Co najmniej 1000 osób zginęło w trzęsieniu ziemi o sile 5,9 w Afganistanie.

Katastrofa humanitarna nadchodzi w trudnym czasie dla kraju rządzonego przez talibów, który obecnie zmaga się z głodem i kryzysem gospodarczym.

Wstrząs nastąpił o 13:24. Według US Geological Survey (USGS) jest to 46 kilometrów (28,5 mil) na południowy zachód od miasta Ghost, blisko granicy kraju z Pakistanem.

Według USGS epicentrum zostało zgłoszone poniżej dna Oceanu Spokojnego, przy prędkości 10 km / h (6,2 mil).

Stanowe Ministerstwo ds. Zarządzania Katastrofami poinformowało, że większość zgonów miała miejsce w prowincjach Bahtika, Qian, Nika, Parmal i Zirok.

Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do ponad 1000, a co najmniej 1500 osób zostało rannych „tylko w dystryktach Kayan i Parmal w prowincji Bakhtika”, powiedział w środę CNN Mohammed Amin Hossaifa, szef departamentu informacji i kultury prowincji Bakhtika.

Urzędnik spodziewa się, że liczba ofiar śmiertelnych wzrośnie w miarę kontynuowania akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Według Urzędu ds. Zarządzania Katastrofą w sąsiednim stanie Ghost zginęło 25 osób, a kilka innych zostało rannych, a pięć zginęło w prowincji Nangarhar.

Zdjęcia prowincji Bhaktika na południe od prowincji Duchów pokazują zawalające się domy, z tylko jedną lub dwiema ścianami stojącymi pośród gruzu i połamanych belek stropowych.

Najibullah Sadit, ekspert ds. zarządzania zlewniami w Afganistanie, powiedział, że trzęsienie ziemi zbiegło się w czasie z ulewnymi deszczami monsunowymi w regionie – szczególnie zniszczone zostały tradycyjne domy, wykonane z wielu gleb i innych materiałów naturalnych.

„Czas trzęsienia (w ciemności nocy)… i niewielka głębokość 10 km w jego centrum doprowadziły do ​​większej liczby ofiar” – dodał.

Zespół lekarzy i siedem helikopterów wysłano na ten obszar, aby przetransportować rannych do pobliskich szpitali, poinformowało w środę Ministerstwo Obrony Afganistanu w tweecie.

Według raportu poparcia ONZ z maja, połowa populacji kraju – 20 milionów ludzi – cierpi z powodu głębokiego głodu. To złożona sytuacja Talibowie przejmują władzę W sierpniu 2021 r. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zamrozili 7 miliardów dolarów rezerw walutowych kraju i zamrozili fundusze międzynarodowe.

Sytuacja sparaliżowała gospodarkę, która już w dużym stopniu polega na pomocy. Po zamieszaniu wokół wyjścia USA z Afganistanu w zeszłym roku, jego gospodarka pogrążyła się w niepodległości w kwietniu, a Bank Światowy prognozuje, że „połączenie spadających dochodów i rosnących cen doprowadziło do gwałtownego spadku poziomu życia rodzin”.

Tradycyjne domy na wielu obszarach są wykonane z błota i innych naturalnych materiałów, które mogą ulec uszkodzeniu.
Trzęsienie uderzyło o 1.24, 46 kilometrów na południowy zachód od Ghost.

Talibowie zorganizowali nadzwyczajne spotkanie W środę rzecznik talibów, Jabiullah Mudżahid, powiedział, że zostaną podjęte kroki w celu zapewnienia transportu rannych oraz pomocy materialnej ofiarom i ich rodzinom.

READ  Dodanie „muszki” do kontrowersyjnej noworocznej wstążki

Premier Mohammad Hassan Akund zwołał spotkanie w Pałacu Prezydenckim, aby poinstruować wszystkie zaangażowane agencje, aby wysłały zespoły ratunkowe do dotkniętego obszaru, powiedział Mudżahid w tweecie.

„Podjęto również środki w celu zapewnienia pomocy pieniężnej i leczenia”, powiedział Mudżahid, dodając, że „agencjom polecono korzystać z transportu lotniczego i lądowego w celu dostarczenia żywności, odzieży, lekarstw i innych niezbędnych artykułów oraz transportu rannych”.

Mawlavi Sharabuddin Muslim, wiceminister ds. zarządzania katastrofami w Afganistanie, powiedział w środę, że Emirat Islamski zapłaci 100 000 AFN (1 116,19 dolarów) rodzinom osób zabitych w trzęsieniu i 50 000 (558,10 dolarów) ich rodzinom.

Rząd zwrócił również uwagę na potrzebę pomocy zagranicznej.

„Islamska Republika Afganistanu zaprasza do hojnego wsparcia osób i organizacji charytatywnych wszystkich organizacji międzynarodowych w dostarczaniu i dostarczaniu pomocy humanitarnej w sytuacjach nadzwyczajnych” – czytamy w oświadczeniu.

W środowym tweecie Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że ​​jej zespoły są gotowe do podjęcia działań w nagłych wypadkach, w tym podawania leków, usług urazowych i przeprowadzania ocen na żądanie.

Wolontariusze z Afganistanu Czerwonego Półksiężyca pomagają osobom dotkniętym trzęsieniem ziemi w dystrykcie Qian.

Pakistański premier Shebaz Sharif wyraził w środę swoje kondolencje i wsparcie w tweecie. „Jestem głęboko zasmucony, gdy dowiaduję się, że w Afganistanie miało miejsce trzęsienie ziemi i że w jego wyniku zginęło niewinne życie” – napisał. „Naród Pakistanu podziela smutek i smutek swoich afgańskich braci. Odpowiednie władze pracują nad wsparciem Afganistanu w potrzebie”.

W środowym tweecie rzecznik indyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych złożył kondolencje i kondolencje Indii ofiarom i ich rodzinom.

Papież Franciszek podczas cotygodniowego spotkania w środę powiedział, że będzie się modlił za „tych, którzy stracili życie i swoje rodziny”. „Mam nadzieję, że zostanie tam wysłana pomoc, aby pomóc wszystkim cierpieniom ukochanego narodu Afganistanu”.

Afganistan ma długą historię trzęsień ziemi, z których wiele ma miejsce w górzystym regionie Hindukuszu graniczącym z Pakistanem.

W 2015 roku Trzęsienie dotknęło części Azji Południowej Ponad 300 zginęło w Afganistanie, Pakistanie i Indiach.
Ponad 1000 osób Zmarł w 2002 roku Po dwóch trzęsieniach ziemi w regionie Nahr w północno-zachodnim Afganistanie. W 1998 r. regionem wstrząsnęło potężne trzęsienie ziemi, w którym zginęło co najmniej 4700 osób. Według zapisów Z Krajowych Centrów Informacji o Środowisku.

Przyczynili się do tego przedstawiciele CNN Hada Messiah, Alyssa Kasi i Martin Goilando.

READ  Prawybory do Sądu Najwyższego stanu Wisconsin w 2023 r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *