Futbol amerykański na krótko wytarł symbol z flagi Iranu na mundialu

Doha, Katar — Federacja Piłkarska Stanów Zjednoczonych na krótko pokazała flagę narodową Iranu bez godła Republiki Islamskiej w mediach społecznościowych, co, jak twierdzi, było posunięciem wspierającym protestujących w Iranie. Mistrzostwa Świata Konkurs we wtorek.

Irański rząd oskarżył Stany Zjednoczone o usunięcie imienia Boga z flagi narodowej.

Decyzja USSF dodała kolejną burzę polityczną do pierwszych mistrzostw świata na Bliskim Wschodzie, a jeden z organizatorów miał nadzieję, że oszczędzi mu kontrowersji poza boiskiem.

Pojawia się, gdy Stany Zjednoczone przygotowują się do zmierzenia się z Iranem w decydującym meczu mistrzostw świata, już obciążonym dziesięcioleciami wrogości między krajami i ogólnokrajowymi protestami rzucającymi wyzwanie teokratycznemu rządowi Teheranu.

USSF powiedział w niedzielnym porannym oświadczeniu, że postanowił upuścić oficjalną flagę na swoich kontach w mediach społecznościowych, aby pokazać „poparcie dla kobiet walczących o podstawowe prawa człowieka w Iranie”.

Konto męskiej drużyny USA na Twitterze pokazywało konkurencyjny sztandar drużyny w fazie grupowej, podczas gdy flaga Iranu zawierała tylko zielone, białe i czerwone kolory. Widziano go również we wpisie na swoich kontach na Facebooku i Instagramie, informującym o liczbie punktów, jakie dotychczas zdobyła jego drużyna.

Do niedzielnego popołudnia na banerze Twittera przywrócono normalną flagę z symbolem, a posty na Facebooku i Instagramie ze zmienioną flagą zostały usunięte.

„Chcemy pokazać nasze wsparcie dla kobiet w Iranie 24 godziny na dobę za pomocą naszej grafiki” – powiedziała federacja.

Rzecznik Federacji Neil Budhe nie chciał powiedzieć, czy pierwotną decyzję podjęła prezydent USSF Cindy Barlow Cohn, była zawodniczka reprezentacji narodowej. Budhe powiedział, że Barlow Cohn nie był dostępny, aby omówić tę sprawę.

„To była decyzja podjęta w federacji” – powiedział. „Nie powiem, kto wie, a kto nie”.

Zapytany, czy odbyły się rozmowy z agencjami dyplomatycznymi, Budhe powiedział: „Odbyły się one w określonym czasie. Nie zamierzam o nich mówić, ale znowu to nasza decyzja, a nie czyjaś presja czy ktoś inny.

READ  Biden mówi, że jest teraz przekonany, że Putin zdecydował się na inwazję na Ukrainę, ale pozostawia otwarte drzwi dla dyplomacji

USSF umieściło oficjalną flagę Iranu na grafice przedstawiającej pozycje grupy B na swojej stronie internetowej.

Obrońca Walker Zimmerman powiedział, że amerykańscy gracze nie byli świadomi postów.

„Nic nie wiemy o postach, ale jesteśmy zwolennikami praw kobiet” – powiedziała. „We wtorek jesteśmy również bardzo skoncentrowani na stronie sportowej. … Myślę, że to zespół skoncentrowany na misji, ale jednocześnie jesteśmy empatyczni i mocno wierzymy w prawa kobiet i wspieramy je.

Brak symbolu pojawia się, gdy miesiące protestów rzuciły wyzwanie rządowi Iranu po śmierci 16 września 22-letniego Mahzy Aminiego, który został zatrzymany przez krajową policję moralności.

Co najmniej 450 osób zostało zabitych, a ponad 18 000 aresztowanych od początku protestów, według obrońców praw człowieka w Iranie, grupy popierającej demonstracje.

Iran od miesięcy nie publikuje danych dotyczących ofiar ani aresztowań i oskarżył protesty o podsycanie ich przez wrogów z zagranicy, w tym ze Stanów Zjednoczonych, bez przedstawienia dowodów.

Według Group to Protect Journalists Teheran ogranicza dostęp do mediów i od początku protestów zatrzymał 63 reporterów i fotografów, co sprawia, że ​​coraz trudniej jest relacjonować zamieszki.

Misja Iranu przy ONZ i jej federacja piłkarska nie odpowiedziały na prośbę The Associated Press o komentarz. Gdy komentarze rozeszły się w Internecie, irańska telewizja państwowa opisała federację amerykańską jako „usuwającą symbol Allaha” z irańskiej flagi.

Półoficjalna irańska agencja informacyjna ISNA zacytowała Safiollaha Fagahanpoura, doradcę Irańskiej Federacji Piłki Nożnej, który powiedział, że „działania podjęte w sprawie flagi Islamskiej Republiki Iranu są sprzeczne z prawem rozgrywek FIFA”.

„Muszą wziąć odpowiedzialność”, powiedział Fagahanpour, „oczywiście chcą w ten sposób zaszkodzić skuteczności Iranu przeciwko Stanom Zjednoczonym”.

Godło Republiki Islamskiej, zaprojektowane w 1980 roku, składa się z czterech łuków z mieczem między nimi. Odzwierciedla to islamskie powiedzenie: „Nie ma boga prócz Boga”. Jest jak tulipan lub lotos.

READ  Howard Schultz wraca do Starbucks jako tymczasowy dyrektor generalny

Na górze i na dole flagi znajdują się również 22 napisy „Bóg jest wielki”, upamiętniające datę rewolucji islamskiej w kalendarzu perskim.

Flaga stała się kontrowersyjnym tematem na mundialu. Zdeklarowani zwolennicy rządu machali na to ręką i krzyczeli na tych, którzy demonstrowali przeciwko śmierci Aminiego. Inni obecni na korowodzie machali flagą Iranu z lwem i słońcem, symbolem jego byłego władcy, nieżyjącego już szacha Mohammada Rezy Pahlavi.

W ostatnim meczu Iranu z Walią zobaczymy ciężkie siły bezpieczeństwa. W stolicy Teheranie, po zwycięstwie Walii, oddziały prewencji – te same siły, które rozprawiają się z protestami – machały irańską flagą, rozgniewając demonstrantów.

———

Pisarz sportowy AP, Ronald Blum, przyczynił się do powstania tego raportu.

———

Śledź Johna Gambrella na Twitterze pod adresem www.twitter.com/jongambrellAP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *