Pelosi deklaruje solidarność z Tajwanem, gdy Chiny przeprowadzają ćwiczenia wojskowe i wyraża złość

TAIPEI, 3 sierpnia (Reuters) – Chiny wściekle potępiły największą wizytę USA na Tajwanie od 25 lat, gdy przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi okrzyknęła samorządną wyspę „jednym z najwolniejszych społeczeństw na świecie” i obiecała solidarność z USA. .

Pekin wyraził swój gniew z powodu obecności Pelosi na wyspie, którą twierdzi, że jest częścią Chin, co wywołało akcję militarną na wodach wokół niej, wzywając ambasadora USA do Pekinu i wstrzymując import wielu produktów rolnych z Tajwanu.

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że niektóre z planowanych przez Chiny ćwiczeń wojskowych odbędą się w strefie morskiej i powietrznej Tajwanu o długości 12 mil morskich, co jest bezprecedensowym posunięciem, które wysoki rangą funkcjonariusz obrony określił dziennikarzom jako „równoznaczne z blokadą morską i powietrzną Tajwanu”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Pelosi przybyła z delegacją Kongresu z niezapowiedzianą wizytą pod koniec wtorku, przeciwstawiając się wielokrotnym ostrzeżeniom Chin, które, jak powiedziała, pokazują niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w demokrację Tajwanu.

„Nasza delegacja przybyła na Tajwan, aby jasno powiedzieć, że nie opuścimy Tajwanu” – powiedział Pelosi prezydentowi Tajwanu Tsai Ing-wen Czytaj więcej

„Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, solidarność Ameryki z Tajwanem jest ważna i to jest przesłanie, które dziś tu przynosimy”.

W przemówieniu do Kongresu Pelosi powiedział, że nowe amerykańskie prawo, mające na celu wzmocnienie amerykańskiego przemysłu chipów do konkurowania z Chinami, „zapewnia większe możliwości współpracy gospodarczej USA-Tajwan”.

„Dziękujemy za przywództwo. Chcemy, aby świat to uznał” – powiedział Pelosi Tsai, który podejrzewał Pekin o forsowanie formalnej niepodległości – czerwona linia dla Chin.

Długoletni krytyk Chin, zwłaszcza praw człowieka, Pelosi miał spotkać się w środę później z byłym działaczem na placu Tiananmen, księgarzem z Hongkongu zatrzymanym przez Chiny oraz działaczem tajwańskim, który został niedawno uwolniony przez Chiny. powiedział.

READ  11 osób zginęło w pożarze między Diyarbakirem a Martinem

Ostatni raz przewodniczący Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Newt Gingrich odwiedził Tajwan w 1997 r. Ale wizyta Pelosi nastąpiła, gdy stosunki chińsko-amerykańskie gwałtownie się pogorszyły, ponieważ Chiny stały się najpotężniejszą potęgą gospodarczą, militarną i geopolityczną w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.

Chiny uważają Tajwan za część swojego terytorium i nigdy nie zrezygnowały z użycia siły, aby przejąć nad nim kontrolę. Stany Zjednoczone ostrzegły Chiny, aby nie wykorzystywały tej wizyty jako pretekstu do działań militarnych przeciwko Tajwanowi.

W odpowiedzi chiński departament celny ogłosił zamrożenie importu owoców cytrusowych, zimnych białych pasiastych włosów i mrożonych ostroboków z Tajwanu, podczas gdy ministerstwo handlu zakazało eksportu naturalnego piasku na Tajwan.

Ćwiczenia wojskowe

Wizyta Pelosi, wyrzucana na oficjalne chińskie agencje informacyjne, była dominującym tematem w mocno cenzurowanych chińskich mediach społecznościowych, a wielu użytkowników namawiało Pekin do inwazji na wyspę w odwecie i lamentowało, że nie podjęto działań wojskowych, aby zapobiec jej wizycie. Śledzenie na żywo jego lotu na chińskim WeChacie obejrzało 22 miliony osób.

Chińska platforma Weibo podobna do Twittera zepsuła się na krótko przed wylądowaniem Pelosi, co Weibo obwiniało o rozciągniętą przepustowość łączy szerokopasmowych, nie wspominając o Tajwanie.

Po wizycie Pelosi chińska armia ogłosiła wspólne ćwiczenia powietrzne i morskie w pobliżu Tajwanu oraz próbne wystrzelenie konwencjonalnych pocisków w morze na wschód od wyspy, podała chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua, szczegółowo opisując ćwiczenia ogniowe i inne ćwiczenia wokół Tajwanu od czwartku do niedzieli.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że wizyta Pelosi poważnie zaszkodzi pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, „poważnie wpłynie na polityczne podstawy stosunków chińsko-amerykańskich i poważnie naruszy suwerenność i integralność terytorialną Chin”.

READ  2021 NFL All-Pro Team: Tom Brady na czele z Aaronem Rodgersem; TJ Watt był jednym z pięciu jednogłośnie wybranych

Przed przybyciem Pelosiego na linii dzielącej Cieśninę Tajwańską brzęczały chińskie myśliwce. Chińskie wojsko poinformowało, że jest w stanie wysokiej gotowości i rozpocznie „ukierunkowane operacje wojskowe” w odpowiedzi na wizytę Pelosiego.

Po wizycie Pelosi we wtorek rzecznik bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że USA „nie dadzą się zastraszyć” chińskimi groźbami lub wojowniczą retoryką i że jej wizyta nie spowoduje kryzysu ani konfliktu.

Kirby powiedział, że Chiny mogą zaangażować się w „przymus gospodarczy” na Tajwanie, dodając, że wpływ na stosunki amerykańsko-chińskie będzie zależał od działań Pekinu w nadchodzących dniach i tygodniach.

„ambicja Chin”

Stany Zjednoczone nie utrzymują oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale są zobowiązane przez prawo USA do zapewnienia środków samoobrony. Chiny postrzegają wizyty amerykańskich urzędników na Tajwanie jako uspokajający sygnał dla obozu niepodległościowego na wyspie. Tajwan odrzuca roszczenia Chin do suwerenności, mówiąc, że tylko Tajwańczycy mogą decydować o przyszłości wyspy.

Gabinet Tajwanu poinformował w środę, że wojsko podniosło poziom alarmowy. Ministerstwo obrony wyspy poinformowało, że 21 chińskich samolotów wleciało we wtorek do strefy identyfikacyjnej obrony powietrznej, a Chiny próbują zagrozić dużym portom i miastom ćwiczeniami na otaczającym morzu.

„Najbardziej ruchliwe międzynarodowe kanały w regionie Indo-Pacyfiku obejmują tak zwane obszary szkoleniowe” – powiedział w środę Reuterowi wysoki rangą tajwański urzędnik zaznajomiony z planowaniem obronnym.

„Widzimy ambicje Chin: przekształcić Cieśninę Tajwańską w wody niemiędzynarodowe, a także cały obszar na zachód od pierwszego łańcucha wysp na zachodnim Pacyfiku jako swoją strefę wpływów” – powiedziała osoba.

(Ta historia poprawia literówkę Tiananmen w akapicie 12; ten błąd wystąpił już wcześniej w tej serii)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Yimou Lee i Sarah Wu; przez Tony’ego Munro; Montaż przez Simona Camerona-Moore’a i Stephena Coates

READ  Ekspert wyjaśnia, dlaczego przejęcie na zimno działa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *