Biden wydaje nakaz wykonawczy na eksplorację dolarów cyfrowych podobnych do kryptowalut

Prezydent Biden podpisał rozkaz wykonawczy w środę, aby zbadać ustanowienie cyfrowej waluty amerykańskiego banku centralnego (CBDC) – znanej również jako „cyfrowy dolar amerykański” – podobnej do kryptowaluty.

Jedną z kluczowych różnic między dolarem cyfrowym a kryptowalutą jest to, że ta pierwsza podlegałaby pewnym regulacjom banków centralnych. Na przykład Rezerwa Federalna mogłaby wprowadzić pewną politykę monetarną wokół stóp emisyjnych, rozwiązać wszelkie obawy o inflację i nie tylko. Wyżsi urzędnicy administracji Bidena powiedzieli dziennikarzom, że już ponad 100 krajów rozważa emisję własnych scentralizowanych walut cyfrowych.

Według Coinbase do 6 rano ET, kiedy ogłoszenie zamówienia było oficjalne, wartość bitcoina wzrosła o ponad 9,5% w stosunku do poprzedniego dnia.

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała w oświadczeniu, że zamówienie wspiera podejście, które „będzie wspierać odpowiedzialne innowacje, które mogą przynieść znaczne korzyści dla narodu, konsumentów i przedsiębiorstw”. Powiedziała, że ​​zajmie się również „zajęciem się ryzykiem związanym z nielegalnym finansowaniem, ochroną konsumentów i inwestorów oraz zapobieganiem zagrożeniom dla systemu finansowego i szerszej gospodarki”.

Kilka agencji rządu federalnego już rozpoczęło badania nad wprowadzeniem cyfrowego dolara amerykańskiego, ale wyżsi urzędnicy administracji Bidena podkreślili, że po raz pierwszy rząd federalny przyjął „holistyczne” podejście do oceny możliwości scentralizowanej waluty cyfrowej. łączenie rządowych instytucji bankowych z departamentami i agencjami skupiającymi się na względach bezpieczeństwa w celu ograniczenia ryzyka.

Ogłoszenie cyfrowej waluty pojawia się tuż po serii surowych sankcji nałożonych przez USA i ich sojuszników na Rosję w wyniku inwazji na Ukrainę, ale wyżsi urzędnicy administracji twierdzą, że czas wydania dekretu wykonawczego nie jest powiązany. Mówią, że korzystanie z kryptowaluty nie zapewnia Rosji „realnego obejścia”, aby uniknąć szeregu sankcji, z jakimi boryka się rosyjska gospodarka.

Nowe rozporządzenie wykonawcze nakazuje również Skarbowi Państwa opracowanie zaleceń politycznych uwzględniających wpływ, jaki cyfrowy dolar miałby na amerykańską gospodarkę. Inne agencje mają za zadanie rozważyć prywatność, bezpieczeństwo i potencjalny negatywny wpływ na klimat, biorąc pod uwagę ogromną ilość energia elektryczna wymagane do walidacji wielu rodzajów transakcji kryptowalutowych.

READ  Wyjaśnienie numerów kasowych i napisów końcowych w filmie Batmana

Na przykład każda transakcja bitcoin aktywuje tysiące superkomputerowych maszyn górniczych, z których wszystkie konkurują ze sobą w rozwiązywaniu złożonych problemów matematycznych, a każda z nich walczy o to, by jako pierwsza zatwierdziła tę transakcję – i w zamian zarobiła trochę bitcoinów. ten Rada Obrony Zasobów Naturalnych zauważa, że ​​pojedynczy bitcoin, obecnie wart około 42 000 USD, ma taki sam ślad węglowy jak 330 000 transakcji kartą kredytową.

Sarah Ewall-Wice przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *