Bankierzy oskarżali o „wybielanie” chińskiej represji wobec Hongkongu | Wiadomości biznesowe i gospodarcze

Kuala Lumpur, Malezja – Rząd Hongkongu zaprosił największe nazwiska z Wall Street na szczyt, aby pokazać, że centrum finansowe jest otwarte dla biznesu po prawie trzech latach izolacji z powodu ograniczeń pandemicznych.

Zamiast tego obecność czołowych dyrektorów banków na spotkaniu stała się piorunochronem dla krytyki praw człowieka w Chinach, ponieważ uczestnicy są zmuszeni mówić o zanikających wolnościach Hongkongu lub muszą zostać w domu.

Działacze demokratyczni Hongkongu i prawodawcy amerykańscy oskarżają władze o wykorzystanie szczytu inwestycyjnego światowych liderów finansowych do wybielenia brutalnej politycznej represji, która przekształciła niegdyś niepodległe terytorium nie do poznania.

Oczekuje się, że około 200 liderów finansowych reprezentujących wiodące instytucje finansowe, w tym Goldman Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan Chase, UBS i BlackRock, weźmie udział w szczycie w dniach 1-3 listopada.

Podczas wydarzenia bankierzy będą dzielić scenę z dyrektorem naczelnym Hongkongu, Johnem Lee, który jest jednym z urzędników Hongkongu objętych sankcjami rządu USA dotyczącymi ich roli w tłumieniu.

Dyrektor naczelny Hongkongu, John Lee, jest objęty sankcjami USA za jego rolę w politycznym tłumieniu sprzeciwu w regionie przez Chiny. [File: Tyrone Siu/Reuters]

W piątek amerykańscy deputowani Jeff Merkley i Jim McGovern, obaj Demokraci, ostrzegli, że bankierzy ryzykują „współudział” w byłej kolonii brytyjskiej, co obiecano jako warunek powrotu praw i wolności nieobecnych w Chinach kontynentalnych. do chińskiej suwerenności w 1997 roku.

Odkąd Pekin wprowadził w 2019 r. szeroko zakrojoną ustawę o bezpieczeństwie narodowym w odpowiedzi na gwałtowne antyrządowe protesty, władze skutecznie ukróciły wszelką opozycję polityczną, zamknęły społeczeństwo obywatelskie i zamknęły niezależne media.

Ponad 210 osób, w tym prawodawcy, dziennikarze i liderzy związków zawodowych, zostało aresztowanych na mocy prawa i ustawy antysedycyjnej z czasów kolonialnych, głównie za przestępstwa związane z mową. Ponad 10 000 osób zostało aresztowanych za udział w protestach w 2019 r. za przestępstwa, od zamieszek po bezprawne zgromadzenia.

„Ci bankierzy nie mogli nawet otworzyć rachunku czekowego dla dyrektora naczelnego Hongkongu, Johna Lee – który jest na czarnej liście USA i ma zakaz podróżowania do USA” – powiedział Mark Clifford, były redaktor gazety w Hongkongu, który teraz kieruje grupą. Fundacja na rzecz Wolności w Hongkongu (CFHK), powiedziała Al Jazeera.

READ  Kibic, który złapał 700. piłkę home run Alberta Pujolsa, chce, żeby tak pozostało.

„Międzynarodowe centra finansowe zależą od wolności – swobodnego przepływu informacji i rządów prawa” – dodał Clifford. „Hongkong nie ma już obu. Międzynarodowa społeczność finansowa nie zasługuje na to, by traktować to poważnie”.

Rząd Hongkongu odrzucił krytykę dotyczącą praw człowieka i szczytu, a drugi oficjalny urzędnik Eric Chan oskarżył zachodnie rządy o próby „usunięcia” nominalnie autonomicznego terytorium i Chin.

W oświadczeniu skierowanym do Al Jazeery, organizator szczytu, Hongkong Monetary Authority, powiedział: „Z niecierpliwością czekamy na nadchodzący szczyt w celu prowokujących do myślenia i konstruktywnych dyskusji na temat tego, jak sektor finansowy może zarządzać złożonymi zagrożeniami i wyzwaniami”. Wykorzystaj potęgę finansów, aby przyczynić się do dobrobytu globalnej społeczności.

JP Morgan Chase, UBS, Man Group i Brookfield odmówili komentarza. Na prośby o komentarz nie odpowiedzieli m.in. Goldman Sachs, Morgan Stanley, BlackRock, HSBC i Standard Chartered.

Dyrektor generalny Goldman Sachs, David Solomon.
Dyrektor generalny Goldman Sachs, David Solomon, jest jednym z najlepszych bankierów biorących udział w Global Finance Leaders Investment Summit w Hongkongu. [File: Jason Lee/Reuters]

Kontrowersje wokół szczytu w Hongkongu uwydatniają niepewną pozycję korporacji, które próbują zarobić na rosnących możliwościach gospodarczych Chin, jednocześnie zajmując głośne stanowisko w kwestiach sprawiedliwości społecznej i praw człowieka.

Spór podkreśla również, jak wielki biznes niechętnie ignoruje Chiny, drugą co do wielkości gospodarkę na świecie, niż mniejsze gospodarki oskarżane o łamanie praw człowieka, takie jak Rosja, Korea Północna i Mjanma.

JP Morgan Chase i Goldman Sachs znajdują się na długiej liście dużych firm, które wycofują się z Rosji z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pomimo ignorowania wezwań do uniknięcia szczytu w Hongkongu.

Inne globalne marki, które zbojkotowały Rosję, takie jak Nike i Volkswagen, oparły się wezwaniu do wstrzymania operacji w chińskim regionie Xinjiang, gdzie mniejszość etniczna Ujgurów jest narażona na masowe aresztowania i inwigilację.

Biorąc pod uwagę, że firmy są „racjonalnymi i często oportunistycznymi aktorami”, chęć świata korporacyjnego do dalszego angażowania się w sprawy Chin nie jest zaskakująca, powiedział Surya Deva, ekspert ds. biznesu i praw człowieka w Macquarie Law School w Sydney w Australii.

READ  Decyzja Trybunału Konstytucyjnego o anulowaniu podwyżki wynagrodzeń Sądu Najwyższego

„Będą uczestniczyć w szczycie w Hongkongu, ponieważ widzą więcej korzyści niż zagrożeń w prowadzeniu interesów w Hongkongu i Chinach” – powiedział Dewa, były pracownik City University of Hong Kong, Al Jazeera.

„Firmy są coraz bardziej zmuszone do zajmowania się prawami człowieka ze względu na różne czynniki „push and pull” – dodał Deva.

„Jednak te czynniki nie są takie same wszędzie i we wszystkich sytuacjach. Na przykład firmom może być łatwiej wyjść z Birmy niż z Chin.

Panoramę Hongkongu.
Rząd Hongkongu ma nadzieję, że nadchodzący szczyt bankowy zasygnalizuje, że centrum finansowe jest otwarte dla biznesu [File: Tyrone Siu/Reuters]

Niektórzy eksperci ds. praw człowieka sugerowali, że bankierzy mogliby użyć swojego głosu na szczycie, aby zwrócić uwagę na sytuację w Hongkongu, a nie w kraju.

W zeszłym tygodniu CFHK wyświetlała obrazy na budynkach w finansowej dzielnicy Nowego Jorku w ramach swojej kampanii reklamowej skierowanej na szczyt, wzywając kierownictwo do „wypowiedzenia się” w przypadku podróży.

„To nie jest oczywista kwestia uczestnictwa lub ignorowania, ale raczej sposób, w jaki kierownictwo może wykorzystać swoje wpływy, aby podnieść swój głos, aby pokazać zaniepokojenie tym, jak rządy prawa ulegają erozji w Hongkongu” – powiedział Justin Nolan. Uniwersytet Nowej Południowej Walii (UNSW) bada skrzyżowanie biznesu i praw człowieka, powiedział Al Jazeera.

„Na przykład, dyrektor może uczestniczyć, ale złożyć publiczne oświadczenie na temat obaw lub nie wiązać swojej nieobecności z troską o prawa człowieka i rządy prawa w Hongkongu”.

Jak dotąd banki nie sygnalizowały zamiaru wejścia do polityki, choć dwóch dyrektorów odeszło, powołując się na powody niezwiązane z kontrowersją.

Barclays powiedział w poniedziałek, że dyrektor naczelny CS Venkatakrishnan nie będzie już podróżować do Azji z powodu zmian w jego harmonogramie po tym, jak Citigroup ogłosił w zeszłym tygodniu, że dyrektor naczelna Jane Fraser odwołała lot z powodu pozytywnego testu na COVID-19.

Chociaż Wall Street może woleć milczeć w sprawie kontrowersji, Nolan powiedział, że firmom trudno będzie wytyczyć jaskrawą czerwoną linię między biznesem a prawami człowieka.

READ  OnePlus 10 Pro zawiera trzy tylne kamery i zaktualizowane oprogramowanie

„Spójrz na presję wywieraną na firmy sponsorujące nadchodzące Mistrzostwa Świata, aby przeznaczały fundusze na zrekompensowanie pracownikom migrującym strat na linii frontu; spójrz na presję na adidasa, aby zareagował i podjął działania w związku z Kanye Westem” – powiedział.

„Biznes się zmienił, a firmy i marki publiczne nie są już ślepe na naruszenia praw człowieka i ochrony środowiska”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *