Stragany z głosowaniem wotum nieufności w Pakistanie. Oto, co się stało

Kredyt …Saiyna Bashir dla The New York Times

ISLAMABAD, Pakistan – Pakistan, uzbrojony w broń nuklearną naród, który jest domem dla drugiej co do wielkości populacji muzułmańskiej na świecie, od dziesięcioleci jest niechętnym – choć ważnym – amerykańskim partnerem w kampanii przeciwko terroryzmowi.

Ale kraj oddalił się od Stanów Zjednoczonych za premiera Imrana Khana, szczególnie po amerykańskie wycofanie się z Afganistanugdzie Pakistan był długo oskarżony o pielęgnowanie talibów i jest zwolennikiem reżim talibów, który przejął władzę w zeszłym roku. Pakistan również objął strategiczne partnerstwo z Chinami oraz bliższe więzi z Rosją.

Przez dwie dekady później we wrześniu 11, 2001, atakiPakistan był rzekomo partnerem USA w wojnie przeciwko Al-Kaidzie i talibom po tym, jak Stany Zjednoczone zażądały, aby Pakistan wybrał strony. W zamian armia Pakistanu zdobyła dziesiątki miliardów dolarów pomocy amerykańskiej.

Ale od samego początku stosunki między tymi dwoma krajami były pełne podzielonych interesów, a Pakistan prowadził podwójną grę: akceptując amerykańską pomoc, a często wspierając tych samych bojowników, z którymi walczyły Stany Zjednoczone.

Pakistańska agencja szpiegowska zapewniała talibom pomoc w planowaniu i wiedzę szkoleniową podczas wojny afgańskiej, powiedzieli amerykańscy urzędnicy, i zaoferowała schronienie dla sieć Haqqaniorganizacja bojowa odpowiedzialna za niektóre z najbardziej śmiercionośnych ataków na wojska amerykańskie w Afganistanie. Po przejęciu władzy przez talibów pakistańscy protegowani w sieci Haqqani objęli kluczowe stanowiska w rząd afgański.

Celem Pakistanu w Afganistanie było stworzenie strefy wpływów, aby zablokować jego arcynemezis, Indie, które według Pakistanu wspierają separatystyczne grupy działające z rajów w Afganistanie, aby wywołać niepokoje w Pakistanie.

Podczas wojny afgańskiej Stany Zjednoczone tolerowały dwulicową grę Pakistanu, ponieważ mając wybór, amerykańscy urzędnicy woleli prowadzić chaotyczną wojnę w Afganistanie niż pokłócić się z uzbrojonym w broń nuklearną Pakistanem. Pakistańskie porty i lotniska oferowały krytyczne punkty wejścia i linie zaopatrzenia dla amerykańskiego sprzętu wojskowego potrzebnego w Afganistanie.

READ  Kogan Jan zrezygnował z członkostwa w partii İYİ

Ale stosunki USA z Pakistanem ochłodziły się po Navy SEALs zabił Osamę bin Laden w 2011 roku w kryjówce znajdującej się w pobliżu pakistańskiej akademii wojskowej.

Chiny, wieloletni patron Pakistanu, mocno zainwestował w pakistańską infrastrukturę. Chiny liczą również na to, że Pakistan będzie ich pomocnikiem w Afganistanie, gdzie znajdują się minerały ziem rzadkich o wartości milionów dolarów, które wzbudziły zainteresowanie Chin, mówią analitycy. Pan. Khan, próbując nawiązać bliższe więzi z Moskwą, również odwiedził prezydenta Władimira W. Putinę w Rosji na kilka godzin przed inwazją na Ukrainę. Pan. Według doniesień prasowych w Pakistanie Khan zamierzał naciskać na budowę wielomiliardowego gazociągu przez firmy pakistańskie i rosyjskie.

Jeśli pan Khan zostaje odsunięty, wielu ekspertów w regionie twierdzi, że Pakistan mógłby zbliżyć się do Stanów Zjednoczonych i Zachodu. W ciągu ostatnich trzech lat wojsko Pakistanu, które historycznie determinowało politykę zagraniczną kraju i priorytety bezpieczeństwa, często nie zgadzało się z panem. Poglądy Khana na dystansowanie się od Stanów Zjednoczonych, mówią analitycy. Te różnice przyczyniły się do powstania pana Relacje Khana z wojskiem pogarszają się pod koniec jego kadencji.

Na dzień przed planowanym wotum nieufności szef armii pakistańskiej gen. Qamar Javed Bajwa wyraził chęć pogłębienia więzi zarówno z Chinami, jak i Stanami Zjednoczonymi oraz udzielił zgody na inwazję Rosji na Ukrainę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *