Płatności BLIK – przyszłość branży gier online

BLIK to najpopularniejsza w Polsce metoda płatności błyskawicznej. Każdego roku odnotowuje się setki milionów transakcji bankomatowych, zakupowych i szybkich przelewów za pomocą tego systemu. Zyskała ona ogromną popularność dzięki współpracy największych banków działających na terenie Polski. Wspólnie firmują one tę platformę. Dzięki gwarancjom największych graczy na polskim rynku finansowym BLIK stał się dominująca forma płatności w transakcjach online.

Nic więc dziwnego, że możemy za pomocą sześciocyfrowego kodu BLIK zapłacić dziś dosłownie wszędzie: w sklepach, na stacjach benzynowych, u fryzjera, a także za transakcje w Allegro czy OLX. Do wspomnianych miejsc dołącza kolejne kasyno internetowe z BLIK-iem. Operatorzy tych portali zaczynają powoli honorować tę metodę i akceptują składanie depozytów przez BLIK. Czy faktycznie jest to idealna metoda na płatności za gry online?

Początki BLIK w Polsce

System płatności mobilnych BLIK odmienił oblicze bankowości mobilnej w Polsce. Od stycznia do marca 2021 roku użytkownicy BLIK-a wykonali ponad 153 mln transakcji – prawie dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2020 roku. Na koniec pierwszego kwartału 2021 roku aktywnie korzystało z niego 7,6 mln osób (wzrost o 55% rok do roku), a najszybciej rosnącym kanałem jest przelew BLIK na telefon (P2P).

BLIK, rozwiązanie w całości wymyślone w Polsce, został uruchomiony w lutym 2015 roku dzięki porozumieniu sześciu konkurencyjnych banków. System ten oparto na aplikacji bankowości mobilnej IKO wykorzystywanej w PKO Banku Polskim. W ciągu tych sześciu lat BLIK został udostępniony także przez inne instytucje, a dziś może z niego korzystać 95% klientów bankowości mobilnej. Od momentu premiery BLIK stał się synonimem płatności mobilnych w Polsce. Tak szybki rozwój zbudowanego od podstaw systemu nie byłby jednak możliwy, gdyby nie współpraca wielu graczy na rynku, zarówno tradycyjnym, jak i internetowym – banków, izby rozliczeniowej, agentów płatniczych i sprzedawców.

READ  Ga. Sen. do zeznań wielkiej ławy przysięgłych. Lindsay Graham zaproponowała tymczasowe opóźnienie

Pandemia COVID-19 znacznie przyspieszyła trendy, które obserwowaliśmy w ostatnich latach, jeśli chodzi o rozwój płatności mobilnych. Zacznijmy od wymienienia dwóch sił napędowych. Jeden to dynamiczny rozwój rynku e-commerce – drugi to digitalizacja procesów klient-bank, co widać w rosnącej popularności bankowości mobilnej. To, co początkowo wydawało się wiązać z długoterminowymi strategiami organizacji, nagle okazało się jedyną ścieżką rozwoju, którą należy podążać. Jeśli mamy spojrzeć na ecommerce, to ogromna liczba przedsiębiorców stanęła przed wyborem: albo zamknąć swój biznes, albo uruchomić sklepy internetowe.

Spojrzenie w przyszłość

Ponad 74% transakcji BLIK-iem odbywa się w ecommerce, a na koniec 2020 roku BLIK po raz pierwszy wyprzedził karty płatnicze pod względem liczby transakcji dokonywanych w globalnym ecommerce (polskim i zagranicznym).

Ludzie chcą płacić BLIKiem nie tylko w polskich kasynach online, ale także w zagranicznych serwisach oferujących dostęp do gier hazardowych. Stało się to możliwe dzięki zintegrowanie tej metody wśród dwóch czołowych dostawców usług płatniczych online, mianowicie MiFinity oraz Much Better. Obecnie każdy właściciel konta w Much Better i MiFinity może łatwo przelać środki, korzystając z 6-cyfrowego kodu a następnie zdeponować je w kasynie. Co ważne, ani BLIK ani pozostali pośrednicy nie pobierają za takie transakcje dodatkowych opłat.

Jak tego dokonać? Kiedy klienci chcą zapłacić online za pomocą BLIK, proszą o sześciocyfrowy kod ze swojej aplikacji bankowej i wpisują go do formularza na stronie usługodawcy.

Bank wysyła powiadomienie push na telefon komórkowy klienta z prośbą o autoryzację płatności wewnątrz jego aplikacji bankowej. Kod BLIK jest ważny przez 2 minuty, klienci po rozpoczęciu płatności mają 60 sekund na autoryzację płatności. Po 60 sekundach kod wygasa i klient musi poprosić o nowy kod BLIK. Klienci zazwyczaj zatwierdzają płatności BLIK w czasie krótszym niż 10 sekund.

READ  Zapowiedziano remake aktorski „Moany”, Dwayne Johnson powraca – różnorodność

Przyszłość BLIK w Polsce i na świecie

Polski Standard Płatności intensywnie pracuje nad udostępnieniem płatności BLIK w globalnym e-commerce. Dodatkowo, po nawiązaniu współpracy z platformami płatniczymi PPRO i Adyen, użytkownicy mogą płacić BLIK-iem także w sklepach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *