Menu
Poznaj co najbardziej doceniają w życiu seniorzy [raport]

Kliknij, aby polubić Senioralna.TV na Facebooku
Kliknij, aby polubić czytany artykuł na Facebooku

Miesięczny pobyt w prywatnym domu spokojnej starości kosztuje od 2 do 15 tys. zł. Starszym osobom najbardziej zależy na zachowaniu prywatności i samodzielności. Ich kondycja poprawia się, gdy mogą dbać o kwiaty albo wyjść na spacer z psem.

W Polsce działa obecnie ponad 250 legalnych prywatnych całodobowych domów spokojnej starości. Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dysponują one ponad 14 tysiącami miejsc. W sumie w prywatnych i samorządowych domach opieki przebywa ok. 80 tys. osób. Jedynym z czołowych ośrodków tego typu jest Leśny Dom Seniora w Piastowie, który oferuje wiele więcej niż tylko opiekę nad seniorem (wyjazdy, plenery malarskie, nieograniczony dostęp do SPA) 

Liczby te rosną w astronomicznym tempie. Tylko na Mazowszu jeszcze 10 lat temu oficjalnie zarejestrowanych w urzędzie wojewódzkim było 18 prywatnych domów opieki, dziś jest ich blisko setka. To odpowiedź na zmiany demograficzne, bo starszych ludzi przybywa: w latach 2007-11 żyło w Polsce ok. 1,5 mln osób powyżej 75. roku życia. Do 2035 r. będzie to już 4 mln osób.

Według raportu firmy badawczej PMR "Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2020" z domów opieki będzie w przyszłości korzystać ok. 7 proc. seniorów, tyle samo, co w Europie Zachodniej. "Zmienia się nastawienie społeczne wobec geriatrii i placówek opieki długoterminowej. Polacy mają coraz mniej oporów wobec oddawania bliskich do takich domów, a pokolenie obecnych 40-, 50-latków często jest lepiej sytuowane finansowo niż ich rodzice. Również osoby przebywające na emigracji za granicą mogą być skłonne do opłacania w Polsce opieki nad swoimi rodzicami" - podaje raport.