Protesty w Szanghaju i Pekinie, gdy narasta gniew z powodu chińskich ograniczeń Covid

SZANGHAJ/PEKIN, 27 listopada (Reuters) – Protesty przeciwko surowym ograniczeniom Covid-19 w Chinach rozprzestrzeniły się w niedzielę na Szanghaj, gdy demonstranci zgromadzili się na jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Pekinie, wywołując powszechny gniew po śmiertelnym pożarze na dalekim zachodzie kraju.

Fala obywatelskiego nieposłuszeństwa, która obejmowała protesty w Urumczi i innych miastach, wywołała bezprecedensową burzę w Chinach kontynentalnych od czasu objęcia władzy przez Xi Jinpinga dziesięć lat temu.

W Szanghaju, najbardziej zaludnionym mieście Chin, mieszkańcy zgromadzili się na Wulumuqi Road – nazwanej na cześć Urumqi – w sobotnią noc, zanim we wczesnych godzinach niedzielnego poranka zamienili się w czuwanie przy świecach.

Na oczach dużej grupy policjantów tłum trzymał czyste kartki papieru – symbol protestu przeciwko cenzurze. Następnie powiedzieli: „Znieś blokadę dla Urumczi, znieś blokadę dla Xinjiangu, znieś blokadę dla całych Chin!” – krzyczeli – wynika z nagrania krążącego w mediach społecznościowych.

W innym momencie duża grupa zaczęła skandować „Precz z Komunistyczną Partią Chin, precz z Xi Jinpingiem”, według świadków i nagrań wideo, w rzadkim publicznym proteście przeciwko przywódcom kraju.

Od czasu do czasu policja próbowała rozproszyć tłum.

Według zdjęć i filmów opublikowanych w mediach społecznościowych na kampusie Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie zgromadził się duży tłum. Niektórzy mieli nawet puste kartki.

Pożar wieżowca w Urumczi, stolicy regionu Xinjiang, zabił w czwartek 10 osób, a ludzie wyszli na ulice w piątek wieczorem, by skandować „zakończ blokadę!” machając pięściami w powietrzu, zgodnie z filmami w mediach społecznościowych.

Wielu internautów spekulowało, że mieszkańcy nie byli w stanie uciec na czas, ponieważ budynek był częściowo zamknięty, czemu zaprzeczają władze miasta. W Urumczi, domu dla 4 milionów ludzi, niektórzy zostali zamknięci na 100 dni.

zero-covid

Chiny trzymają się podpisanej przez Xi polityki zero-covid, nawet jeśli większość świata próbuje żyć z koronawirusem. Chociaż liczba przypadków w Chinach jest niska jak na światowe standardy, od kilku dni osiąga rekordowy poziom, z prawie 40 000 nowych infekcji w sobotę.

READ  Carolina Panthers wybrała QB Bryce'a Younga w pierwszym wyborze w drafcie NFL

Chiny bronią polityki ratowania życia i są niezbędne, aby nie dopuścić do przeciążenia systemu opieki zdrowotnej. Urzędnicy obiecali, że będą kontynuować pomimo rosnącego sprzeciwu opinii publicznej i rosnącej liczby w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Powszechne protesty publiczne są rzadkością w Chinach, gdzie pod rządami Xi usunięto przestrzeń dla sprzeciwu, zmuszając obywateli do częstego wyrażania opinii w mediach społecznościowych, gdzie bawią się w kotka i myszkę z cenzorami.

Frustracja narasta zaledwie miesiąc po zaprzysiężeniu Xi na trzecią kadencję na czele Komunistycznej Partii Chin.

„To wywrze poważną presję na partię, aby zareagowała. Bardziej prawdopodobne jest, że reakcja będzie represyjna, a niektórzy dysydenci zostaną aresztowani i postawieni przed sądem” – powiedział Dan Mattingly, adiunkt nauk politycznych na Uniwersytecie Yale.

Mimo to, powiedział, niepokoje obserwowane w 1989 roku, kiedy protesty zakończyły się krwawą rozprawą na placu Tiananmen, były dalekie od rzeczywistości. Powiedział też, że dopóki Xi ma po swojej stronie chińską elitę i wojsko, nie grozi mu żadne znaczące ryzyko przejęcia władzy.

W ten weekend sekretarz partii komunistycznej Xinjiang, Ma Xingrui, wezwał region do zintensyfikowania działań w zakresie bezpieczeństwa i ograniczenia „nielegalnego, brutalnego odrzucania środków zapobiegania Covid”.

Urzędnicy z Xinjiangu poinformowali również, że usługi transportu publicznego w Urumczi będą stopniowo wznawiane od poniedziałku.

„Nie chcemy kodów zdrowotnych”

Inne miasta, które widziały publiczne protesty, to Lanzhou na północnym zachodzie, gdzie mieszkańcy zburzyli namioty pracowników COVID i zniszczyli punkty kontrolne w sobotę, wynika z postów w mediach społecznościowych. Protestujący powiedzieli, że zostali zamknięci, mimo że żaden nie uzyskał pozytywnego wyniku.

READ  Pomimo obaw Indii, chiński statek wojskowy zacumował w porcie Sri Lanki

Czuwania przy świecach odbyły się w intencji ofiar Urumczi na uniwersytetach w miastach takich jak Nanjing i Pekin.

Filmy z Szanghaju pokazują ludzi konfrontujących się z policją i skandujących „służ ludziom”, „chcemy wolności” i „nie chcemy kodów zdrowotnych”, co odnosi się do aplikacji na telefony komórkowe, które należy zeskanować, aby wejść do miejsc publicznych w całych Chinach. .

Rząd Szanghaju nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz w niedzielę.

25-milionowe miasto zostało zamknięte na dwa miesiące na początku tego roku, wywołując gniew i protesty.

Od tego czasu chińskie władze starały się być bardziej ukierunkowane w swoich ograniczeniach Covid, co zostało zakwestionowane przez gwałtowny wzrost infekcji, gdy kraj stoi w obliczu pierwszej zimy z wysoce zaraźliwym wariantem Omicron.

W sobotę w Pekinie niektórym mieszkańcom blokady udało się skutecznie stawić opór i wywrzeć presję na lokalne władze, aby zniosły ograniczenia przed terminem.

Film udostępniony agencji Reuters pokazał, jak mieszkańcy Pekinu maszerują w sobotę w nierozpoznawalnej części stolicy, skandując „Koniec z blokadą!”

Rząd Pekinu nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Sprawozdania Martina Quinna Pollarda, Yu Lun Tiana, ​​Eduardo Baptisty i Liz Lee w Pekinie oraz Brendy Ko w Szanghaju i redakcji w Szanghaju; Przez Tony’ego Munro; Montaż: William Mallard, Kim Coghill i Edwina Gibbs

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *