Izrael kontynuował zbrodnie wojenne w Gazie miesiąc po orzeczeniu MTS

Polityka ta obejmuje ciągłe brutalne ataki na Gazę, dalsze cięcia i tak już ograniczonej pomocy humanitarnej, operacje naziemne na obszarach mieszkalnych i ataki na szpitale.

26 stycznia MTS wydał wstępne orzeczenia w sprawie sankcji na Izrael. Decyzje te nakładają na Izrael obowiązek podjęcia wszelkich możliwych środków w celu zapobieżenia czynom określonym w art. 2 Konwencji o ludobójstwie oraz podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu zapobiegania, odstraszania i karania tych, którzy nawołują do ludobójstwa na Palestyńczykach w Gazie. Poproszono o złożenie sądowi raportu na temat wszystkich środków podjętych w celu poprawy warunków życia Palestyńczyków i podjęcie skutecznych działań w ciągu miesiąca od daty decyzji.

Naruszenia i zbrodnie wojenne popełnione przez Izrael w okresie miesiąca od wydania nakazu przez MTS są wymienione poniżej:


Bombardowanie, rozlew krwi i zapobieganie

Na dzień przed zapobiegawczymi decyzjami MTS z 26 stycznia liczba ofiar śmiertelnych w Gazie wynosiła 25 900, a liczba rannych – 64 110. Dziś liczba ta osiągnęła 29 tys. 782, a 70 tys. 43 osoby zostały ranne. Oznacza to, że w ciągu ostatniego miesiąca zginęło 3 tys. 882 osób, a 5 tys. 933 osób zostało rannych.

Podobnie liczba dziennikarzy zabitych w Gazie wzrosła do 132 ze 120 przed represjami; W ciągu miesiąca zginęło 12 kolejnych dziennikarzy.

Przed 26 stycznia na Gazę zrzucono 65 tysięcy ton bomb, dziś liczba ta osiągnęła 70 tysięcy ton.

Według oświadczenia wydanego 25 lutego przez rządowe biuro ds. mediów w Gazie, 2600 osób zostało zatrzymanych lub schwytanych w Gazie i jest traktowanych w okrutny, nieludzki i poniżający sposób.

Podobnie według doniesień izraelscy żołnierze wykorzystali setki ludzi jako żywe tarcze w dzielnicach Es-Zaydun, Sheikh Ridwan i An-Nasr, w obozie dla uchodźców al-Maqassi oraz w zachodniej części Gazy.


Możliwy atak naziemny na Rafah

Prawie 2 miliony ludzi zostało przesiedlonych pod presją ataków i bombardowań, a większość z nich szukała schronienia w Rafah, które Izrael wcześniej określił jako „bezpieczne”. Wraz z przybyciem z regionów północnych populacja Rafah wzrosła ponad pięciokrotnie, do 1,5 miliona.

READ  Nielegalna imigracja do kraju: w ciągu ostatnich 48 godzin przybyło ponad 4 tysiące osób!

Ze względu na gęstość zaludnienia i brak możliwości zakwaterowania Palestyńczycy, którzy przybyli do miasta, zaczęli mieszkać w trudnych warunkach w rozstawionych przez siebie namiotach.

Od 1 lutego Izrael zaczął wysyłać sygnały wskazujące na zamiar zajęcia Rafah drogą lądową.


Upadek systemu opieki zdrowotnej

22 stycznia Izrael rozpoczął ataki powietrzne i naziemne na miasto Khan Younis w południowej Strefie Gazy i szpitale w tym mieście.

W wyniku ataków tysiące Palestyńczyków mieszkających w mieście zostało wysiedlonych.

Po 10-dniowym oblężeniu na początku listopada armia izraelska dokonała nalotu na dziedziniec szpitala Amal w Khan Yunis, stowarzyszonego z Palestyńskim Czerwonym Półksiężycem.

Następnie żołnierze zbombardowali budynki i wodociągi na terenie kompleksu szpitalnego. W atakach zginęli wysiedleńcy; Zatrzymano 7 członków Czerwonego Krzyża, odcięto sprzęt komunikacyjny i dostęp do Internetu.

15 lutego siły izraelskie ponownie zaatakowały szpital Nassera w Khan Yunis, zamieniając szpital w koszary wojskowe.

W szpitalu, w którym przebywało około 10 000 wysiedlonych Palestyńczyków i 300 pracowników służby zdrowia, wielu pacjentów straciło życie z powodu przerw w dostawie prądu i nieprawidłowego działania sprzętu tlenowego spowodowanego przez siły izraelskie.

Podczas ataków armii izraelskiej 31 szpitali i 53 ośrodków zdrowia było wyłączonych z użytku, 150 zakładów opieki zdrowotnej zostało częściowo uszkodzonych, a 122 karetki pogotowia stały się niezdatne do użytku.


Ograniczenie pomocy humanitarnej

Według danych Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (OCHA) w ciągu dwóch tygodni przed ogłoszeniem postępowania przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości średnio 156 ciężarówek z pomocą codziennie wjeżdżało do Gazy.

Ismail Es-Sevabaid, dyrektor generalny rządowego biura ds. mediów w Gazie, powiedział AA, że 119 ciężarówek z pomocą wjechało po zastosowaniu środków ostrożności. Chociaż odpowiada to średnio 4 ciężarówkom dziennie, Izrael ograniczył przepływy pomocy.

Według Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) pomoc humanitarna docierająca do Strefy Gazy zaspokaja jedynie 7 procent zapotrzebowania ludności na żywność i pomoc humanitarną.

READ  Guardian zwalnia rysownika z 42-letnim stażem, uważa, że ​​jego rysunki Netanjahu są „antysemickie”


W północnej Gazie panuje głód

OCHA ogłosiła 16 lutego, że między 1 stycznia a 12 lutego udaremniono 51 procent zaplanowanych przez organizacje humanitarne działań w północnej Strefie Gazy i ocen w północnej Strefie Gazy.

Raporty ONZ pokazują, że w północnej Gazie rośnie liczba rodzin mających trudności z wyżywieniem swoich dzieci i zagrożonych śmiercią głodową.

OCHA podała, że ​​w styczniu ponad połowa pomocy wysłanej na północ została zablokowana, a izraelskie wojsko ingerowało w sposób i miejsce dostarczania pomocy, pozostawiając około 300 000 ludzi na północy w dużej mierze pozbawionych dostępu.

Mieszkańcy północy zaczęli mielić paszę dla zwierząt, aby uzyskać mąkę na chleb, ale nawet zapasy paszy znacznie się skurczyły.


Zniszczono rezydencje i instytucje cywilne

Po zastosowaniu środków ostrożności armia izraelska w dalszym ciągu bezkrytycznie i celowo niszczyła miasta, wsie i budynki oświatowe.

Dane rządu palestyńskiego pokazują, że armia zniszczyła ponad 500 meczetów i kościołów, ponad 300 uniwersytetów i szkół, ponad 360 000 domów cywilnych i 31 szpitali.

W lutym armia izraelska zniszczyła Uniwersytet Al-Aksa w Gazie i dziesiątki domów w Khan Younis i Gazie. Zbombardował także 2 meczety w Rafah.


Smutny koniec córeczki Hind

29 stycznia siły izraelskie zastrzeliły pojazd na drodze, który szukał schronienia w mieście po tym, jak rzeź i okupacja w Strefie Gazy opuściły bezpieczną strefę.

Hind, 6-letnia dziewczynka i pięciu jej krewnych znajdowało się w pojeździe, który stał się celem podczas jazdy w dzielnicy Tel El-Heva w Gazie. W wyniku ataku w pierwszych minutach zginęły 4 osoby znajdujące się w pojeździe, ale w tym czasie 15-letnia dziewczyna o imieniu Leyan Hamadeh, która przeżyła wraz z Hindem, zadzwoniła do Palestyńskiego Czerwonego Krzyża i poprosiła o pomoc.

Po śmierci Layena w docelowym pojeździe znajdował się tylko 6-letni Hind.

Ciała Little Hind, jej wujka, męża i trójki dzieci odnaleziono 12 dni później, 10 lutego, po wycofaniu się sił izraelskich z regionu. Znaleziono pojazd, w którym znajdował się Hind, z uszkodzoną przednią szybą i deską rozdzielczą oraz dziurami po kulach z boku.

READ  Młody potentat na rynku nieruchomości bankrutuje i następuje efekt domina

Potwierdzono, że wysłana na miejsce karetka palestyńskiego Czerwonego Krzyża również została zbombardowana. Palestyński Czerwony Półksiężyc poinformował, że w ambulansie, który był bezpośrednio namierzony w dzielnicy Tel el-Heva w mieście Gaza, znaleziono ciała członków Czerwonego Półksiężyca, Yusufa Zaino i Ahmeda Meduna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *