Pozytywny wzrost w branży chipów pomimo przeszkód

Zysk netto ASML, holenderskiej firmy technologicznej produkującej maszyny do produkcji chipów, wzrósł w 2023 roku. Oczekuje się, że zainteresowanie sztuczną inteligencją spowoduje eksplozję produkcji technologii półprzewodnikowych, a rok 2024 i 2025 będzie dla firmy udany.

Hurriyet.com.tr / Eran Zakarya

ASML, holenderska firma technologiczna dostarczająca maszyny do produkcji chipów dla przemysłu półprzewodników, odnotowała wzrost swojego rocznego zysku netto pomimo zachodnich sankcji nałożonych na Chiny.

Biorąc pod uwagę, że rozwój sztucznej inteligencji (AI) spowoduje eksplozję popytu na półprzewodniki, oczekuje się, że rok 2025 będzie dla firmy bardzo pomyślny. Zysk netto firmy w 2023 roku ma wynieść 7,8 miliarda euro.

„Chociaż nasi klienci nadal nie są pewni kształtu tegorocznego ożywienia na rynku półprzewodników, istnieją pewne pozytywne sygnały” – dodał w oświadczeniu dyrektor generalny Peter Wenninck.

Akcje w górę

Wyniki również z radością przyjęli inwestorzy. Akcje ASML wzrosły na początku handlu o około 7 procent, osiągając lepsze wyniki niż giełda w Amsterdamie, która wzrosła o 1,5 procent.

ASML to jeden z wiodących na świecie producentów sprzętu, produkujący najnowocześniejsze chipy półprzewodnikowe, które zasilają wszystko, od telefonów komórkowych po samochody. Dyrektor finansowy Roger Dassen powiedział: „Nie ma sztucznej inteligencji bez logiki wysokiego poziomu. Nie ma sztucznej inteligencji bez pamięci wysokiego poziomu. Nie ma logiki wysokiego poziomu ani pamięci wysokiego poziomu bez ASML. To jasne. rozwój sztucznej inteligencji znacząco wpłynie na nasz biznes w 2025 roku.”

Jednak przemysł półprzewodników stał się geopolitycznym polem bitwy w obliczu obaw, że chipy mogą zostać wykorzystane przez Chiny do produkcji zaawansowanej broni. Na początku tego miesiąca ASML ogłosił, że zakazano mu eksportu niewielkiej części swoich zaawansowanych maszyn do Chin w związku z presją Stanów Zjednoczonych na rząd holenderski. Chiny, jeden z wiodących producentów chipów, określiły ograniczenia eksportu jako „terroryzm technologiczny”.

READ  S&P 500 rośnie do 6000 dla akcji spółek technologicznych

Jednak pomimo tych ograniczeń ASML twierdzi, że 29 procent jej sprzedaży pochodzi z Chin, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku (14 procent). Oczekuje się, że wpływ ograniczeń na chińskie przedsiębiorstwa będzie stanowić 10–15 procent sprzedaży w 2023 r., twierdzi ASML.

Znaczący wzrost do 2025 roku

Firma stwierdziła, że ​​spodziewa się w tym roku płaskiej sprzedaży, nazywając go „rokiem przejściowym” przed odnotowaniem „znaczącego wzrostu” w 2025 r.

Całkowita sprzedaż netto w 2023 r. wzrosła z 21,1 mld euro w 2022 r. do 27,6 mld euro. Dane za czwarty kwartał również były nieco lepsze od oczekiwań spółki; Przy sprzedaży o wartości 7,2 miliarda euro wygenerowano zysk w wysokości 2,0 miliarda euro.

„Nasz duży poziom zamówień w czwartym kwartale wyraźnie wspiera przyszły popyt” – powiedział Wenninck.


Etykiety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *