Niesprawiedliwość w podziale majątku: 1 procent posiada 40 procent majątku w Turcji

Turcja ma jeden z najbardziej nierównych podziałów bogactwa w Europie. -Graficzny

Reklama

Najbogatszy 1 procent w Turcji posiada 40 procent bogactwa kraju. Według tego miernika Turcja zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem nierówności w podziale majątku.

Biorąc pod uwagę udział w majątku 5 proc. najbogatszych i 10 proc. najbogatszych, Turcja zajmuje drugie miejsce. Türkiye zajmuje trzecie miejsce pod względem współczynnika Giniego, który pokazuje nierówność podziału majątku.

Według danych opublikowanych przez Swiss Credit Suisse i UBS podział majątku w Turcji jest wysoce nierówny. Jest na to wiele wskaźników. Pierwszym z nich jest współczynnik Giniego nierówności w dystrybucji bogactwa. 0 oznacza całkowitą równość, a wraz ze wzrostem tej liczby wzrasta nierówność.

W tym kryterium Türkiye zajmuje trzecie miejsce wśród 34 krajów europejskich. Współczynnik Turcji wynosi 80,2. Stosunek ten wynosi 87,4 w pierwszej Szwecji i 80,4 na drugiej Łotwie.

Słowacja ma najniższą nierówność w podziale majątku z wynikiem 50,8. Na kolejnych miejscach uplasowały się Belgia (59,6), Malta (60,9) i Słowenia (64,4).

Nierówności występują także w krajach skandynawskich

Uwagę zwraca nierówność podziału majątku w krajach nordyckich, które należą do najlepszych na świecie i w Europie w wielu obszarach, takich jak dystrybucja dochodów, wartości demokratyczne i szczęście.

Oprócz Szwecji, która znajduje się w czołówce, powyżej średniej plasują się także pozostałe kraje skandynawskie.

Spośród krajów „wielkiej czwórki” Unii Europejskiej Niemcy charakteryzują się największą nierównością majątkową.

W Turcji 1 procent najbogatszego posiada 40 procent majątku

Z raportu wynika, że ​​w Turcji panuje największa dysproporcja w udziale majątku najbogatszych.

W Turcji 1 procent najbogatszego posiada 39,5 procent majątku. Zajmuje pierwsze miejsce wśród 21 krajów europejskich w tym sektorze.

Krajem o najmniejszym majątku spośród 1 procent najbogatszych jest Belgia z 13,5 procentami.

W pozostałych krajach udział ten kształtuje się następująco: Niemcy (30,4 proc.), Grecja (25 proc.), Francja (21,1 proc.) i Anglia (20,6 proc.).

READ  Po decyzji Japonii o zrzuceniu ścieków nuklearnych do morza świat był zszokowany! Pierwsze testy przeprowadzono na morzu.

Turcja zajmuje drugie miejsce po Szwecji pod względem udziału w majątku najbogatszych 5 i 10 procent najbogatszych. Krajem o najmniejszych nierównościach w tych obszarach jest ponownie Belgia.

W Turcji 5 procent najbogatszych posiada 59,2 procent majątku. Najbogatsze 10 procent posiada 69,8 procent majątku.

Ile ludzie posiadają w Turcji?

Patrząc na rozkład majątku dorosłych, jasne jest, że większość ludzi w Turcji ma bardzo niewielki majątek. Kategorie podziału bogactwa są następujące:

  • Mniej niż 10 tysięcy dolarów
  • Od 10 tysięcy do 100 tysięcy dolarów
  • Od 100 tysięcy do 1 miliona dolarów
  • Ponad 1 milion dolarów

W związku z tym w 2022 r. 71 proc. populacji Turcji będzie miało majątek o wartości mniejszej niż 10 tys. dolarów.

Turcja zajmuje pierwsze miejsce na liście dorosłych z aktywami poniżej 10 000 dolarów. Serbia jest druga w tej kategorii z 40 proc., podczas gdy Niemcy mają najniższy wskaźnik na poziomie 10 proc.

W Turcji odsetek dorosłych z majątkiem od 10 000 do 100 000 dolarów wynosi 27 procent. 2 procent dorosłych posiada majątek od 100 000 do 1 miliona dolarów. Odsetek osób z majątkiem powyżej 1 miliona dolarów wynosi 0,1%.

Reklama

Islandia zajmuje pierwsze miejsce z 21 procentami dorosłych, a majątek netto przekracza 1 milion dolarów. W Niemczech 3,9 procent dorosłych posiada aktywa o wartości przekraczającej 1 milion dolarów.

Bogactwo dorosłych: Turcja znajduje się zdecydowanie na ostatnim miejscu

Według raportu Turcja zajmuje ostatnie miejsce pod względem bogactwa na osobę dorosłą, zarówno pod względem wskaźników średnich, jak i median.

Średni majątek dorosłych w Turcji wynosi 16,7 tys. euro. W Bośni i Hercegowinie nieco wyżej poziom zamożności wynosi 31,9 tys. euro.

Na pierwszym miejscu znajduje się Szwajcaria z 650,7 tys. euro. Bogactwo dorosłych jest najwyższe w krajach skandynawskich.

W pozostałych krajach kwota ta kształtuje się następująco: Francja 296,5 tys.; Niemcy 243,3 tys. i Grecja 100,4 tys.

Reklama

Średni majątek na osobę dorosłą pozwala na uczciwe porównanie. Średnia to liczba znajdująca się pośrodku w rankingu od najmniejszej do największej.

READ  Ważne tematy porządku obrad od 14 lipca 2023 r

Choć różnica między krajami pod względem średniego zamożności zmniejszyła się, Turcja nadal zajmuje ostatnie miejsce wśród 35 krajów.

W związku z tym średni majątek osoby dorosłej w Turcji wynosi zaledwie 5,2 tys. euro. W Serbii, tuż nad Turcją, kwota ta jest trzykrotnie wyższa niż w Turcji: 15,6 tys. euro.

Na pierwszym miejscu znajduje się Islandia z 392,4 tys. euro. W Niemczech kwota ta wynosi 63,4 tys. euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *