Fiona uderza w Atlantic Canada: Miliony bez prądu, gdy burza przetacza się na północCNN

Burza została nazwana Fiona Rozbił się u wschodniego wybrzeża Kanady Wiatry o sile huraganu i ulewny deszcz w sobotę wciągnęły budynki do morza, zawaliły się domy, przewróciły drzewa i odcięły prąd setkom tysięcy ludzi.

Najpierw Fiona Spowodował zniszczenie Przenosi się na Atlantyk jako huragan na Karaibach i powraca na ląd jako posttropikalny cyklon. Burza wyrwała ścieżkę zniszczenia Nowa Szkocja, Nowy Brunszwik, Wyspa Księcia Edwarda i Nowa Fundlandia osłabiają się, zanim w niedzielę przeniosą się w morze.

Teraz urzędnicy zaczęli oceniać zniszczenia w okolicy.

Nova Scotia, gdzie Fiona po raz pierwszy wylądowała w sobotę wczesnym rankiem, została mocno uderzona przez burzę. Urzędnicy twierdzą, że silne wiatry przewróciły drzewa i linie energetyczne, zniszczyły drogi, zaśmiecone sąsiedztwo, a w kilku przypadkach przełamały całe słupy energetyczne na pół.

Premier Tim Houston powiedział w niedzielę rano, że władze priorytetowo traktują przywrócenie zasilania po tym, jak Fiona uszkodziła linie energetyczne i sieci komunikacyjne w całej prowincji.

„Oczyszczenie dróg, danie załogom przestrzeni do zrobienia tego, co należy zrobić, jest teraz najważniejszą rzeczą” – powiedział Houston. „To zajmie czas.”

Chociaż około 200 osób zostało wysiedlonych ze swoich domów, Houston powiedział, że nie ma wielu doniesień o poważnych obrażeniach.

„Szkody są znaczne, ale teraz priorytetem jest przywrócenie ludziom władzy, zapewnienie ludziom bezpiecznego schronienia, wiesz, przywrócenie niektórych ludzi do normalności” – powiedział. – Wydobycie się z tego zajmie nam trochę czasu.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w sobotę, że rząd zatwierdził wniosek Nowej Szkocji o pomoc federalną i że kanadyjskie siły zbrojne zostaną rozmieszczone, aby pomóc w regionie. Premier powiedział, że mieszkańcy przeżyli w sobotę „straszne” 12 godzin.

„Ludzie widzieli, jak ich domy wysadzane są w powietrze, wiatr zrywał dachy ze szkół” – powiedział Trudeau. „Jako Kanadyjczycy, jak zawsze w trudnych czasach, będziemy tam dla siebie”.

READ  Jestem podekscytowany (i zdenerwowany) tą plotką o iPhonie 15 Pro

W Charlottetown na Wyspie Księcia Edwarda policja udostępniła zdjęcia zerwanych linii energetycznych na budynkach, powalonych drzew blokujących drogi i przebijających się konstrukcji. Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej stwierdziło, że jest zaniepokojone ludźmi chodzącymi i jeżdżącymi po ulicach z rozległymi uszkodzeniami spowodowanymi przez morskie linie energetyczne, zerwane linie energetyczne i możliwe przewody pod napięciem.

Wiele prowincji zostało dotkniętych silnymi wiatrami i deszczem, ale nie bardziej niż Nowa Szkocja. W niedzielę rano około 350 000 klientów było bez prądu w Nowej Szkocji, Wyspie Księcia Edwarda i Nowym Brunszwiku — w tym około 250 000 w Nowej Szkocji. Poweroutage.pl.

Houston powiedział w sobotę, że trzy czwarte Nowej Szkocji straciło władzę, gdy Fiona przeforsowała. Szczytowe wiatry osiągały w sobotę 171 km/h (106 mph) w prowincji Arisaig. Tymczasem Wreckhouse w Nowej Fundlandii wytrzymywał wiatry o prędkości 170 km/h (105 mph).

Zła pogoda utrudnia wysiłki na rzecz przywrócenia zasilania, powiedział w sobotę prezes i dyrektor generalny Nova Scotia Power, Peter Gregg. Jak powiedział, ponad 900 techników elektryków było w drodze do tego obszaru, ale niektórzy klienci mogą doświadczać przerw w dostawie prądu przez kilka dni.

Film z drona pokazuje fale o wysokości 50 stóp i wiatry o prędkości 100 mil na godzinę wewnątrz huraganu Fiona

W Halifax, stolicy Nowej Szkocji, silne wiatry wyrywały drzewa z korzeniami i zerwały linie energetyczne, poleciały iskry i zgasły światła.

Dach budynku mieszkalnego w Halifax zawalił się, zmuszając około 100 osób do schronienia się, burmistrz Mike Savage powiedział w sobotę CNN.

„Skala tej burzy zapiera dech w piersiach” – powiedział później Savage na konferencji prasowej w sobotę. „Wszystko było przepowiedziane.”

Osborne Head w Nowej Szkocji otrzymał 192 mm (7,55 cala) deszczu, a Grove Brook w New Brunswick otrzymał 107 mm (4,2 cala).

W sobotę dom walczy z silnymi wiatrami z posttropikalnej burzy Fiona w Port aux Basques, Nowej Fundlandii i Labradorze.

W Nowej Fundlandii wideo pokazuje budynki unoszące się w wodzie i samochody zanurzone w ulewnym deszczu. Według Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej kobieta została uratowana z wody po zawaleniu się jej domu. Została zabrana do szpitala; Według policji zakres jego obrażeń nie był od razu znany.

READ  Dyrektor generalny Twittera mówi, że dwóch liderów odchodzi, a zatrudnienie zawieszone w związku z przejęciem Muska

Miasto Port aux Basques, na południowo-zachodnim krańcu Nowej Fundlandii, było jednym z najbardziej dotkniętych obszarów, powiedział w sobotę Trudeau.

„Widzimy niszczycielskie obrazy wychodzące z Port aux Basques” – powiedział. „Kiedy widzimy obrazy domów wpadających do morza i obrazy fal niszczących własność i budynki, naszą pierwszą myślą powinni być ludzie”.

Pierwsi ratownicy zajęli się licznymi pożarami elektrycznymi, zalaniem budynków mieszkalnych i wymywaniem.

„Mamy tutaj kompletną strefę wojny, wszędzie mamy zniszczenie” – powiedział burmistrz Port Aux Basques Brian Button w aktualizacji wideo, ostrzegając, że spodziewana jest fala sztormowa.

Port aux Basques jest teraz objęty rozkazem przegotowania wody, a wielu mieszkańców nadal nie ma prądu. Wokół obszarów zamienionych przez burzę w „strefy zagrożenia” wzniesiono także betonowe barykady, powiedział burmistrz.

Według Canadian Hurricane Centre miernik pływów Port aux Basques zarejestrował maksymalny całkowity poziom wody wynoszący 2,73 metra (8,96 stopy) — co stanowi rekord poprzedniego rekordu 2,71 metra (8,89 stopy) ustanowionego w 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *