Berkshire Hathaway odnotował stratę w wysokości 43,8 miliarda dolarów

Prezes Berkshire Hathaway, Warren Buffett, przechadza się po hali wystawienniczej, gdy akcjonariusze zbierają się, aby usłyszeć od inwestora-miliardera na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway Inc w Omaha w stanie Nebraska, USA, 4 maja 2019 r. REUTERS / Scott Morgan / / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

6 sierpnia (Reuters) – Akcje amerykańskie spadły, gdy Berkshire Hathaway Inc. (BRKa.N) Konglomerat kierowany przez miliardera Warrena Buffetta odnotował w sobotę stratę w wysokości 43,8 miliarda dolarów, osiągając najniższy poziom w drugim kwartale.

Mimo to Berkshire odnotował zysk operacyjny w wysokości prawie 9,3 miliarda dolarów, ponieważ zyski z reasekuracji i BNSF Railroad zrekompensowały nowe straty ubezpieczyciela samochodowego Geico, gdzie braki części i wyższe ceny samochodów spowodowały wzrost roszczeń z tytułu wypadków.

Rosnące stopy procentowe i wypłaty dywidendy pomogły firmom ubezpieczeniowym wygenerować więcej gotówki z inwestycji, a umacniający się dolar amerykański zwiększył zyski z europejskich i japońskich inwestycji dłużnych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Pomimo dużej straty netto „wyniki pokazują odporność Berkshire”, powiedział analityk Edward Jones & Co, James Shanahan, który ocenia Berkshire jako „neutralne”.

„Przedsiębiorstwa radzą sobie dobrze pomimo wysokich stóp procentowych, presji inflacyjnej i obaw geopolitycznych” – powiedział. „Jeśli jest recesja, daje mi to zaufanie do firmy”.

Berkshire zmniejszył również wykup akcji własnych, chociaż nadal ma 105,4 miliarda dolarów w gotówce, wliczając w to własne akcje.

Inwestorzy uważnie obserwują Berkshire ze względu na reputację Buffetta, a wyniki kilkudziesięciu jednostek operacyjnych konglomeratu z Omaha w stanie Nebraska odzwierciedlają szersze trendy gospodarcze.

Jednostki te obejmują firmę energetyczną o tej samej nazwie, kilka firm przemysłowych oraz podmioty o stabilnych dochodach, takie jak znane marki konsumenckie, takie jak Dairy Queen, Duracell, Fruit of the Loom i Cheese Candies.

READ  El Cajon: Brak osób, które przeżyły katastrofę lotniczą w hrabstwie San Diego

„Berkshire to mikrokosmos szerszej gospodarki” – powiedziała Cathy Seifert, analityk CFRA Research, która ma ocenę „trzymaj” w Berkshire. „Wiele firm doświadcza zwiększonego popytu, ale nie są one odporne na wyższe koszty produkcji spowodowane inflacją”.

Zakłócenia trwają

W swoim kwartalnym raporcie Berkshire powiedział, że „utrzymywały się znaczące zakłócenia w łańcuchach dostaw i wysokie koszty” z powodu pojawienia się nowych wariantów Covid-19 i konfliktów geopolitycznych, w tym inwazji Rosji na Ukrainę.

Ale powiedział, że bezpośrednie straty nie były istotne, pomimo wyższych kosztów materiałów, wysyłki i robocizny.

Wyniki netto ucierpiały z powodu 53 miliardów dolarów strat Berkshire z inwestycji i instrumentów pochodnych, w tym ponad 21% spadków w trzech kluczowych akcjach: Apple Inc (AAPL.O)Bank of America Corp. i American Express Co (AXP.N).

Zasady rachunkowości wymagają od Berkshire zgłaszania strat wraz z wynikami, niezależnie od tego, czy coś kupuje, czy sprzedaje.

Buffett wzywa inwestorów do ignorowania zmienności, a Berkshire zarobi pieniądze, jeśli z czasem akcje wzrosną.

Na przykład w 2020 roku Berkshire straciło prawie 50 miliardów dolarów w pierwszym kwartale z powodu pandemii, ale zarobiło 42,5 miliarda dolarów przez cały rok.

„To pokazuje zmienność rynków” – powiedział Tom Russo, partner w Gardner, Russo & Quinn w Lancaster w Pensylwanii, który inwestuje ponad 8 miliardów dolarów, z czego 17% w Berkshire. „W Berkshire Hathaway toczy się jak zwykle”.

Standard & Poor’s 500 (.SPX) W kwartale spadł o 16%.

STRATY GEICO

Kwartalna strata netto Berkshire wyniosła 29 754 USD na akcję klasy A, w porównaniu z zyskiem netto w wysokości 28,1 mld USD, czyli 18 488 USD na akcję klasy A rok wcześniej.

Zysk operacyjny w wysokości 9,28 miliarda USD, czyli 6 326 USD na akcję klasy A, był o 39% wyższy niż 6,69 miliarda USD rok wcześniej.

Obejmuje to zyski walutowe w wysokości 1,06 mld USD z tytułu zadłużenia zagranicznego. Przychody wzrosły o 10% do 76,2 mld USD.

READ  Horoskop Strzelca na wrzesień 2022 r.

Geico odnotowało stratę przed opodatkowaniem w wysokości 487 milionów dolarów, co jest czwartą z rzędu stratą kwartalną.

„Wszyscy ubezpieczyciele samochodów mają do czynienia z inflacją kosztów roszczeń” – powiedział Seifert. „Geico odniosło mniejszy sukces w zwiększaniu stawek i utrzymywaniu klientów”.

Zysk przed opodatkowaniem w wysokości 976 mln USD z tytułu reasekuracji majątkowej i wypadkowej oraz 56% wzrost dochodów z inwestycji ubezpieczeniowych zrównoważył straty do 1,91 mld USD.

Zyski w BNSF wzrosły o 10%, ponieważ wyższe przychody na samochód z dopłat paliwowych częściowo zrównoważyły ​​niższy poziom zapasów, podczas gdy zyski w Berkshire Hathaway Energy wzrosły o 4%.

Berkshire odkupiło zaledwie 1 miliard dolarów własnych akcji, co oznacza spadek z 3,2 miliarda dolarów w pierwszym kwartale w porównaniu z 51,7 miliarda dolarów w 2020 i 2021 roku.

Jego wartość wykupu akcji własnych o wartości 6,15 mld USD spadła z 51,1 mld USD w pierwszym kwartale, kiedy przejęła duże udziały w głównych spółkach naftowych Chevron Corp i Occidental Petroleum Corp.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Jonathana Stempel w Nowym Jorku; Edytowanie przez Jasona Neely i Diane Croft

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *