Shell, gigant naftowy, ujawnia plany podniesienia dywidendy, gdy podaje zysk za trzeci kwartał

Logo Shella na szybie do przechowywania ropy naftowej za cysternami kolejowymi w rafinerii Bernice w Rotterdamie, Holandia, w niedzielę 23 października 2022 r.

Bloomberg | Bloomberg | Dobre zdjęcia

Brytyjski major naftowy Powłoka Jupiter odnotował zysk za trzeci kwartał, ale niższe przychody z rafinacji i handlu położyły kres jego rekordowym kwartalnym zyskom.

Shell skorygował 9,45 miliarda dolarów za trzy miesiące do końca września. Firma zaksięgowała skorygowane zarobki 4,1 USD miliard Rok temu w tym samym okresie i znacznie większy 11,5 miliarda dolarów Za II kwartał 2022 r.

Główny koncern naftowy powiedział, że planuje zwiększyć dywidendę na akcję o około 15% w czwartym kwartale 2022 r., która zostanie wypłacona w marcu 2023 r. Ogłoszono również nowy program wykupu akcji, który przyniesie dodatkowe 4 miliardy dolarów w gotówce. Oczekuje się, że dystrybucje zostaną zakończone w następnym wydaniu zysków.

Akcje Shella wzrosły od początku roku o 41%.

Firma naftowa z siedzibą w Londynie odnotowała kolejne kwartały rekordowych zysków w pierwszych sześciu miesiącach roku, ponieważ ceny surowców wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę.

Powłoka ostrzeżony Jednak w aktualizacji opublikowanej na początku tego miesiąca, niższe marże rafineryjne i chemiczne oraz słabszy obrót gazem negatywnie wpłyną na wyniki trzeciego kwartału.

W czwartek spółka poinformowała, że ​​ożywienie globalnej podaży produktów przyczyniło się do niższych marż rafineryjnych w III kwartale, a także spadły przychody z handlu gazem.

„Wkład w handel i modernizację zależy głównie od kombinacji sezonowości i ograniczeń podaży, a na niestabilnym i przesuniętym rynku istnieją znaczne różnice między realizacjami papierowymi i fizycznymi” – powiedział Shell w komunikacie o wynikach.

Zmiana przywództwa

Wyniki grupy pojawiają się wkrótce po ogłoszeniu prezesa Bena van Beurdena Ustąpi pod koniec roku Po prawie dekadzie u steru.

Wale Chavan, obecnie dyrektor Shella ds. zintegrowanych rozwiązań gazowych, odnawialnych i energetycznych, obejmie stanowisko następnego dyrektora naczelnego 1 stycznia.

Chavan, obywatel Libanu i Kanady, pełnił role w handlu detalicznym i różnych projektach biznesowych podczas swojej 25-letniej kariery w Shell.

„Nie mogę się doczekać pionierskiego ducha i pasji naszych niesamowitych ludzi, aby stawić czoła największym wyzwaniom i wykorzystać możliwości, jakie daje transformacja energetyczna” – powiedział Chavan w oświadczeniu z 15 września. Zaszczyt podążać śladem Van Beurtena.

„Współpracując z naszymi klientami i partnerami, aby dostarczać niezawodną, ​​przystępną cenowo i czystą energię, której potrzebuje świat, będziemy zdyscyplinowani i z szacunkiem”.

READ  Ropa spadła do 10-miesięcznego minimum po doniesieniach o wzroście wydobycia OPEC+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *