„Trudno uwierzyć, że to się naprawdę dzieje”: Szanghaj usuwa blokadę rządową

  • Ogrodzenia w Szanghaju, policja usuwa taśmę
  • Blokada kończy się o północy dwa miesiące później
  • Wielu obawia się złapać zatoczkę, kolejne niebezpieczeństwo zablokowania

SZANGHAJ, 31 maja (Reuters) – We wtorek władze Szanghaju zaczęły zrywać policyjne taśmy na publicznych placach i budynkach, usuwać ogrodzenia wokół dzielnic mieszkalnych, a następnie usuwać dwumiesięczną blokadę o północy w największym chińskim mieście.

W poniedziałkowy wieczór niektórym pozwolono opuścić swoje kampusy na krótki spacer, zbierając się do jedzenia piwa i lodów na opustoszałych ulicach przy zatrzymanym ruchu. Ale wśród mieszkańców było poczucie niepokoju i niepokoju.

Joseph Mack, który pracuje w edukacji, powiedział: „Czuję się trochę zdenerwowany. „Trudno uwierzyć, że to się naprawdę dzieje”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Większość z nich jest ponownie sparaliżowana w domu do północy, ponieważ przez ostatnie dwa miesiące poniosła straty w dochodach w ramach ściśle egzekwowanej blokady i frustracji ludzi, którzy mają problemy z jedzeniem lub opieką medyczną w nagłych wypadkach.

Przedłużająca się izolacja wywołała oburzenie społeczne i rzadkie protesty w 25-milionowym mieście, zakłócając jego gospodarkę zorientowaną na produkcję i eksport, zakłócając łańcuchy dostaw w Chinach i na całym świecie oraz spowalniając handel międzynarodowy.

Przepustki dostarczane przez budynki mieszkalne dla ludzi na kilkugodzinne wyjścia zostaną usunięte, komunikacja miejska zostanie wznowiona, a mieszkańcy będą mogli jechać do pracy, a od środy życie wróci do normy.

„To dzień, o którym marzyliśmy od dawna” – powiedział dziennikarzom Yin Chin, rzecznik rządu w Szanghaju.

„Wszyscy ponieśli wiele poświęceń. Ten dzień został ciężko wygrany i musimy go pielęgnować i witać z powrotem w naszym znajomym i zaginionym Szanghaju”.

We wtorek w zatoce w Szanghaju kaczka w marynacie uzupełniała półki w sklepie, bar był w ostatniej chwili odnawiany, a sprzątacze zamiatali witryny sklepowe.

Bariery zostaną złagodzone dla około 22,5 mln osób na obszarach niskiego ryzyka. Mieszkańcy powinni nadal nosić maski i unikać tłumów. Jedzenie w restauracjach jest zabronione. Sklepy mogą działać z wydajnością 75%. Siłownie zostaną ponownie otwarte później. Czytaj więcej

READ  Ostrzeżenie o przegrzaniu! prof. Dr. Ostrzeżenie Orhana Şena „udar cieplny”… „Rekordy temperatury zostaną pobite”

Mieszkańcy muszą sprawdzać co 72 godziny, aby korzystać z transportu publicznego i wejść do miejsc publicznych. Wciąż istnieje poważna izolacja dla każdego, kto lubi COVID i ich bliskie kontakty.

Ostrzeżenie o blokadzie

Chiny są osamotnione wśród kluczowych krajów wdrażających politykę „zero COVID” polegającą na eliminowaniu eksplozji za wszelką cenę.

Julian McCormack, prezes Brytyjskiej Izby Handlowej w Chinach, powiedział, że Szanghaj opanował COVID „bardzo znaczącymi kosztami osobistymi i ekonomicznymi”.

„Co się zmieniło, aby to się nie powtórzyło?” On zapytał. „Jest niepewność”.

Todd Pearson, dyrektor zarządzający Camel Hospitality Group, która prowadzi restauracje, bary i siłownie w Szanghaju i okolicach, jest ostrożny.

Jego restauracje mogą realizować tylko dostawy, co przynosi 5% przychodów, co nie wystarcza na pensję i czynsz. Jego pracownicy, którzy śpią na budowie co najmniej od północy, mogą wreszcie wrócić do domu.

„Mam nadzieję, że będą się spieszyć z ponownym uruchomieniem gospodarki” – powiedział Pearson. „Mam nadzieję, że nie dzieje się to kosztem większej liczby eksplozji. Nie wiem, czy wiele firm lub ludzi może sobie poradzić z większą liczbą”.

Aktywność gospodarcza w Chinach nieco ożyła od złego kwietnia w maju, ponieważ ograniczenia COVID dotyczące centrów produkcyjnych zostały stopniowo złagodzone, chociaż ograniczenia w ruchu ograniczyły popyt i produkcję. Czytaj więcej

Zabawa z flagami

Szanghaj odnotował 31 przypadków na dzień 30 maja, w porównaniu z 67 dzień wcześniej, co stanowi spadek do mniej niż 200 infekcji w całym kraju.

Decyzja o zamknięciu w Szanghaju nie oznacza powrotu do przedrządowego stylu życia.

Powiedział, że niektórzy urzędnicy bankowi powinni nosić pełne ubrania Hazmat i osłony twarzy, kiedy zaczną zwracać się do publiczności od środy. Jeden powiedział, że jeśli współpracownik miałby pozytywny wynik testu, a personel musiałby być odizolowany w biurze, to żeby iść do pracy, potrzeba kilku podstawowych rzeczy.

READ  Tajny świadek w sprawie Ayhana Bory Kaplana wycofuje swoje zeznania: zatrzymano mnie na 2 dni, usunięto mi zęby – najświeższa wiadomość Turcja

Obsługa zamków przez miasto wywoływała rzadkie protesty, a ludzie czasami rozbijali garnki i patelnie za oknami, aby pokazać swoje niezadowolenie.

„Rząd Szanghaju musi wydać publiczne przeprosiny, aby zdobyć zrozumienie i poparcie mieszkańców Szanghaju oraz naprawić zniszczone relacje między rządem a ludźmi” – powiedział Gu Weikuo, profesor w Szkole Języków Obcych Uniwersytetu Futan. Opublikowano na WeChat.

Sceny nienawiści nadejdą w kluczowym roku dla prezydenta Xi Jinpinga, który jesienią tego roku ma objąć trzecią prezydenturę.

Przed ponownym otwarciem zawieszono złożoną chińską flagę, aby mieszkańcy mogli sfotografować się w kolejce na kolejny test PCR.

„Warto to uczcić” – powiedział jeden z ochotników na stronie testowej, który był bardziej optymistycznie nastawiony do COVID niż ci, którzy ocierali nosy. „Może nie odzyskamy go do końca naszego życia”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże autorstwa Davida Stanwaya, Vinniego Cho, Brendy Ko, Yifana Wanga, Davida Girtona, Alby Zhanga, Stelli Q oraz konsol w Pekinie i Szanghaju; Napisane przez Mariusa Zaharię; Montaż przez Michaela Perry’ego i Angusa Maxwana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *