Tajemnica Czerwonego Domu nad Bosforem! Zrobił to z dnia na dzień dla Ataturka, który powiedział „nie” 1000 lirów

Opracowane przez: Zeynep Dilara Akyürek / Milliyet.com.tr – 15 lipca W drodze do Europy z Mostu Męczenników uwagę wszystkich gapiów przyciąga budynek z czerwonym dachem, przypominający architekturę japońską, wśród drzew po prawej stronie. Dwór z widokiem na Bosfor to wyjątkowy budynek zaprojektowany przez niemieckiego profesora Bruno Dodta, który przez większość swojego życia współpracował ze światowej sławy profesorem architektury Theodorem Fischerem i zmarł 3 lata później. Bruno Daoud projektował specjalne dzieła dla Turcji i Ataturka aż na miesiąc przed śmiercią. Po wydarzeniach w Niemczech większość swojej 58-letniej kariery spędził w Turcji. Pozostałością wygnania Tauta i jego przyjaciół z Niemiec oraz wydarzeń w Turcji są wyspecjalizowane dzieła architektoniczne i instytucje edukacyjne, które istnieją do dziś. Choć nikt nie zna jego historii, Taut Mansion czekał na swoich nowych właścicieli ze wspaniałym widokiem jeszcze około 3 lata temu. Oto wyjątkowa historia dotycząca rezydencji Todda.

Wszystko zaczęło się w Berlinie

Kiedy w Królewcu w Prusach Wschodnich urodził się Bruno Daut jako drugi syn biznesmena Juliusa Dauta w 1880 roku, nikt nie wiedział, że jego historia dotrze do wszystkich zakątków świata.. Dowd przeniósł się do Niemiec, gdzie wyjechał na studia w wieku 28 lat podczas II wojny światowej. Nie wiedział, że wraz ze zbliżaniem się II wojny światowej sprawy skomplikują się jeszcze bardziej.

Wydarzenia, które miały wpływ na całą karierę Douda jako architekta, rozpoczęły się w Berlinie. Młody człowiek przeprowadził się do Berlina, aby studiować historię sztuki, urbanistykę i budownictwo na Politechnice Berlińskiej. W 1909 roku założył wspólne biuro architektoniczne z Franzem Hoffmannem. Jednak jego współpraca z Hoffmannem trwała tylko 4 lata, po czym Doudt rozpoczął współpracę ze swoim bratem Maxem Doudtem.Współpraca Dowda z bratem dała im projekt, który z czasem stał się ikoną. Pierwszym dużym projektem Bruno Data były „Paint Box Dwellings”, które zrealizował w 1913 roku w Gartenstadt Falkenberg i przedstawiał podejście odmienne od tradycyjnej koncepcji budownictwa mieszkaniowego, wykorzystując żywe i efektowne kolory. Chociaż ta praca jest nadal jego pierwszą pracą, jest prekursorem modernistycznego podejścia Dodda do architektury.


Pełna pierwsza przygoda w Niemczech

Czas mijał, a Dowd każdego dnia ciężko pracował. Dzięki jego projektom znają go setki osób. Otrzymując tytuł profesora honorowego na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie-Charlottenburgu, Dowd nadal wyróżnia się nie tylko swoimi projektami, ale także osiągnięciami. Był teraz członkiem wydziału, a jego studenci byli podekscytowani architektonicznymi i artystycznymi niuansami, których będą się od niego uczyć..

READ  Premier Izraela Netanjahu powiedział, że wojna zakończy się, jeśli Hamas się podda.

Po I wojnie światowej stał się pionierem „Kolegium Dzieł Sztuki” i członkiem „Novembergruppe” (Grupy Architektów), której celem było tworzenie sztuki ekspresjonistyczno-rewolucyjnej.

Mijały miesiące, a Todd piastował ważne stanowiska i stanowiska. W latach 1921-1924 pełnił także funkcję przewodniczącego Zarządu Strefowego w Magdeburgu. W 1924 roku został mianowany prezesem nowo utworzonej agencji budownictwa społecznego GEHAG. Obecnie w samym Berlinie GEHAG posiada 163 tysiące mieszkań pod nazwą „Deutsche Wohnen”.

W 1930 roku Bruno Dat został mianowany profesorem honorowym budownictwa mieszkaniowego i osadnictwa na Politechnice Berlin-Charlottenburg. Ale jego kariera pełna triumfów i nowości, przynajmniej w Niemczech, dobiegała końca. Todd resztę życia spędzi w różnych krajach. Najważniejszym z nich jest ostatni przystanek, Stambuł!

Po obaleniu Hitlera utworzono oddział w Turcji.

Kiedy Hitler i narodowi socjaliści doszli do władzy w 1933 r., podobnie jak wielu niemieckich naukowców, Dowd, znany ze swoich socjalistycznych poglądów i tożsamości żydowskiej, musiał uciekać ze swojego kraju.. Początkowo schroniwszy się w Szwajcarii, Dowd udał się do Japonii przez Francję, Grecję, Turcję i Rosję na zaproszenie japońskiego architekta Isaburo Uno.

Oddzielenie od Niemiec nadało jego życiu zupełnie inny kierunek. W Japonii, gdzie przebywał w latach 1933-1936, podziwiał japoński minimalizm. Pora jednak opuścić to miasto. Następnym przystankiem był Stambuł, starożytne miasto, w którym zmarł.


Darülfünun, któremu przyznano status prawny w 1924 r., zostało zamknięte ustawą nr 2252 uchwaloną w lipcu 1933 r. Zamiast tego oczekiwano, że w Stambule powstanie nowy uniwersytet stowarzyszony z Ministerstwem Edukacji. Uniwersytet w Stambule został otwarty 1 sierpnia 1933 roku z nową kadrą i nową strukturą. Obchodząca 100-lecie istnienia Republika była wówczas republiką młodą. Nowo otwarty uniwersytet również cierpiał na niedobór wyszkolonych naukowców. Pomysł zaproszenia do Turcji zwolnionych przez Hitlera naukowców został przedstawiony rządowi Inanu i Ataturkowi. Gdy pomysł ten spotkał się z przychylnym przyjęciem, w roku akademickim 1933-1934 do kadry dydaktycznej, oprócz 27 miejscowych profesorów świeckich, dołączyło 38 zagranicznych profesorów świeckich, z których większość została mianowana na stanowiska dyrektorów naczelnych. Wszystkie te nazwiska to naukowcy, którzy musieli opuścić hitlerowskie Niemcy. Jednym z nich był Bruno Dat.

READ  Najświeższe informacje z wojny… „Czekaliśmy od lat” – Iran ujawnił! Rosyjskie media: Biden poszedł spać!


Wszyscy oni byli pionierami rozwoju Turcji

Choć naukowcom przyjeżdżającym do Turcji oferowano stanowiska kierownicze, w zamian oczekiwano od nich odzwierciedlania wysokich standardów edukacji w Europie w zakresie nauk ścisłych na Uniwersytecie w Stambule. Ernst Reuter, pierwszy burmistrz Berlina Zachodniego, który po wojnie wrócił do Niemiec, Wilhelm Röpke, słynny profesor ekonomii Karl Ebert, aktor i reżyser Ernst Hirsch, jeden z ludzi, którzy wprowadzili turecką operę w jej epokę. Wielu szanowanych naukowców, takich jak Eduard Zugmeyer, założyciel Instytutu Muzycznego Uniwersytetu Kasi, który wskrzesił edukację prawniczą w Turcji, zostało uratowanych przed nazistowskimi prześladowaniami dzięki otwartym ramionom Turcji.

Znajdujący się w tej grupie Bruno Dat rozpoczął pracę jako profesor architektury na Akademii Sztuk Pięknych. Na tej samej uczelni kierownikiem katedry malarstwa został Leopold Levy, a katedry rzeźby Rudolf Belling.

Nie mógł siedzieć dłużej niż kilka miesięcy

Po 1934 roku profesor Bruno Dat, który wyróżnił się zasługami dla Turcji na polu edukacji i architektury, w latach 1936-1937 pełnił funkcję kierownika Katedry Architektury Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Daoud wykładał na uniwersytecie, pisał książki, podróżował po Anatolii i realizował projekty. Chociaż uczył w Stambule, jako architekt brał udział w wielu częściach Turcji, zwłaszcza w projektach szkolnych. Kiedy kalendarz wskazywał rok 1938, Dowd, który wykonał ważną pracę w różnych krajach, postanowił tym razem zbudować dla siebie dom. Na dom, który zamierzał zbudować, wybrał Emin Vafi Grove w dzielnicy Ortakoy w Stambule, w którym żył szczęśliwie.

Bruno Dat był geniuszem architektury, co można powiedzieć o domu, który zbudował. Zaprojektowany w stylu nigdy wcześniej nie widzianym w Stambule, dom był inspirowany Japonią, gdzie Daoud mieszkał przez 3 lata. W najpiękniejszym miejscu nad Bosforem zbudowano wspaniałą rezydencję, łącząc linie architektury japońskiej z liniami architektury tureckiej.

Z biegiem czasu dom ten stał się jednym z najważniejszych budynków swoim pięknem i położeniem, po wyjątkowych rezydencjach nad Bosforem. Z zewnątrz zachowana do dziś rezydencja przypominała „pagodę”, czyli japońską świątynię. Ponadto część frontowa, która wydawała się mieć trzy piętra z okapami, ale w rzeczywistości była dwoma piętrami z widokiem na morze, została połączona z jednopiętrową częścią znajdującą się na lądzie z tyłu. Jednak pomimo doskonałej rezydencji, jej architekt Bruno Dat nie mógł cieszyć się wyjątkowym domem, który starannie zbudował. Profesor zmarł w tym domu 24 grudnia 1938 roku w wieku 58 lat, wkrótce po jego wybudowaniu.

Zaprojektował go dla ATATURK na 1 miesiąc przed śmiercią

READ  Jako niewinny człowiek spędził w więzieniu 44 lata

Bruno narysował plany Wydziału Języków, Historii i Geografii Uniwersytetu w Ankarze (1937), Liceum Atatürk w Ankarze (1937), Instytutu Kobiet Izmir Cumhuriyet (1937), Liceum Naukowego w Trabzon (1938) i Liceum Sebesi (1938). ) aż do śmierci Dodd stworzył także inny bardzo ważny projekt.


Kiedy Atatürk zmarł w Pałacu Dolmabahçe, a miejsce jego ostatecznego spoczynku nie było jeszcze znane, zdecydowano, że jego ciało zostanie złożone w kaskadowej trumnie w Muzeum Etnograficznym. Wcześniej planowano odbyć ceremonię w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji, podczas której ciało Atatürka miało zostać złożone na trumnie. Daoud, któremu zlecono budowę tego katafalku, ukończył ostatnie dzieło swojego życia dla Mustafy Kemala Atatürka.


Na prośbę władz Dowd przygotował plan katafalku w ciągu nocy 15 listopada 1938 r. 20 listopada 1938 roku Dowd przygotował katafalk na czas na ceremonię w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji, mimo że cierpiał na astmę i spędzał bezsenne dni w napiętym harmonogramie.

Zachorował na chorobę płuc podczas budowy Wydziału Języków, Historii i Geografii Uniwersytetu w Ankarze, którego był architektem. Jednak Dowd przyjął projekt katafalku niezależnie od swojej choroby. Na projekt katafalku przeznaczono 1000 lirów. Dowd natomiast stwierdził, że nawet otrzymywanie zapłaty za pracę go denerwuje i poprosił o małe „podziękowanie”, które mógłby zostawić swoim dzieciom w zamian za swoją pracę.

Z powodu trudnych warunków pogodowych w Ankarze choroba w jego płucach szybko przerodziła się w zapalenie płuc. Interwencje okazały się jednak niewystarczające i Atatürk zmarł 45 dni później, 24 grudnia 1938 r., dwa dni po hospitalizacji Dodda. Ciało Bruno Data zostało pochowane podczas ofiary w Edirnekapi. Grób Dauda, ​​znajdujący się na muzułmańskim cmentarzu Edirnekapi Sacrifice, również miał mistyczną stronę. Grób zaprojektowano w kształcie pokrywy sarkofagu i równolegle do ziemi. Był na nim tajemniczy ślad.. Czyj ślad i dlaczego został pozostawiony? Odpowiedzi na te pytania wciąż nie są znane.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *