Naukowcy odkryli, do czego służą kręcone włosy

Według naukowców z Pennsylvania State University w USA kręcone włosy mogły wyewoluować, aby chronić ludzi przed słońcem.

Według Independent Turkey News; Nowe badania pokazują, że ciasno skręcone włosy zapewniają lepszą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Odkrycia mogą wyjaśniać, dlaczego kręcone włosy pojawiły się u pierwszych ludzi w Afryce i dlaczego włosy tych, którzy wyemigrowali do chłodniejszych regionów, z czasem stały się prostsze.

W badaniach założono środowisko laboratoryjne, w którym symulowano różne warunki klimatyczne. W tym kontekście do martwej grzywy przyczepiano różne peruki z ludzkich włosów.

Zespół badawczy monitorował, ile ciepła pochłonął manekin w każdej z tych peruk.

Wyniki dostępne na stronie BiorXiv pokazują, że wszystkie peruki pomagają zachować spokój, a w testach, w których modelka nosiła perukę, nie pochłaniała ona tak dużo ciepła, jak w przypadku łysiny.

Naukowcy przetestowali także różne rodzaje peruk na manekinach, w tym proste, luźne loki i loki.

Ostatecznie wszystkie peruki zachowywały się podobnie w ciepłym blasku lamp przedstawiających słońce.

Jednakże stwierdzono, że ciasno skręcone włosy najlepiej chłodzą manekina i chronią go przed promieniowaniem „słońca” powyżej.

Ponieważ peruki zwiększają skręt, potrzeba mniej potu, aby usunąć ciepło ze skóry głowy, dzięki czemu kręcone włosy oszczędzają energię dzięki wodzie.

Wyniki potwierdzają tezę, że w miarę jak ludzie zaczęli chodzić w pozycji wyprostowanej na dwóch nogach, rozwinęły się włosy na głowie i stopniowo powiększał się ich mózg.

„Pochodzenie mózgu mogło zapewnić optymalną równowagę, aby zminimalizować absorpcję ciepła słonecznego na małym obszarze skóry głowy bezpośrednio nad mózgiem” – czytamy w artykule:

Mocno skręcone włosy mogą doświadczyć dodatkowego ograniczenia przepływu ciepła, wykraczającego poza możliwości prostych włosów.

READ  Izmir będzie centrum nauki i turystyki zdrowotnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *