Krosna bojowe na wschodzie Ukrainy, grób znaleziony w mieście pod Kijowem

  • Grób cywilny znaleziony pod Kijowem, mówi urzędnik
  • Zełenski domaga się embarga na ropę, szuka broni
  • Johnson obiecuje pojazdy, pociski przeciwokrętowe
  • Dziewięć pociągów ustawionych do ewakuacji na wschodzie, mówi gubernator

BUZOVA, Ukraina, 10 kwietnia (Reuters) – W wiosce Buzova pod Kijowem znaleziono grób z co najmniej dwoma ciałami cywilnymi, powiedział ukraiński urzędnik. szturm na wschód.

Taras Didych, przewodniczący społeczności Dmytrivka, do której należy Buzova, powiedział wcześniej ukraińskiej telewizji, że grób z dziesiątkami ciał został znaleziony w rowie w pobliżu stacji benzynowej.

„W tej chwili, kiedy rozmawiamy, wykopujemy dwa ciała mieszkańców wioski, którzy zostali zabici. Innych szczegółów nie mogę ujawnić” – powiedział Didych Reuterowi przez telefon.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Są inni ludzie, których nie możemy znaleźć. Mogą być w różnych miejscach, ale to nie zmniejsza bólu po stracie bliskich”.

Reuters nie był w stanie od razu potwierdzić raportu.

Rosnące ofiary wśród ludności cywilnej wywołały powszechne międzynarodowe potępienie i nowe sankcje, w szczególności setki ofiar śmiertelnych w mieście Bucha na północny zachód od Kijowa, które jeszcze nieco ponad tydzień temu było okupowane przez siły rosyjskie.

Moskwa odrzuciła oskarżenia Ukrainy i krajów zachodnich o zbrodnie wojenne. Zaprzeczyła atakowaniu ludności cywilnej w tak zwanej „operacji specjalnej” mającej na celu demilitaryzację i „denazyfikację” swojego południowego sąsiada. Ukraina i narody zachodnie odrzuciły to jako bezpodstawny pretekst do wojny.

Rosja nie zdobyła żadnych większych miast od czasu inwazji w lutym. 24, ale Ukraina twierdzi, że Rosja gromadzi swoje siły na wschodzie do poważnego ataku i wezwała ludzi do ucieczki.

Rosja dąży do utworzenia korytarza lądowego z Krymu, który anektowała w 2014 roku, oraz wschodniego Donbasu, który częściowo jest w posiadaniu separatystów wspieranych przez Moskwę, poinformował brytyjskie ministerstwo obrony.

READ  Hyundai Motor wzmacnia obecność w USA dzięki przedsięwzięciu na baterie pojazdów elektrycznych o wartości 5 miliardów dolarów

Rosyjskie siły zbrojne również chcą wzmocnić liczebność żołnierzy dzięki personelowi zwolnionemu ze służby wojskowej od 2012 r., poinformował w niedzielnym regularnym raporcie wywiadowczym.

Zdjęcia satelitarne opublikowane przez prywatną amerykańską firmę Maxar z 8 kwietnia pokazały pojazdy opancerzone i ciężarówki w konwoju wojskowym poruszającym się na południe w kierunku Donbasu przez miasto około 100 kilometrów (62 mil) na wschód od Charkowa.

Niektóre miasta na wschodzie są intensywnie ostrzeliwane, a dziesiątki tysięcy ludzi nie mogą się ewakuować.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w przemówieniu pod koniec soboty, że użycie siły przez Rosję było „katastrofą, która nieuchronnie dotknie wszystkich”.

Powiedział, że Ukraina była gotowa walczyć o zwycięstwo, jednocześnie szukając dyplomatycznego zakończenia wojny, i ponowił apel do zachodnich sojuszników o całkowity zakaz rosyjskich produktów energetycznych i więcej broni dla Ukrainy.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson spotkał się w sobotę z Zełenskim w Kijowie i obiecał pojazdy opancerzone i systemy rakiet przeciwokrętowych, a także wsparcie dla pożyczek Banku Światowego i zobowiązanie Wielkiej Brytanii do odejścia od rosyjskich paliw kopalnych. Czytaj więcej

Unia Europejska, która w piątek zakazała importu m.in. węgla z Rosji, nie zetknęła się jeszcze z importem ropy i gazu z Rosji. Czytaj więcej

Sama Ukraina pod koniec soboty ogłosiła całkowity zakaz importu z Rosji, swojego kluczowego partnera handlowego przed wojną z około 6 miliardami dolarów rocznego importu.

„Budżet wroga nie otrzyma tych środków, co zmniejszy jego potencjał finansowania wojny” – napisała na Facebooku minister gospodarki Julia Svyrydenko.

READ  1 zabity, 17 rannych w wypadku podczas zbiórki na rzecz ofiar pożaru

Johnson był ostatnim zagranicznym przywódcą, który odwiedził Kijów po wycofaniu sił rosyjskich z tego obszaru, co oznaczało powrót do pewnego stopnia normalności dla stolicy. Włochy poinformowały, że planują ponowne otwarcie ambasady w tym miesiącu.

DZIEWIĘĆ POCIĄGÓW

Jednak na wschodzie wezwania ukraińskich urzędników do ucieczki ludności cywilnej stały się bardziej naglące po tym, jak rakieta uderzyła w stację kolejową w mieście Kramatorsk w obwodzie donieckim, pełną kobiet, dzieci i osób starszych próbujących się wydostać.

Ukraińscy urzędnicy poinformowali, że podczas piątkowego strajku zginęło ponad 50 osób.

Rosja zaprzeczyła odpowiedzialności, mówiąc, że rakiety użyte w ataku były używane tylko przez ukraińskie wojsko. Stany Zjednoczone twierdzą, że uważają, że odpowiedzialne są za to siły rosyjskie.

Reuters nie był w stanie zweryfikować szczegółów ataku.

Mieszkańcy obwodu ługańskiego mieli w niedzielę wysiąść dziewięć pociągów, napisał gubernator obwodu Serhij Gajdai w serwisie informacyjnym Telegramu.

Rosyjska inwazja zmusiła około jednej czwartej 44 milionów mieszkańców Ukrainy do opuszczenia swoich domów, z czego ponad 4 miliony uciekło za granicę, zamieniła miasta w gruzy, a tysiące zabiła lub zraniła.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters Pisanie przez Michaela Perry’ego i Tomasza Janowskiego Redagowanie przez Roberta Birsela i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *