Prezes Fed w Minneapolis Kashkari ustala datę obniżki stóp procentowych

„Musimy zobaczyć więcej dowodów, które przekonają nas, że inflacja jest na dobrej drodze do spadku do 2 procent” – powiedział Kashkari w wywiadzie dla „Face the Nation” stacji CBS.

W zeszłym tygodniu bank centralny utrzymał od lipca ubiegłego roku podstawową stopę procentową w przedziale 5,25-5,50 proc., utrzymując presję na gospodarkę, aby obniżyła inflację. Opublikowała także prognozy dotyczące pojedynczej obniżki stóp procentowych w tym roku, czyli medianę prognoz 19 amerykańskich bankierów centralnych.

„Jesteśmy teraz w bardzo dobrej sytuacji, aby przed podjęciem jakichkolwiek decyzji nie spieszyć się i zdobyć więcej danych o inflacji oraz o gospodarce i rynku pracy” – dodał Kashkari:

„Mamy mocną pozycję, ale jeśli powiesz, że będzie obniżka, to pokazujesz średnią i prawdopodobnie nastąpi to pod koniec roku”.

Kashkari, bardziej niż wielu swoich kolegów ostrożny w kwestii możliwości łagodzenia polityki pieniężnej, nie powiedział, ilu obniżek stóp procentowych osobiście się spodziewa.

Dane o zatrudnieniu zaskakują, ale będą się poprawiać

Powiedział, że ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy były zaskoczeniem i przekroczyły oczekiwania, nawet gdy Fed agresywnie podwyższył koszty kredytów w latach 2022 i 2023, ale spodziewał się dalszego ochłodzenia w najbliższej przyszłości.

Kashkari kontynuował: „Wierzę, że będzie to umiarkowane ochłodzenie, po którym będziemy mogli powrócić do bardziej zrównoważonej gospodarki”.

W kwietniu inflacja wyniosła 2,7 proc., co wynikało ze zmiany rok do roku docelowej miary banku centralnego, czyli wskaźnika cen wydatków konsumpcyjnych osób fizycznych. Cel banku centralnego wyniósł 2 proc. w maju, tuż przed rozpoczęciem przez bank centralny kampanii podwyżek stóp procentowych w marcu 2022 r. Stopa bezrobocia wzrosła do 4 proc., ale to wciąż poniżej poziomu, który wielu decydentów uważa za zrównoważony.

Niskie stopy procentowe nie ułatwiają zakupu domu

Zapytany o wysokie koszty pożyczek jako przeszkodę dla osób próbujących kupić dom, Kashkari powiedział, że najlepszą rzeczą, jaką bank centralny może zrobić dla rynku mieszkaniowego, jest wycelowanie w inflację.

READ  Odbyło się spotkanie dotyczące polityki ochrony środowiska przemysłowego i zrównoważonego rozwoju - Ekonomia - Gazeta Bardin Hawk | Wiadomości Bartka

„Jeśli teraz obniżymy stopy procentowe, aby wesprzeć właścicieli domów, prawdopodobnie spowoduje to wzrost cen domów, a nie doprowadzi w rzeczywistości do lepszej przystępności cenowej. Najlepsze, co możemy zrobić, to wykonać naszą pracę i przywrócić inflację do poziomu docelowego. Gospodarka zbuduje mieszkania, których potrzebują Amerykanie. „

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *