„Mapy ryzyka” oparte na sztucznej inteligencji — najnowsze wiadomości ze świata nauki i technologii

Skuteczna i wydajna strategia zarządzania ryzykiem ma ogromne znaczenie w walce z pożarami, które co roku niszczą lasy. Zwłaszcza po ogromnym pożarze lasów, który miał miejsce w 2021 r., zintensyfikowano wysiłki na rzecz zwalczania pożarów i podjęto kroki w celu podjęcia stałych środków zaradczych.

Zrozumienie anatomii pożarów lasów

W tym kontekście wdrożono dynamiczny „Plan zarządzania ryzykiem pożarowym”, mający na celu przewidywanie pożarów lasów i zapewnienie podjęcia niezbędnych środków ostrożności w strefach pożarowych. Pierwszym krokiem jest zrozumienie i dostarczenie danych na temat anatomii pożarów w ramach tego programu, który zacznie działać w sierpniu 2022 r.

Aby określić główne czynniki wpływające na pożary lasów, przeprowadzono przeglądy literatury, oceny globalne i wywiady z naukowcami i właściwymi władzami.

Oceniono dostępne w literaturze modele sztucznej inteligencji pod kątem przewidywania ryzyka pożaru i rozpoczęto badania modelowe. Wypróbowano różne modele sztucznej inteligencji, biorąc pod uwagę historyczne dane dotyczące pożarów oraz czynniki dynamiczne i statyczne wpływające na pożar.

Dostępne są zaktualizowane i dokładniejsze prognozy

W ramach projektu stworzono „mapy ryzyka pożarowego”, wykorzystując ponad 400 zmiennych z 14 różnych zbiorów danych, takich jak dane pogodowe, roślinność, topografia, gęstość zaludnienia, autostrady, linie przesyłowe energii i historyczne dane dotyczące pożarów. Badając przeszłe pożary, oceniono takie dane, jak lokalizacja, data, wielkość obszaru, czas trwania i wykorzystane zasoby. Podczas gdy w danych meteorologicznych uwzględniono takie czynniki, jak temperatura, wilgotność, kierunek i prędkość wiatru, określono rodzaj, wiek i bliskość drzew w roślinności obszaru.

W ramach programu przedstawiana jest trzydniowa prognoza zagrożenia pożarowego oraz informacje umożliwiające podjęcie niezbędnych środków ostrożności w danych obszarach. Chociaż w wyznaczonych obszarach można podjąć środki ostrożności przed wystąpieniem pożarów, za pomocą aplikacji można przewidywać przyszłe pożary z 80-procentową dokładnością.

Aktualizacja modelu mapowania ryzyka pożarowego dwa razy dziennie w zależności od zmieniających się danych pogodowych zapewnia dokładniejsze i bardziej wiarygodne prognozy. W drugiej fazie projektu przyjmuje się model, w którym priorytetowo traktuje się czas i wartości ryzyka pożarowego, aby lepiej alokować zasoby do strefy pożarowej. Dzięki efektywnemu planowaniu w tych ramach dąży się do efektywniejszego wykorzystania zasobów gaśniczych. W przypadku pożaru system wskazuje władzom, gdzie najszybciej jak to możliwe rozmieścić odpowiednie środki gaśnicze.

READ  Oparta na sztucznej inteligencji technologia VR stała się wschodzącą technologią!

Wysiłki na rzecz opracowania skutecznej strategii zwalczania pożarów lasów są kontynuowane poprzez ciągły rozwój i odnawianie programów, które odgrywają ważną rolę w ochronie zasobów leśnych Turcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *