WHO twierdzi, że rozprzestrzenianie się małpiej ospy może prowadzić do infekcji

LONDYN, 30 maja (Reuters) – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w poniedziałek, że nie wierzy, że ospa małpa może rozprzestrzenić się na inne części świata, i stwierdziła, że ​​nie jest jasne, czy może rozprzestrzenić chorobę na osoby, które nie wykazują objawów.

W maju zgłoszono ponad 300 podejrzeń i potwierdzeń ospy małpiej – zwykle przenoszonej przez bliski kontakt z łagodną chorobą i powodującej objawy grypopodobne oraz ropne zmiany skórne – głównie w Europie.

WHO zastanawia się, czy erupcję należy ocenić jako „potencjalną sytuację zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym” lub PHEIC. Takie ogłoszenie, ogłoszone dla Govt-19 i Eboli, pomogłoby przyspieszyć badania i finansowanie kontroli choroby. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zapytany, czy małpa ma potencjał, by stać się pandemią, Rosamond Lewis, liderka ds. technologii zajmującej się małpią grypą z Programu Ratunkowego Zdrowotnego WHO, powiedziała: „Nie wiemy, ale nie sądzimy”.

„W tej chwili nie martwimy się globalną epidemią” – powiedział.

Dodał, że gdy małpa zostanie zarażona wirusem, za moment zakażenia uznaje się okres pojawienia się wysypki i wysypki, ale są ograniczone informacje na temat tego, czy wirus jest przenoszony przez osoby bezobjawowe.

„Tak naprawdę nie wiemy jeszcze, czy istnieje bezobjawowe rozprzestrzenianie się małpiego pudełka – oznaki, że nie jest to duża cecha – ale pozostaje to do ustalenia” – powiedział.

Zrozumiałe jest, że szczep wirusa uwięziony w erupcji zabije niewielką część ofiar, ale jak dotąd nie zgłoszono żadnych zgonów.

READ  Chińscy astronauci eksplodują w kosmos, gdy konstrukcja wkracza na wyższy bieg

Większość przypadków jest bardziej rozpowszechniona w Europie niż w krajach Afryki Środkowej i Zachodniej, gdzie wirus rozprzestrzenia się i nie jest związany głównie z podróżami.

Dlatego naukowcy badają, jaki jest wzrost tych niezwykłych przypadków, podczas gdy urzędnicy ds. zdrowia publicznego podejrzewają, że istnieje pewne rozpowszechnienie społeczne.

Niektóre kraje zaczęły oferować szczepionki do bliskiego kontaktu z potwierdzonymi przypadkami. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Natalie Grover w Londynie; Montaż przez Toby’ego Chopra, Davida Holmesa i Alison Williams

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *