Huragan Agatha trafia na ląd w Meksyku

Według amerykańskiego National Hurricane Center huragan Agatha CT przeciął wybrzeże na zachód od Puerto Angel w Meksyku w poniedziałek o 16:00, przy wietrze dochodzącym do 105 mil na godzinę. To pierwszy raz, kiedy Type 2 przekroczył wybrzeże Pacyfiku w Meksyku.

Osłabło po osuwisku, a Agatha znajdowała się około 65 mil na północny wschód od Puerto Angel w Meksyku, z wiatrami dochodzącymi do 70 mil na godzinę od 11 rano w poniedziałek. Według NHC poruszał się z prędkością 8 mil na godzinę na północny wschód.

National Hurricane Center ostrzega przed burzami i „niezwykle niebezpiecznymi” powodziami przybrzeżnymi spowodowanymi przez „zagrażające życiu” wiatry o sile huraganu. Oczekuje się, że ulewne deszcze będą się utrzymywać w południowym Meksyku do wtorku.

Amerykańskie Narodowe Centrum Huragan poinformowało, że burza spowoduje od 10 do 16 cali deszczu w niektórych częściach Oaxaca i maksymalnie 20 cali izolacji, powodując ryzyko gwałtownych powodzi i osunięć ziemi.

W niedzielną noc w pobliżu Porto Angel wiatr, ulewny deszcz i duże fale zaczęły uderzać w miasto Gibolite Beach, które od dawna słynie z uwielbiającej ubrania plaży i bohemy. Zagrożenie szarym niebem i piaszczystymi plażami w popularnych miejscach, takich jak Puerto Escondido, Puerto Angel i Huadulco.

„Dużo deszczu i silne wiatry”, powiedziała Sylvia Ranfakni, kierownik hotelu Casa Kalmar w Zipolite. „Morze jest naprawdę wzburzone i dużo pada” – powiedział Runfakni, który zdecydował się ewakuować Agathę. „Słychać wycie wiatru”.

Krajowi urzędnicy ds. nagłych wypadków zwołali grupę zadaniową liczącą ponad 9300 osób i otwarto ponad 200 schronów, ponieważ prognozy ostrzegały przed możliwymi katastrofalnymi burzami i powodziami.

READ  BBC opublikowało materiał: Tak Turcja zaatakowała żołnierzy w Afrin

Według Jeffa Mastersa, meteorologa z Yale Climate Links i założyciela Weather Underground, huragany w regionie zwykle zaczynają się od tropikalnych fal u wybrzeży Afryki.

„Ponieważ afrykańskie fale monsunowe zwykle zaczynają tworzyć fale tropikalne dopiero na początku maja lub w połowie maja, nie ma wystarczająco dużo wczesnych zakłóceń, aby w maju wywołać wiele huraganów na wschodnim Pacyfiku” – napisał Masters w e-mailu. „Ponadto temperatury wody w maju są niższe niż w szczycie sezonu, a uskok wiatru jest na ogół wyższy”.

Mistrzowie nie wiedzą, czy Agathę uderzyła fala tropikalna – obszary niskiego ciśnienia przemieszczające się przez tropiki – ale burza skorzystała z cieplejszej wody i mniejszego uskoku wiatru.

W poniedziałek rano Agatha nieznacznie przyspieszyła, kierując się w okolice Puerto Escondido i Puerto Angel w południowym stanie Oaxaca. W okolicy znajdują się hotele w Huatulco, Mazunte i Zipolite.

W Huatulco władze miejskie zlikwidowały szkoły i nakazały całkowite „całkowite zamknięcie” wszystkich plaż i siedmiu zatok, z których do wielu można było dotrzeć tylko łodzią.

Rządowe meksykańskie centrum żółwi, które stało się centrum bezpieczeństwa w dawnej rzeźni Mazunte, ogłosiło, że po huraganie pozostanie zamknięte do odwołania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *