Oskarżenia o morderstwo przeciwko teksaskiej kobiecie aresztowanej za aborcję

Biuro prokuratora okręgowego w przygranicznym hrabstwie Teksas poinformowało w niedzielę, że umorzy sprawę 26-latki Lizelle Herrery. który został aresztowany pod zarzutem morderstwa po tym, co według władz było „swobodną aborcją”.

Sprawa wprawiła w zakłopotanie aktywistów po obu stronach debaty na temat aborcji ponieważ chociaż Teksas podjął środki mające na celu ograniczenie dostępu do aborcji, nie było jasne, który statut prawny miał naruszyć Herrera. Prawo Teksasu również wyraźnie zwalnia kobietę z oskarżenia o zabójstwo za przerwanie ciąży.

W oświadczenie przekazany Associated Press w zeszłym tygodniu, biuro szeryfa hrabstwa Starr jedynie stwierdziło, że Herrera został oskarżony po „celowym i świadomym spowodowaniu śmierci osoby przez aborcję spowodowaną przez siebie”.

W niedzielę biuro prokuratora okręgowego stwierdziło, że „nie jest to sprawa karna”.

„Dokonując przeglądu obowiązującego prawa Teksasu, jasne jest, że pani Herrera nie może i nie powinna być ścigana za zarzut przeciwko niej ”- napisał prokurator okręgowy Gocha Allen Ramirez.

Według oświadczenia Ramireza, sprawa została przekazana do wiadomości biura szeryfa przez szpital.

Calixtro Villarreal, prawnik Herrery, odmówił komentarza, gdy skontaktował się telefonicznie w niedzielę.

Śledzenie ustawodawstwa dotyczącego aborcji w różnych stanach

Teksas uchwalił we wrześniu prawo, które zakazuje aborcji po sześciu tygodniach ciąży, wykorzystując nowatorską strategię prawną, która umożliwia prywatnym obywatelom egzekwowanie prawa w postępowaniu cywilnym.

Ale wydaje się, że to prawo nie miało zastosowania w tej sprawie. Herrerze postawiono zarzut karny, a nie proces sądowy. Co więcej, prawo to nie pozwala na wnoszenie pozwów przeciwko osobie, która dokonała aborcji, tylko tym, którzy pomogli w jej przeprowadzeniu.

Kliniki w Oklahomie przygotowują się na zakaz aborcji

„Jeśli [prosecutors] dosłownie oskarżają ją o morderstwo zgodnie z prawem Teksasu, prawdopodobnie albo zapomnieli o wyjątku dla morderstwa, albo mają inną teorię, dlaczego może to mieć zastosowanie ”Steve Vladeck, Profesor na University of Texas School of Law, który specjalizuje się w sądach federalnych i ściśle przestrzega zakazu aborcji w Teksasie, powiedział w sobotę.

READ  Zderzenie w powietrzu samolotów szkolnych z Korei Południowej zabija cztery

Organizacje praw do aborcji szybko się zmobilizowały wspierać Herrerę. Frontera Fund, grupa, która zbiera pieniądze dla pacjentów z Teksasu na dostęp do aborcji, zorganizowała w sobotę rano wiec przed więzieniem hrabstwa Starr i podniosła świadomość tej sprawy w mediach społecznościowych.

„To aresztowanie jest nieludzkie” – powiedział Rockie Gonzalez, założyciel Frontera Fund, w oświadczeniu z soboty. „Jesteśmy z tobą solidarni, Lizelle, jeśli to czytasz, i nie ustąpimy, dopóki nie będziesz wolna”.

Aresztowanie Herrery nastąpiło, gdy stany kierowane przez Republikanów w całym kraju uchwaliły lawinę przepisów antyaborcyjnych przed decyzją Sądu Najwyższego tego lata, która może obalić lub znacznie osłabić Roe przeciwko. Przebrnąćsprawa, która od prawie 50 lat chroni konstytucyjne prawo do aborcji.

Jej sprawa może być wczesną oznaką tego, co ma nadejść, jeśli Ikra jest przewrócony, powiedział Vladeck.

Kiedy prokuratorzy oskarżyli Herrerę, mogli myśleć o pre-Ikra Vladeck dodał, że zakaz aborcji jest nadal obowiązujący w Teksasie, ale nie obowiązuje od 1973 r., ponieważ jest niezgodny z konstytucją. Ikra.

Dziewięć stanów nadal ma pre-Ikra zakazów, które mogą wrócić do życia w zależności od decyzji Sądu Najwyższego w czerwcu.

„Możemy zobaczyć tego więcej”, powiedział Vladeck.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *