Nowe badania nad rozwojem charakteru: niewielki wpływ matek i ojców – Breaking Science and Technology News

Choć w społeczeństwach światowych wyrażają się one różnymi zdaniami, naukowo udowodniono, że powiedzenia takie jak „Spójrz na ojca, podnieś syna” lub „Spójrz na matkę, podnieś córkę” mają swoje miejsce w każdym z nich. Społeczeństwo jest w rzeczywistości „bezpodstawne”. Krótko mówiąc, na rozwój swojego charakteru rodzice mają znacznie mniejszy wpływ.

Ze szczegółów znajdujących się na chipie wynika, że ​​naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu twierdzą, że nieco częściej dzielimy się naszymi cechami osobowości z rodzicami niż z przypadkowym nieznajomym. Naukowcy prowadzący badania podkreślają, że przekonanie, że cechy osobowości dzieci w trakcie ich rozwoju kształtują się pod wpływem rodziców, jest niesłuszne.

Do badania włączono ponad tysiąc par połączeń

Współpracując z ekspertami z Uniwersytetu Tartu w Estonii, dr. Motus i jego współpracownicy dodali ponad tysiąc par powiązań z estońskiego Biobanku, dużego zbioru informacji zdrowotnych na temat wolontariuszy w kraju. Matki, ojcowie, dzieci, małżonkowie…

Na potrzeby badania przeprowadzono badanie przekrojowe z uczestnikami. Każdy został poproszony o ocenę swoich „wielkich pięciu cech”. W badaniu mierzono także poziom zadowolenia z życia oraz cechy „Wielkiej Piątki”, którymi są otwartość, sumienność, ekstrawersja, ugodowość i neurotyzm. Dodatkowo, w celu weryfikacji odpowiedzi, o dokonanie tej samej oceny w ich imieniu poproszono ich współmałżonków.

Następnie uczestnicy odpowiadali na trzy różne poziomy poziomu zadowolenia z życia i komentowali wpływ swoich cech na satysfakcję z życia.

Według wyników badania większość uczestników miała 40 procent tych samych cech, co ich rodzice. Choć odsetek ten może wydawać się wysoki, badania wykazały, że dzieci i rodziny zgadzają się co do każdej z „wielkiej piątki” cech obowiązujących w psychologii… Według badaczy powinieneś być w 40% taki jak każdy, kogo złapiesz na ulicy . Dlatego zamiast twierdzić, że rodzina przyciąga 40 proc. dzieci, należy wziąć pod uwagę, że w przypadku 60 proc. dzieci nie przypominają one swojej rodziny.

READ  Tureccy naukowcy są na Antarktydzie: w zespole są uczniowie szkół średnich – najświeższe wiadomości ze świata

Badania tego nie można uważać za absolutny autorytet w zakresie wyciągania ostatecznych wniosków, ale określenie, co ma największy wpływ na rozwój charakteru człowieka, jest dla psychologów trudnym zadaniem.

Chociaż twierdzenia, że ​​charakter jest dziedziczony w rodzinie w drodze dziedziczenia genetycznego, w wielu rodzinach są obalane, w rodzinach, które adoptują małe dzieci, z biegiem czasu można zauważyć, że adoptowane dzieci przypominają rodzinę. Dlatego naukowcy nie są w stanie jednoznacznie zrozumieć wpływu rodziny na rozwój charakteru.

Być może wszyscy możemy stworzyć wyjątkowe postacie w ekosystemie obejmującym naszą rodzinę, pod wpływem różnych zmiennych, od czytanych książek, przez oglądane filmy, po informacje, których dowiadujemy się z wydarzeń, których doświadczamy, nie jest to łatwe. Naukowcy muszą jasno rozwiązać to równanie. Nie sądzimy jednak, że zrezygnują z badań, ponieważ identyfikacja czynników wpływających na ludzką naturę będzie bardzo ważnym odkryciem, które pomoże zmienić społeczeństwa, stworzyć zdrowe społeczności, zapobiegać przestępczości i pozytywnie poprawić ludzką psychikę.

Wydaje się, że naukowcy przeprowadzą więcej badań w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, ale na razie rozumiemy, że tak naprawdę nie chcemy zaimponować naszym rodzicom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *