Ukraina twierdzi, że Rosja uwolniła 215 Ukraińców aresztowanych po bitwie w Mariupolu

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

21 września (Reuters) – Rosja uwolniła 215 Ukraińców, w tym czołowych dowódców wojskowych, przetrzymywanych w niewoli po przedłużającej się bitwie o portowe miasto Mariupol na początku tego roku, powiedział w środę wysoki rangą urzędnik w Kijowie.

Wśród uwolnionych więźniów był dowódca i zastępca dowódcy batalionu Azow, który brał udział w większości walk – powiedział Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Posunięcie to było nieoczekiwane, ponieważ prorosyjscy separatyści w zeszłym miesiącu powiedzieli, że będą ścigać robotników Azowa, których Moskwa określa jako nazistów. Ukraina zaprzeczyła zarzutom.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

W oświadczeniu Yermak powiedział, że wśród uwolnionych więźniów znaleźli się dowódca Azowa ppłk Denis Prokopenko i jego zastępca Światosław Palamar.

Na wolności jest też Serhij Wołyński, dowódca 36. pułku piechoty morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Trio pomogło prowadzić tygodnie oporu z bunkrów i tuneli pod gigantyczną hutą Mariupola, zanim oni i setki innych bojowników Azowa poddali się w maju siłom wspieranym przez Rosjan.

W odpowiedzi Yermak powiedział, że Kijów uwolnił 55 rosyjskich więźniów i lidera zakazanej prorosyjskiej partii Wiktora Medvechuka, któremu groziła zdrada stanu.

Publiczny nadawca Suspline poinformował, że wymiana odbyła się w pobliżu miasta Czernihów na północy Ukrainy.

Arabia Saudyjska ogłosiła wczoraj, że Rosja uwolniła 10 zagranicznych jeńców wojennych schwytanych na Ukrainie w wyniku mediacji saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana. Czytaj więcej

READ  Masło orzechowe Skippy przywołane w 18 stanach z powodu możliwych metalowych fragmentów

W zeszłym miesiącu szef wspieranej przez Rosję separatystycznej administracji we wschodnioukraińskim regionie Doniecka powiedział, że proces schwytanego personelu Azowa odbędzie się do końca lata. Czytaj więcej

Frakcja Azowa, utworzona w 2014 roku do walki z separatystami wspieranymi przez Rosję, zaprzecza faszyzmowi i twierdzi, że Ukraina zreformowała się od swoich ultranacjonalistycznych korzeni.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Davida Lungrena został zredagowany przez Alistaira Bella i Rosalbę O’Brien

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *