Produkcja samochodów wzrosła o 12 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem – najnowsze wiadomości ekonomiczne

Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (OSD) ogłosiło dane dotyczące produkcji i eksportu oraz dane rynkowe za pierwsze dwa miesiące 2024 roku.

Tym samym w pierwszych dwóch miesiącach roku całkowita produkcja pojazdów, bez ciągników, sięgnęła 241 tys. 861 sztuk, co oznacza wzrost o 8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Produkcja samochodów wzrosła o 12 proc. do 151 tys. 14.

Całkowita produkcja łącznie z produkcją ciągników osiągnęła poziom 250 tys. 886 sztuk. W pierwszych dwóch miesiącach roku produkcja pojazdów użytkowych wzrosła o 2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a produkcja w segmencie ciężkich pojazdów użytkowych wzrosła o 27 proc., natomiast produkcja w segmencie lekkich pojazdów użytkowych spadła o 1 proc. procent.

W tym okresie stopień wykorzystania mocy produkcyjnych sektora samochodowego wyniósł 74 procent. W podziale na grupy pojazdów wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych wyniósł 94% w przypadku pojazdów lekkich (74% w przypadku samochodów osobowych + lekkich pojazdów dostawczych), 94% w przypadku samochodów ciężarowych, 61% w przypadku autobusów i midibusów oraz 72% w przypadku ciągników.

Eksport sięgnął 6 miliardów dolarów

W pierwszych dwóch miesiącach roku eksport pojazdów wzrósł o 4 procent rok do roku, do 164 560 sztuk na jednostkę. W tym okresie eksport samochodów wzrósł o 3 procent, a eksport pojazdów użytkowych o 6 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Eksport ciągników spadł o 8 procent do 3147 sztuk w 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r.

Według danych Tureckiej Rady Eksporterów całkowity eksport przemysłu motoryzacyjnego w pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. utrzymał czołowe miejsce w rankingu eksportu sektorowego z 14-procentowym udziałem.

Według danych Uludağ Exporters Unions (UIB) całkowity eksport pojazdów w pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku wzrósł o 9 procent w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku i osiągnął 6 miliardów dolarów. W przeliczeniu na euro wzrosła o 8 procent, do 5,5 miliarda euro. W tym okresie eksport surowców przemysłowych wzrósł o 10 procent, a eksport sektora zaopatrzenia wzrósł o 8 procent w ujęciu dolarowym.

READ  Oczekuje się, że w 2023 roku gospodarka Chin wzrośnie o 5,2 procent

Krajowy rynek w dwa miesiące przekroczył 193 tys. sztuk

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku łączny rynek osiągnął poziom 193 tys. 297 sztuk, co oznacza wzrost o 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W tym okresie rynek motoryzacyjny wzrósł o 52 procent, do 146 318 sztuk. Jeśli chodzi o rynek pojazdów użytkowych, pierwsze dwa miesiące roku przyniosły 11-procentowy wzrost na rynku ciężkich pojazdów użytkowych, 20-procentowy wzrost na rynku ciężkich pojazdów użytkowych i 10-procentowy wzrost na rynku lekkich pojazdów użytkowych. Za ten sam okres roku poprzedniego.

W pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku udział pojazdów krajowych w sprzedaży samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych wyniósł 33 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *