Ukraina przyznaje status kandydata do UE na konferencji Rady Europy

Symbol zastępczy, gdy ładowane są akcje artykułu

Bruksela – przywódcy UE uzgodnili w czwartek, że Ukraina zostanie członkiem obozu, co jest kolejnym znakiem symbolicznego zwycięstwa Kijowa w środku wojny z Rosją i przekształcenia świata.

Członkostwo na poziomie kandydata nie będzie oferowane, co może trwać jeszcze przez wiele dziesięcioleci. Ale wynik Historyczny krok do Europy – i wysłanie sygnału do Moskwy.

Na nominację Mołdawii zgodzili się także szefowie państw i rządów, którzy spotkali się w Brukseli na dwudniowym szczycie Rady Europejskiej. Ukraina i Mołdawia Kandydaci muszą spełniać określone warunki, aby iść naprzód. Przywódcy powiedzieli, że Gruzja zostanie kandydatem po spełnieniu innych warunków.

„To decydujący moment i bardzo dobry dzień dla Europy” – powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen. „Umacnia Ukrainę, Mołdawię i Gruzję w obliczu rosyjskiej agresji i wzmacnia UE”.

Wiadomość tę powitał z zadowoleniem prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński. „Z całego serca przyklaskuję decyzji przywódców UE” – powiedział Czy napisał to na Twitterze.

Mówi Kreml, Ukraina, Suwerenne państwo, a nie państwo realne, chce wepchnąć je w sferę wpływów Moskwy. Wsiewołod Czentsow, szef misji Ukrainy przy Unii Europejskiej, powiedział, że droga do członkostwa w obozie jest przesłaniem, że Ukraina jest bardzo realnym krajem, z którego można wybierać.

Sentsov powiedział w tym tygodniu, że status kandydata do UE, nadszarpnięty przez miesiące walk o Ukraińców, jest „znakiem nadziei” i znakiem, że „UE ma nadzieję, że Ukraina może to zrobić”.

Unia Europejska przyznała Ukrainie status kandydata. To znaczy tutaj.

Przywódcy, dyplomaci i urzędnicy wyrazili zdziwienie, że po latach debaty i impasu Ukraina, Mołdawia i Gruzja w końcu mogły się zgodzić.

„Kilka miesięcy temu naprawdę wątpiłem, czy osiągniemy ten poziom” – powiedział w czwartek premier Estonii Gaja Gallus. – Tak się cieszę, że tam jesteśmy.

READ  Elon Musk mówi, że w tym roku zapłaci ponad 11 miliardów dolarów podatków Elona Muska

Mówiąc o anonimowości opisywania prywatnych rozmów, jeden z urzędników UE powiedział, że przywódcy bloków w ciągu ostatnich dwóch tygodni bardziej skupiali się na ekspansji „niż w ciągu ostatnich 25 lat”.

Decyzja zapada w trudnym dla Ukrainy momencie. Ukraińscy urzędnicy poinformowali w czwartek, że siły rosyjskie posunęły się dalej na południe od wschodniego miasta Lisiான்ansk, które podobno utworzyło siły obronne. Zmodyfikuj, aby uniknąć zginania.

Upadek osiedli Loskudivka i Roy-Oleksandrovka nastąpił po zajęciu przez Rosję strategicznej wioski Toshkivka na początku tygodnia. Ponieważ Moskwa stara się zająć całą prowincję Ługańsk, duża część bliźniaczego miasta Lisychinsk znajduje się pod kontrolą Rosji.

Minister obrony Ukrainy poinformował w czwartek, że kraj ten otrzymał ze Stanów Zjednoczonych systemy rakietowe wysokiej mobilności M142, powszechnie znane jako HIMARS. Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że broń pozwoli siłom ukraińskim na szybkie i dokładne wystrzelenie wielu rakiet na rosyjską artylerię i siły zbrojne.

Wieści z Brukseli dodały Ukraińcom otuchy. „Ukraina zwycięży, Europa zwycięży” – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmitrij Kuleba. Wiadomość wideo.

„Dzisiejszy dzień wyznacza początek długiej podróży, którą zamierzamy odbyć razem” – kontynuował. „Ukraińcy należą do europejskiej rodziny. Przyszłość Ukrainy należy do Unii Europejskiej” – powiedział.

Ukraina od dawna stara się o przystąpienie do Unii Europejskiej. Kilka dni przed wojną Zielensky błagał o szybszą drogę do członkostwa i przedstawiał kandydaturę jako kwestię przetrwania. Chociaż kraje bałtyckie i inne kraje Europy Wschodniej poparły ten pomysł, wiele państw członkowskich się wycofało.

Wiosną przywódcy tych krajów wydawali się być zadowoleni z pozowania Żeleńskiego, ale byli niechętni oferowaniu Ukrainie drogi do członkostwa.

„Żadna z tych 27 osób nie powie „nie” w twarz prezydentowi” – ​​powiedziała The Washington Post podczas wizyty w Brukseli 9 czerwca wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stepanishina. „Ale to, co dzieje się za kulisami, jest wyraźną opcją stawiania przeszkód na drodze”.

READ  Lekarze są zaniepokojeni infekcjami mózgu u dzieci

Zełenski naciskał na przywódców UE, aby robili więcej. W swoim przemówieniu z 10 czerwca powiedział, że przyznanie Ukrainie statusu kandydata „dowodziłoby, że słowa o nostalgii narodu ukraińskiego jako części europejskiej rodziny to nie tylko słowa”. Następnego dnia Van der Leyen złożył niespodziewaną wizytę w Kijowie, aby zakończyć swoją ocenę kandydatury tego kraju.

Czym jest NATO i dlaczego Ukraina nie jest członkiem?

Gdy Van der Leyen nadal ogłaszał gotowość Ukrainy, ukraińscy ambasadorowie udali się do europejskich stolic, aby złagodzić napięcia. Niektóre z niewoli, które uważa się za przeszkodę Ukrainie, rozpoczęły się Aby zmniejszyć swoje wcześniejsze podejrzenia.

W ubiegłym tygodniu przywódcy Niemiec, Francji i Włoch udali się do Kijowa i wyrazili poparcie dla ukraińskiej kandydatury. Następnego dnia komisja zarekomendowała stanowisko kandydata. Na początku tego tygodnia unijni dyplomaci nazwali to „zakończoną transakcją”.

Ale ci sami dyplomaci ostrzegają, że przed nami długa droga. Komisja określiła sześć kroków, które należy podjąć przed postępami Ukrainy. Wśród nich: Egzekwowanie prawa w celu zapewnienia wyboru wykwalifikowanych sędziów; Kontrolowanie wpływów oligarchii; I poprawiając swoje wyniki w śledztwach, procesach i karach za korupcję.

Gdy na wschodniej Ukrainie wybuchły walki, ukraińscy urzędnicy przyznali, że trudno będzie posunąć się naprzód z niektórymi reformami. „Nieuchronnie pojawią się problemy, z którymi trzeba się uporać po zatrzymaniu strzelaniny” – powiedział Sentsov.

Wyzwania nie ograniczają się do Ukrainy. Chociaż UE zdecydowała się stworzyć trzyosobową ścieżkę członkostwa, głód ekspansji pozostaje umiarkowany. Państwa członkowskie mogą wykonać gest i teraz szukać sposobów na spowolnienie.

Turcja złożyła wniosek w 1987 r. i jest kandydatem. Serbia, Czarnogóra, Północna Macedonia, Albania i Bośnia od wielu lat prowadzą rozmowy akcesyjne z Unią Europejską.

Europa idzie za Ukrainą. Ale zmęczenie jest w kącie.

Uzyskane przez The Washington Post wstępne wyniki szczytu sugerują, że członkostwo Ukrainy może zależeć od „zdolności” grupy do „wchłonięcia nowych członków”. Przed zezwoleniem nowoprzybyłym niektórzy chcą odwrócić proces podejmowania decyzji w UE.

READ  Ropa spadła do 10-miesięcznego minimum po doniesieniach o wzroście wydobycia OPEC+

Jeśli Ukraina przystąpi teraz, stanie się piątym najbardziej zaludnionym państwem członkowskim i stanie się najbiedniejszym krajem. PKB na mieszkańca Ukrainy wyniósł w ubiegłym roku 4872 dolary, mniej niż połowę obecnego biedniejszego kraju, Bułgarii, który wynosił 11 683 dolary. Szacunki Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Niektóre kraje, zwłaszcza w Europie Zachodniej, obawiają się, że nowy ważny członek może jeszcze bardziej skomplikować proces decyzyjny i przesunąć równowagę sił w kierunku Europy Środkowej i Wschodniej.

Przywódcy planują ponowne spotkanie w piątek, aby omówić wpływ wojny w Rosji na gospodarkę. W czwartek Niemcy podniosły poziom alarmowy w ramach swojego programu alarmowego gazu, ponieważ Rosja naciskała na dostawy do Europy.

Światowi przywódcy, w tym prezydent Biden, mają spotkać się w Madrycie w przyszłym tygodniu na szczycie NATO poświęconym wojnie na Ukrainie i przyszłości sojuszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *