Eksperci biorący udział w szczycie gospodarczym w Uludağ uważają, że rok 2025 będzie nieprzewidywalny: wzrośnie niepewność – Wiadomości ekonomiczne z ostatniej chwili

Zdaniem ekonomistów, jeśli w Turcji nie zaczną się dodatnie stopy procentowe, zagraniczni inwestorzy nie przyjdą. Oszczędności w sektorze publicznym rozpoczną się w drugiej połowie 2024 r., powiedział minister Mehmet Simcek.

Na Szczycie Gospodarczym w Uludağ stwierdzono, że Turcja nie jest w stanie przyciągnąć zagranicznych inwestorów przy 68-proc. inflacji i że nie wdrożono jeszcze silnego planu stabilizacji. Minister skarbu i finansów Mehmet Simcek zapowiedział, że oszczędności zaczną się umacniać po zakończeniu procesu przeglądu wydatków publicznych w drugiej połowie 2024 roku.

Wymagane jest pozytywne zainteresowanie

W Sabanca rozpoczął się 13. Szczyt Gospodarczy w Uludaq, w którym uczestniczy wielu ekspertów z całego świata i Turcji. Na szczycie zorganizowanym przez Capital, Economist, Start Up i Ciolife eksperci podkreślili, że globalna niepewność będzie się utrzymywać, a Turcja będzie miała swój udział. W przemówieniu podczas panelu główna ekonomistka HSBC Global Janet Henry podkreśliła, że ​​jest wiele powodów do pesymizmu i że rok 2025 będzie rokiem nieprzewidywalnym, dodając: „Nie możemy tu mówić o normalnej prognozie. Zwykle stopy procentowe rosną lub spadają raz lub dwa razy w roku, ale obecnie tak się nie dzieje. Niepewność będzie trwać. „Nastąpi silny wzrost w niektórych gospodarkach, takich jak Indie, Indonezja, Arabia Saudyjska, a może nawet Turcja” – powiedział.

Profesor historii gospodarczej na Uniwersytecie Missouri. Dr. Max Gilman powiedział, że jeśli nie będzie dodatnich stóp procentowych, Turcja nie znajdzie bezpośrednich inwestycji i inwestorzy nie przyjdą. Gilman mówi: „Inflacja w Turcji wynosi obecnie 68 procent i jeśli nie zmniejszy się inflacji, klasa średnia nie będzie się rozwijać. „Turcja powinna zaufać zachodniemu systemowi finansowemu i współpracować z nim” – powiedział. Były grecki minister finansów Yannis Varoufakis powiedział, że utworzona w 2008 roku strefa euro nie jest w stanie amortyzować wstrząsów.

„Sektor przemysłowy Turcji integruje się z Unią Europejską” – powiedział Varoufakis, dodając, że Turcja ma również bliskie powiązania z Unią Europejską i umowami handlowymi. To także jest problem. Ponieważ sama UE opiera się na niemieckim modelu biznesowym, jest ona niezrównoważona. „Nigdy nie zadano pytania, w jaki sposób UE może stać się bardziej produktywna” – stwierdził.

READ  Trzy największe problemy mieszkańców Stambułu to ruch uliczny, trzęsienie ziemi i gospodarka.

Członek wydziału Uniwersytetu Billkent i były główny ekonomista Banku Centralnego, prof. Dr. Hakan Kara podkreślił, że okres od poprzednich wyborów do wyborów samorządowych toczył się w oparciu o politykę pieniężną i nie zrobiono prawie nic.

Program nie jest używany

„W treści tak, ale nadal nie widzimy wdrożenia w praktyce mocnego planu stabilizacji. Od strony polityki fiskalnej konieczne jest rozszerzanie bazy podatkowej, ograniczanie nieformalności, a co najważniejsze wdrażanie oszczędności publicznych i reforma administracji publicznej „To, że oszczędności publiczne nie są uważane za wystarczające, świadczy o braku zaufania w tej kwestii. Najważniejszym powodem jest to, że zaufania inwestorów nie da się osiągnąć w sposób pożądany.”

Oszczędności w drugiej połowie roku

Minister skarbu i finansów Mehmet Simcek powiedział: „Program działa dokładnie tak, jak planowaliśmy, a w niektórych obszarach działa lepiej, niż się spodziewaliśmy”. Stwierdzając, że celem zacieśnienia polityki fiskalnej jest pomoc bankowi centralnemu w walce z inflacją, Shimsek powiedział: „Wyraźne efekty zobaczymy począwszy od 2025 roku. Premia za ryzyko Turcji spadnie. W drugiej połowie roku odczujemy umiarkowaną zmianę dynamiki wzrostu w związku z osłabieniem popytu wewnętrznego. Turcja ma obfite zasoby; „Wierzę, że w nadchodzących miesiącach Turcja podniesie swój rating kredytowy” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *