Pokonał brazylijską Lulę Bolsonaro i ponownie wygrał prezydenturę

SAO PAULO, październik 30 (Reuters) – Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva pokonał urzędującego Jaira Bolsonaro w niedzielnych wyborach, co oznacza oszałamiający powrót lewicowego przywódcy i koniec dziesięcioleci skrajnie prawicowego rządu kraju.

Po zliczeniu 99,1% maszyn do głosowania Lula miała 50,8% głosów w porównaniu do 49,2% na Bolsonaro, co zdaniem Najwyższego Sądu Wyborczego wystarczyło do „matematycznego zdefiniowania” wyniku konkursu.

Sondaż potępił ognisty skrajnie prawicowy populizm Bolsonaro, który zbudował nową konserwatywną koalicję na zapleczu Kongresu, ale stracił poparcie, gdy Brazylia natrafiła na jedną z najgorszych ofiar śmiertelnych pandemii COVID-19.

Lula obiecał powrócić do rządzonego przez państwo wzrostu gospodarczego i polityki społecznej, która pomogła wydobyć miliony ludzi z ubóstwa, kiedy rządził Brazylią w latach 2003-2010. Zobowiązał się również do walki ze zniszczeniem amazońskiego lasu deszczowego, który jest obecnie najwyższy od 15 lat, i uczyni Brazylię liderem w globalnych rozmowach na temat klimatu.

Nawiązując do regionalnej zmiany politycznej, która wprowadziła Lulę na światową scenę dwie dekady temu, jego zwycięstwo utrwala nową „różową falę” w Ameryce Łacińskiej po wielkich zwycięstwach lewicy w wyborach w Kolumbii i Chile.

Były przywódca związkowy urodzony w biedzie, Lula organizował strajki przeciwko rządowi wojskowemu Brazylii w latach siedemdziesiątych. Jego dwukadencja była naznaczona boomem gospodarczym napędzanym towarami i odszedł z urzędu z rekordową popularnością.

Jednak jego Partia Pracy została później naruszona głęboką recesją i rekordowym skandalem korupcyjnym, w wyniku którego został skazany na 19 miesięcy w więzieniu pod zarzutem przekupstwa, który został obalony przez Sąd Najwyższy w zeszłym roku.

READ  Ankieta Elona Muska na Twitterze, aby zdecydować, czy potentat Tesli pozostanie na stanowisku CEO Twittera

W swojej trzeciej kadencji Lula zmierzy się ze spowolnioną gospodarką, większymi ograniczeniami budżetowymi i bardziej wrogim ciałem ustawodawczym. Sojusznicy Bolsonaro tworzą największą koalicję w Kongresie po wyborach powszechnych w tym miesiącu, co podkreśla trwałą siłę jego konserwatywnej koalicji.

Bolsonaro wielokrotnie wysuwał bezpodstawne twierdzenia o oszustwach wyborczych i otwarcie dyskutował o odmowie zaakceptowania wyników zeszłorocznego referendum. Urzędnicy wyborczy przygotowują go do zakwestionowania wyniku, w tym ustaleń dotyczących bezpieczeństwa, jeśli jego zwolennicy wyjdą na ulice, powiedział Reuterowi źródła.

Głosowanie odbywało się drogą elektroniczną, a wyniki ogłoszono w ciągu dwóch godzin od zakończenia głosowania o godzinie 17:00 (2000 GMT).

Lula obejmie urząd 1 stycznia.

Reportaże Ricardo Brito, Lisandry Paraguasu, Briana Ellswortha i Anthony’ego Bodle’a; Montaż przez Brada Haynesa, Daniela Wallisa i Granta McCoola

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *