PKB USA spadł o 1,4%, ponieważ gospodarka skurczyła się po raz pierwszy od początku epidemii

gospodarka amerykańska Zakontraktowane w rocznej stawce 1,4% Zakłócenia podaży zaważyły ​​na produkcji w pierwszym kwartale, chociaż solidne wydatki konsumentów i przedsiębiorstw sugerują, że wzrost zostanie wznowiony.

Departament Handlu poinformował w czwartek, że spadek PKB w USA wyraźnie odwrócił się od 6,9% rocznej stopy wzrostu w czwartym kwartale. Epidemia Govt-19 i związane z nią strajki osłabiły amerykańską gospodarkę w pierwszym kwartale wiosny 2020 roku. Głęboka, wąska myślowa recesja.

Powstała kropla Rosnący deficyt handlowyStany Zjednoczone więcej importują niż eksportują. Powolne tempo inwestycji firm w zapasy w pierwszym kwartale — w porównaniu z szybkim przyrostem zapasów pod koniec ubiegłego roku — spowolniło dalszy wzrost. Ponadto wygasanie rządowych wydatków motywacyjnych na epidemie miało duży wpływ na PKB.

Wydatki konsumenckie, główna siła napędowa gospodarki, rosły w pierwszym kwartale w tempie 2,7% rocznie, co stanowi lekkie przyspieszenie w porównaniu z końcem ubiegłego roku. Firmy przeznaczyły więcej pieniędzy na sprzęt oraz badania i rozwój, co doprowadziło do 9,2% wzrostu wydatków biznesowych.

„Najważniejsze aspekty krajowej gospodarki były lepsze niż pod koniec 2021 r., a wzrost nadal rósł” – powiedziała Diane Swong, główna ekonomistka Grant Thornton.

Dwa lata po epidemii gospodarka USA nadal stoi przed wyzwaniami, w tym przerwami w dostawach spowodowanych epidemią. Wojna na Ukrainie, Niedobory siły roboczej i wysoka inflacja. W marcu urzędnicy banku centralnego podnieśli swoją referencyjną stopę procentową o ćwierć punktu procentowego z bliskiej zera, aby kontrolować inflację, i Dalsze wzrosty są sygnalizowane, aby kontynuować.

Wielu ekonomistów uważa, że ​​gospodarka będzie w stanie wytrzymać wyższe stopy procentowe i powrócić do umiarkowanego wzrostu w drugim kwartale i później, ponieważ konsumenci i firmy będą nadal wydawać.

Wśród niższych przypadków Govt-19 i usunięcia pozostałych kontroli epidemii, Amerykanie wydają więcej na usługi. Najlepszym przykładem są podróże: obłożenie hoteli rośnie od stycznia i coraz więcej osób wchodzi na pokład.

READ  Został aresztowany pod zarzutem zabicia pięciorga dzieci i żony

Vt., George Lewis, współwłaściciel Brass Lantern Inn w Stowe, zauważa wzrost popytu. Jego wizyty w pensjonacie na Maple Street to pokoje na sprzedaż w niektóre weekendy tej wiosny, co stanowiło gwałtowną zmianę od początku epidemii, ponieważ zajazd polegał na pomocy małych firm, aby przetrwać.

„Ludzie pytali: „Czy naprawdę sprzedałeś?” „Pan Louis powiedział:” Powiedziałem: „Tak, tak, naprawdę jesteśmy wyprzedani”. ”

Mimo to, panie Lewis jest bardziej zainteresowany biznesem w przyszłym roku. Po pierwsze, nie jest jasne, gdzie będzie inflacja, powiedział. Ceny oleju opałowego do ciepłych pomieszczeń już poszybowały w górę, podobnie jak pan. Ser cedrowy, którego Louis używa w żółtkach, to zapiekanka śniadaniowa, którą serwuje w soboty.

Dodał, że wydatki konsumenckie to kolejna dzika karta.

„Nie wiemy, co może pomieścić kieszonkowe ludzi po tym roku” – powiedział. „Niektórzy ludzie wydają… nie ma znaczenia, jaki jest koszt”.

Wzrost PKB, kontrybucje w punktach procentowych wybranych kategorii

Koszt

W usługach

Było super

Współpracownik.

Cena dóbr

(pkt.)

Nagromadzenie

Zapasy

Napędzany PKB

za późno

Ostatni rok …

…ale niedaleko

W tym roku

Recesja

Waży

Na wzrost.

Handel

Był niedobór

Jeszcze jeden przeciąganie

Na wzrost.

Koszt

W usługach

Było super

Współpracownik.

Cena dóbr

(pkt.)

Nagromadzenie

Zapasy

Napędzany PKB

za późno

Ostatni rok …

…ale niedaleko

W tym roku

Recesja

Waży

Na wzrost.

Handel

Był niedobór

Jeszcze jeden przeciąganie

Na wzrost.

Składniki

Koszt

(pkt.)

Nagromadzenie

Zapasy

Napędzany PKB

za późno

Ostatni rok …

…ale niedaleko

W tym roku

Recesja

Waży

Na wzrost.

Handel

Brak

Był nawet

Narkotyk

Rozwój.

Składniki

Koszt

(pkt.)

Patrząc w przyszłość, według sondażu The Wall Street Journal przewiduje się, że PKB wzrośnie o 2,6% w czwartym kwartale 2022 r., co jest zgodne ze wzrostem z 2019 r., ale znacznie poniżej zeszłorocznego wzrostu o 5,5%.

Rynek pracy Jest obecnie głównym źródłem siły ekonomicznej. Roszczenia o bezrobocie — zastępstwo dla zwolnień — zbliżają się do historycznego spadku W zeszłym tygodniu spadła do 180 000 W obliczu niedoboru dostępnych pracowników, pracodawcy trzymają się pracowników. Firmy wspierają wydatki konsumentów i płace najemne.

Jednak wysoka inflacja zmniejsza siłę nabywczą gospodarstw domowych. Ceny konsumpcyjne wzrosły w marcu o 8,5%, najwięcej od czterech dekad. Podwyższona inflacja niweluje wzrost płac wielu pracowników: średnie zarobki godzinowe wzrosły o 5,6% w tym samym okresie.

Rosnące ceny to także wyzwanie dla wielu firm.

Podziel się swoimi przemyśleniami

Jaka jest Twoja wizja gospodarki USA w 2022 roku? Dołącz do rozmowy poniżej.

Cratex Manufacturing Co., 100-osobowy producent, produkuje i sprzedaje innym producentom smary przemysłowe do produkcji hut, łopatek silników odrzutowych i odlewów metalowych. Firma z San Diego podała, że ​​ceny produktów takich jak żywica i guma wzrosły o 5% do 30% od zeszłej jesieni, powiedział Ricker McCasland, prezes Cratex.

W tym samym czasie Cratex musiał podnieść płace, aby zatrzymać pracowników.

„To zakład, aby wyprzedzić wszystkie rosnące koszty” – powiedział. powiedział McCasland. Dodał, że wzrost cen surowców to coś więcej niż zdolność firmy Cratex do odzyskania ich poprzez własne podwyżki cen.

Linie lotnicze, stacje benzynowe i detaliści stosują wyrafinowane metody dostosowywania cen do ceny, popytu i konkurencji. Charity Scott z WSJ wyjaśnia, czym jest dynamiczna wycena i dlaczego firmy tak często z niej korzystają. Opis: Adele Morgan

Napisz do Sarah Chaney Cambon w [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *