Ukraina przystępuje do członkostwa w UE, gdy siły rosyjskie rozprawiają się z miastami Donbasu

  • Żeleński wzywa narody zachodnie do przyspieszenia dostaw ciężkiej broni
  • Przywódcy UE mają rozpocząć proces członkostwa Ukrainy
  • Wojna o bliźniacze miasta Donbasu osiągnęła punkt krytyczny

KIJÓW, 23 czerwca (Reuters) – Ukraina ma zostać zaakceptowana jako kandydat do członkostwa w Unii Europejskiej w czwartek, co podniesie morale kraju, ponieważ rosyjskie ataki wyczerpują straże dwóch miast we wschodnim Donbasie.

Przywódcy UE zbierają się w Brukseli, by zatwierdzić wniosek rządu Kijowa, mimo że jest to początek wieloletniego procesu, który będzie oznaczał poważną zmianę geopolityczną i rozgniewał Rosję, która walczy o narzucenie swojej woli Ukrainie.

Ambasador Ukrainy przy UE Wsiewołod Czentsow powiedział Reuterowi, że oczekiwane zielone światło było „sygnałem dla Moskwy, że Ukraina i inne kraje byłego Związku Radzieckiego nie mogą dołączyć do rosyjskich stref wpływów”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

W piątek mijają cztery miesiące odkąd rosyjski prezydent Władimir Putin wysłał wojska przez granicę, którą nazywa „specjalną operacją wojskową”, poniekąd potrzebną przez zachodnie wkroczenie, które Rosja uważa za swoją strefę wpływów.

Konflikt, który Zachód postrzega jako nieuzasadnioną agresję Rosji, zabił tysiące, wysiedlił miliony i zniszczył miasta oraz dotknął znaczną część świata, ponieważ zmniejszono eksport żywności i energii.

Rosja skoncentrowała swoją kampanię na południowej i wschodniej Ukrainie po tym, jak jej atak na stolicę Kijów został udaremniony przez ukraińską opozycję na wczesnych etapach konfliktu.

Donbas – przemysłowe centrum Ukrainy – jest jednym z najważniejszych miast partnerskich po przeciwnej stronie rzeki Shivarsky Donieck w obwodzie ługańskim.

Wojna tam „wchodzi w rodzaj przerażającego punktu kulminacyjnego”, powiedział Oleksi Arrestovich, doradca Żeleńskiego.

Gorące lato

Wysoki rangą ukraiński przedstawiciel obrony Oleksi Kromow powiedział w czwartek na konferencji, że rosyjskie siły próbują otoczyć ukraińskie wojska strzegące Łysjanska.

READ  Podejrzany, który zabił nauczyciela w Fathi, złapany w restauracji: „Wiem, że zrobiłem źle” – Last Minute Türkiye News

Gubernator Ługańska Siergiej Kajtoj powiedział indywidualnie, że wszystkie regiony łyczyńskie są w zasięgu rosyjskiego ognia i że tam ukraińskie wojska mogą wycofać się na nowe wyżyny, aby uniknąć uwięzienia.

Kaitoi powiedział, że siły ukraińskie strzegą osiedli Siwrodoneck i pobliskich Solot i Wowsojrowki, ale wojska rosyjskie zajęły Loskudiwka i Roy-Oleksandyvka na południu.

Setki cywilów są uwięzione w zakładach chemicznych w Siwerodoniecku, podczas gdy Ukraina i Rosja kłócą się o to, kto kontroluje bombardowane miasto.

Mówi, że siły ukraińskie otoczyły kordonem Moskwę. Ale Keido powiedział w środę, że Rosjanie nie mieli jeszcze pełnej kontroli nad Siwerodonieck.

Agencja informacyjna TASS cytowała popieranych przez Rosję separatystów, którzy mówili, że Łysychańsk został teraz odgrodzony kordonem, a dostawy odcięte po zbudowaniu drogi łączącej miasto z miastem Siewiersk.

Reuters nie mógł od razu potwierdzić raportu.

Na południu rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że siły rosyjskie atakują ukraińskie wojskowe zbiorniki paliwa i sprzęt wojskowy w pobliżu Mikołajowa za pomocą broni o wysokiej precyzji, podała agencja informacyjna Interfax.

Port rzeczny i stocznia w niewielkiej odległości od Morza Czarnego, Micholew był bastionem przeciwko rosyjskim wysiłkom zmierzającym na zachód w kierunku Odessy, głównego miasta portowego.

Na polu bitwy prezydent Wołodymyr Żeleński wezwał swoich sojuszników do przyspieszenia eksportu ciężkiej broni na równi z Rosją.

„Musimy wyzwolić naszą ziemię i osiągnąć sukces, ale bardzo szybko, bardzo szybko” – powiedział w przemówieniu wideo w czwartek rano.

Później ukraiński minister obrony HIMARS powiedział, że kilka systemów rakietowych pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. Dzięki zasięgowi 70 km systemy te mogą stawić czoła rosyjskim bateriom artyleryjskim, które z daleka uderzyły w ukraińskie miasta.

READ  Ginni Thomas naciskała na szefa sztabu Trumpa, aby obalił głosowanie w 2020 r., Teksty pokazują

„Lato będzie gorące dla rosyjskich okupantów. Dla niektórych będzie to ostatnie” – napisał na Twitterze minister obrony Oleksi Resnikow.

Tarcza dla UE

Podobnie Ukraina, Mołdawia i Gruzja dążą do przystąpienia do UE w jej najbardziej ambitnym rozszerzeniu od czasu przyjęcia krajów Europy Wschodniej po zimnej wojnie.

Rosja od dawna sprzeciwia się bliskim związkom między Ukrainą, jej byłą republiką radziecką a grupami zachodnimi, takimi jak Unia Europejska i sojusz wojskowy NATO.

Dyplomaci twierdzą, że spełnienie przez Ukrainę kryteriów przystąpienia do UE zajmie co najmniej dekadę. Ale przywódcy UE mówią, że uznają poświęcenie Ukrainy.

Akcesja Ukrainy do UE jest zgodna z wnioskami Szwecji i Finlandii o wejście do NATO po rosyjskiej inwazji, co wskazuje na to, że operacje wojskowe Kremla odbiły się na jego geopolitycznych celach.

Anna Melenchuk, 29-letnia Ukrainka mieszkająca w Brukseli, była w małym tłumie swoich towarzyszy przed budynkiem, w którym spotykali się przywódcy UE.

„To bardzo symboliczny ruch ze strony UE… nie tylko wojna z Ukrainą, ale wojna, którą Rosja prowadzi przeciwko Europie” – powiedział Reuterowi.

„Dzisiejsi Ukraińcy są tarczą dla UE. Chronimy Europę przed rosyjską agresją, dlatego ważne jest, aby zobaczyć tę jedność w działaniu”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

raport Biura Reutera; Napisane przez Angusa MacSwana; Montaż przez Marka Heinricha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *