygnacji z ISS, Chiny zachowają jedyną stację kosmiczną na orbicie. Chiny zaproponowały wysłanie astronautów z innych krajów do Tiangong. Astronauci Europejskiej Agencji Kosmicznej Trenowali już z chińskimi astronautami. Ogólnie rzecz biorąc, NASA nie może współpracować bezpośrednio z Chinami w kosmosie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *