Powołane zostaną trzy punkty wymiany ruchu internetowego, a jeśli nie będzie rozwiązania, wprowadzony zostanie zakaz.

Decyzja Stanów Zjednoczonych o „sprzedaży lub zamknięciu” chińskiej platformy mediów społecznościowych Tik Tok również zaniepokoiła Turcję. Turcja podejmie środki ostrożności przeciwko TikTok i podobnym aplikacjom, których Stany Zjednoczone chcą zakazać, twierdząc, że „zmusza to swoich obywateli do udostępniania danych oraz dostarcza treści dezinformacyjnych i propagandowych”. W ramach tak zwanej „pierwszych cyfrowych wojen światowych” ze względu na rozwój Chin w świecie cyfrowym zostanie utworzony jeden punkt wymiany Internetu (IDN) w Ankarze i dwa w Stambule. Dzięki IDN możliwe jest śledzenie danych zarówno ze źródeł krajowych, jak i zagranicznych. Jeśli nie będzie to rozwiązanie, Türkiye umieści w swoim programie również zakaz TikTok.

Werdykt Tiktok z USA: zostanie sprzedany lub zakazany

Senat USA zatwierdził projekt ustawy o TikTok, platformie mediów społecznościowych należącej do chińskiej firmy ByteDance. Zgodnie z ustawą TikTok miałby zostać zakazany, chyba że zostałby sprzedany osobie uznanej za odpowiednią dla Stanów Zjednoczonych. Ustawa zyskała akceptację senatorów zaniepokojonych aplikacją gromadzącą dane od ponad 170 milionów użytkowników w USA i możliwością wykorzystania jej przez Chiny do celów propagandowych. Minister Joe Bidena, powiedział, że podpisze tę akcję jako ustawę. Ustawa została przyjęta większością głosów 79 do 18 w ubiegły wtorek wieczorem.

TikTok zaprzecza, że ​​chiński rząd ma jakąkolwiek kontrolę nad aplikacją. Ale przewodniczący senackiej komisji ds. wywiadu Marka WarneraWe wtorkowym oświadczeniu chiński rząd stwierdził, że lobbing członków Kongresu w sprawie ustawy „pokazuje, jak drogo zainwestował chiński prezydent Xi Jinping w TikTok”.

30 milionów użytkowników w Turcji

Według najnowszych danych opublikowanych w styczniu 2023 r. w Turcji jest 30,8 mln użytkowników TikToka. TikTok zyskał ostatnio na popularności w Turcji, szczególnie ze względu na zawarte w nim obsceniczne treści, a informacje na temat jego działalności w Turcji zwrócono się do jego urzędników, którzy zostali wezwani do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji.

READ  Nowe brytyjskie przepisy wizowe uderzają w HSBC i Deloitte: cofają miejsca pracy

Po zakończeniu TikToka w USA szef Komisji ds. Mediów Cyfrowych wydaje oświadczenie Hussain YamanPowiedział, że oświadczenia złożone przez przedstawicieli TikToka przed Komisją ds. Mediów Cyfrowych Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji w grudniu ubiegłego roku nie zadowoliły ani członków komisji, ani opinii publicznej. „Nasi ludzie mówią nam: «Ten TikTok stanowi kwestię bezpieczeństwa narodowego, chcemy zamknąć to miejsce»” – wyjaśnił Yaiman, wyjaśniając, że sieci cyfrowe mają własne mechanizmy samoregulacji, ale one nie wystarczą. Yayman zapytał przedstawicieli TikTok: „Skoro stosujecie te środki samoograniczenia w Ameryce, Europie i innych krajach świata, dlaczego nie stosujecie się do nich w Turcji?” „W tym przypadku mamy do czynienia z niemoralnym zachowaniem ludzi w imię pieniędzy i darowizn niezgodne z naszymi lokalnymi i narodowymi wartościami ani normami globalnymi” – stwierdził.

Zostaną wezwani z powrotem

Yaiman powiedział, że w nadchodzących dniach zaprosi przedstawicieli Tiktok z powrotem do Parlamentu, „ponieważ widzimy różnicę między odpowiedziami, których nam udzielają, a procedurami, których przestrzegają. Są pewne obietnice, ale widzimy, że nie są one spełniane. Nigdy ich nie popieramy. W porozumieniu z Ministerstwem Transportu oraz Komisją ds. Technologii Informacyjnych i Komunikacji istnieją możliwości sankcji, począwszy od przekroczenia pasa ruchu, zakazu reklamy i handlu, aż po unieważnienie licencji. Ocenimy to wszystko zgodnie z żądaniami naszego narodu. Powiedział, że w nadchodzących dniach będziemy poważniej i szczegółowo omawiać tę kwestię.

W Turcji zostaną utworzone 3 punkty wymiany informacji internetowych

Decyzją USA zaniepokojony był także Turkijew. W tym kontekście w pierwszej fazie zostaną utworzone jeden Punkt Wymiany Internetowej (IDN) w Ankarze i dwa w Stambule. Wraz z utworzeniem domeny IDN TikTok będzie podlegał ściślejszej kontroli organów ochrony danych. Zakazanie TikToka w Turcji jest również przedmiotem obrad, jeśli nie można w pełni rozwiązać kwestii przesyłania danych za granicę.

Alibaba jest również monitorowana pod kątem podejrzeń o szpiegostwo

Niedawno o szpiegostwo oskarżono także inną chińską firmę Alibaba. Mówi się, że belgijski wywiad monitoruje główny węzeł logistyczny Alibaba w Europie pod zarzutem szpiegostwa. Ze szczególnym odniesieniem do jednostki logistycznej Alibaby na lotnisku cargo w Liège belgijskie siły bezpieczeństwa przekazały dziennikowi Financial Times (FT) w oświadczeniu, że „pracują nad zidentyfikowaniem możliwych działań szpiegowskich i/lub przechwytujących prowadzonych przez chińskie firmy, w tym Alibaba. .”

READ  Ameryka mówi o groźbie „zamachu” ze strony Trumpa

Służba bezpieczeństwa stwierdziła, że ​​obecność Alibaby „stanowi ostrzeżenie dla VSSE” ze względu na przepisy, które zmuszają chińskie firmy do udostępniania ich danych chińskim władzom i służbom wywiadowczym.

Minister Uraloglu: Zawężenie do pasma X jest również w naszym planie

Minister Transportu i Infrastruktury Abdulkadira Uraloku Publikował raporty dot

Mówiąc, że X nie może wyznaczyć swojego przedstawiciela w Turcji, Uraloğlu stwierdził: „Potrzebny jest porządek prawny w tej kwestii. Nasze rozmowy nadal trwają. Reklama jest zabroniona. „Procedura zawężania pasm jest również w naszym programie” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *