Czy premier Liz Truss nadal kieruje rządem Wielkiej Brytanii?

Komentarz

LONDYN – Nowy minister finansów Wielkiej Brytanii w poniedziałek odrzucił pozostałe elementy polityki podatkowej premier Liz Truss, która obiecywała rynkom wygraną, ale zaskoczyła wielu teraz, gdy rząd jest u władzy.

Truss został odsunięty na bok, gdy rywal polityczny, Jeremy Hunt, który w piątek został wybrany na najwyższe stanowisko w rządzie, ogłosił, że rząd nie obniży podatków, ale pozwoli na ich wzrost.

Truss zostawił to innemu rywalowi, liderowi Izby Gmin Benny’emu Mordantowi, aby bronił zwrotu rządu w parlamencie, gdzie opozycyjni deputowani i niektórzy zbuntowani politycy rządzącej Partii Konserwatywnej wezwali premiera do dymisji po sześciu tygodniach. Gabinet. To był kolejny katastrofalny dzień dla Truss.

Publiczność po raz pierwszy usłyszała o niej w nocnym programie BBC. Powiedział, że chce „przeprosić za popełnione błędy”, ale powiedział, że „trzyma się” i „poprowadzi konserwatystów do następnych wyborów powszechnych”.

Liz Truss zwalnia ministra finansów, gdy odwraca politykę, która zatopiła brytyjskiego funta

Lider Partii Pracy Keir Starmer wysunął refren, że Truss jest „na urzędzie, ale nie u władzy”.

– Gdzie jest premier? – spytał retorycznie Starmer. „Ukrywając się, unikając pytań, bojąc się własnego cienia”.

Niektórzy komentatorzy mówią o tym, kiedy odchodzi, a nie czy. Brytyjski tabloid prowadzi transmisję na żywo z liderem Sałata lodowcowa Umieść go obok zdjęcia wiązara i zapytaj, który będzie trwał dłużej.

Artykuł wstępny Sunday Times oświadczył: „Suknia splamiła reputację Partii Konserwatywnej jako sprawcy fiskalnej i zawstydziła Wielką Brytanię na arenie międzynarodowej”.

„Senior torysi muszą teraz działać w interesie narodowym i jak najszybciej usunąć ją z Downing Street” – kontynuował artykuł, jednocześnie nazywając Hunta „premierem de facto”.

Hunt jest umiarkowanym konserwatystą, który dwukrotnie bezskutecznie walczył o prowadzenie swojej partii, ale jest uważany za bezpieczną parę. Zapewnił kraj, że Truss jest „dowódcą”.

READ  Akcje Twittera wzrosły o ponad 25% po tym, jak Elon Musk przejął 9% udziałów w firmie zajmującej się mediami społecznościowymi

„Zaakceptowanie podjętej decyzji jest bardzo trudną formą przywództwa” – powiedział parlamentowi. „Premier to zrobił, zrobił to, ponieważ rozumie znaczenie stabilności gospodarczej i za to go szanuję”.

Dlaczego Wielka Brytania porównuje swojego premiera do sałaty?

Truss został zainstalowany na Downing Street jako wybór 160 000 płacących składek członków Partii Konserwatywnej – około 0,3 procent populacji. Plan obniżenia podatku od wzrostu, który podsycił jego kandydaturę i porównał go z Margaret Thatcher, został teraz całkowicie wypatroszony.

Obniżki podatków dla bogatych nie spodobały się społeczeństwu, które boryka się z rekordową inflacją i rosnącymi rachunkami. Ale trudna sytuacja rządu miała więcej wspólnego z handlowcami obligacji, którzy obawiali się skali pożyczania, której wymagałby plan.

Polowanie nastąpiło po tym, jak dwie najbardziej kontrowersyjne części planu zostały już złomowane. Jednak nacisnął hamulce, upierając się, że dług i wydatki będą nowymi hasłami przewodnimi.

„Odwrócimy wszystkie środki podatkowe, które zostały ogłoszone w planie rozwoju trzy tygodnie temu”, powiedział Hunt. „Obawiam się, że będą bardzo trudne decyzje, zarówno w zakresie podatków, jak i wydatków, ponieważ wywiązujemy się z naszego zobowiązania do redukcji zadłużenia jako udziału w gospodarce w średnim okresie”.

Hunt ogłosił również, że popularny rządowy program pomocy w rachunkach za energię dla domów – „kluczowa polityka wspierająca miliony ludzi w trudnych warunkach zimowych” – nie będzie kontynuowany przez dwa lata, ale potrwa tylko do kwietnia. Rząd przeszedłby wówczas na „nowe podejście”, które „kosztowałoby podatników znacznie mniej”.

Rynki zaakceptowały reakcję rządu. Spadający funt brytyjski jest stabilny. Wiodący w kraju indeks giełdowy FTSE 100 wzrósł. Koszt pożyczek rządowych spada – choć nadal jest wyższy niż przed przejęciem Truss.

Ale w brytyjskiej polityce panuje zamieszanie.

Chociaż nie widać żadnych wyborów parlamentarnych, dwa sondaże opinii publicznej opublikowane w poniedziałek stawiają Partię Pracy przed konserwatystami o ponad 30 punktów.

READ  UE zatwierdza jeden mobilny port ładowania dla Apple

„Kto na to głosował?” W mediach społecznościowych pojawiają się napisy o protestach i ustawodawców opozycji.

Wśród konserwatystów jest też załamywanie rąk.

„Jego stanowisko jest politycznie całkowicie nie do przyjęcia” – powiedział Jonathan Tonge, profesor polityki na Uniwersytecie w Liverpoolu. „W każdej zdrowej demokracji już by jej nie przeszła”.

– Prowadził kampanię na platformie obniżek podatków, linii wzrostu i reformy po stronie podaży – z których każdy element został usunięty przez Jeremy’ego Hunta – powiedział. Jeśli Truss przeżyje, „będzie to spowodowane tym, że grubaski Partii Konserwatywnej nie mogą zaakceptować alternatywy”.

Konserwatyści są znani z bezwzględnego odrzucania swoich przywódców. Boris Johnson poprowadził ich do miażdżącego zwycięstwa w wyborach powszechnych w 2019 r., ale po skandalach – i porażce konserwatystów w sondażach – został zmuszony do rezygnacji. Osobiste notowania Trussa są gorsze niż Johnsona, a notowania jego partii gwałtownie spadły.

Ludzie byliby „pięknym widokiem”, gdyby partia zbyt wcześnie zorganizowała kolejny konkurs przywództwa, przyznał w BBC Radio 4 wybitny konserwatysta Damian Green. Ale zapytani, czy Truss chce poprowadzić partię, gdy nadejdą kolejne wybory parlamentarne, Zieloni mają tylko niewielkie poparcie. „Jeśli doprowadzi nas do następnych wyborów, oznacza to, że następne dwa lata były bardziej udane niż ostatnie cztery tygodnie”.

Zebranie konserwatystów wokół kogoś, kto zastąpi Truss, może rzeczywiście być wyzwaniem.

Chociaż Hunt odegrał ważną rolę, nie był wschodzącą gwiazdą w partii. Został mocno pobity przez Borisa Johnsona w wyścigu o przywództwo konserwatywne w 2019 roku i został wyrzucony w pierwszej turze głosowania zeszłego lata po otrzymaniu zaledwie 18 głosów od innych prawodawców.

Część konserwatystów chce, aby stanowisko szefa objął były minister finansów Rishi Sunak, zdobywca drugiego miejsca w letnim konkursie przywódców. Wiele jego prognoz ekonomicznych stało się przepowiedniami. Ale jest nielubiany przez lojalistów Johnsona, którzy oskarżają go o kierowanie buntem, który obalił ostatniego premiera. Konserwatywni ustawodawcy mogą wywołać inne problemy, jeśli zakłócą wyniki partii, promując Sunaka.

READ  Wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich 28 maja: udział w głosach Erdoğana i Kilidaroslu

Mordant, najpopularniejszy z korzeni trawiastych, został omówiony jako kolejny pretendent. Ona napisała W niedzielnym telegrafieNie czas jednak na zmianę premierów. „Nasz kraj potrzebuje stabilności”, powiedział, „a nie telenoweli”.

W weekend prezydent Biden został zapytany przez reportera, co sądzi o „spływającym na dół planie Trussa, który powinien się wycofać”.

Zwykle prezydenci USA nie komentują budżetu sojusznika, ale Biden wtrącał się w to, mówiąc: „Cóż, to przewidywalne. Nie tylko ja uważam, że to jest złe.

Dodał: „Pomysł obniżki podatków od superbogatych pojawił się w momencie, kiedy – zresztą myślę – nie zgadzam się z tą polityką, ale osąd ten należy do Wielkiej Brytanii, a nie do mnie”. „

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *