ONZ twierdzi, że Shirin Abu Agle zginęła w izraelskiej strzelaninie

Symbol zastępczy, gdy ładowane są akcje artykułu

Tel Awiw – Starszy palestyńsko-amerykański dziennikarz został zabity przez siły izraelskie podczas relacjonowania ofensywy wojskowej na okupowanym Zachodnim Brzegu. Rzecznik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka podsumował w piątek wyniki śledztwa Biura w sprawie zabójstwa korespondentki Al Jazeery Shirin Abu Akle w maju.

Abu Agle „nie został zastrzelony przez uzbrojonych Palestyńczyków, jak początkowo powiedzieli izraelscy urzędnicy”, powiedziała Ravina Shamdasani w oświadczeniu.

Abu Agle, reporter z wieloletnim doświadczeniem w sieci informacyjnej Al Jazeera relacjonującej konflikt izraelsko-palestyński, został postrzelony w głowę we wczesnych godzinach 11 maja, gdy relacjonował Izraelczyka. Atak na zachodnie miasto Jenin. Świadkowie powiedzieli, że pożar rozpoczął się od izraelskiego konwoju wojskowego, ale izraelscy urzędnicy początkowo powiedzieli, że mógł zostać zabity w palestyńskiej strzelaninie.

ONZ, która brała udział w zastrzeleniu Abu Agle i trzech innych dziennikarzy z kierunku sił izraelskich, zawiera „kilka pojedynczych, pozornie dobrze wymierzonych kul”. Wnioski – Odzwierciedlają wyniki szeregu niezależnych śledztw, w tym przeglądu Washington Post. okazało się, że wojska izraelskie przeprowadziły niebezpieczną strzelaninę.

W czwartek 24 senatorów USA Prezydent wysłał list do Bidena Nalega, aby Stany Zjednoczone były bezpośrednio zaangażowane w śledztwo w sprawie śmierci Abu Agle’a. W liście, powołując się na brak postępów w ustanowieniu niezależnego śledztwa – oraz fakt, że Abu Agle był Amerykaninem – stwierdzono, że rząd USA „ma obowiązek zapewnienia kompleksowego, bezstronnego i przejrzystego śledztwa w sprawie jego zabójstwa”.

W dniu zabójstwa Abu Agle, rzecznik izraelskich sił bezpieczeństwa Ron Kochav po raz pierwszy przyznał się do tego incydentu w tweecie o 7:45: „Dziennikarze mogli zostać ranni, być może w wyniku palestyńskiego ostrzału, a śledztwo jest w toku”.

Tego ranka powiedział radiu wojskowemu, że tylko palestyński bandyta może być odpowiedzialny. Pod koniec dnia sekretarz obrony Penny Kants wycofała te obietnice, mówiąc, że za tę przerażającą strzelaninę mógł odpowiadać izraelski żołnierz.

READ  San Francisco zagłosowało przytłaczająco na pamiątkę postępowego DA Sasa Poutin

Jednak tydzień po zabójstwach wojsko oświadczyło, że nie ma dowodów na udział przestępczy w zabójstwach i nie będzie ścigane.

Minęło ponad sześć tygodni, odkąd dziennikarz Shreen Abu Agle został zabity, a jego kolega Ali al-Samudi został ranny w Jenin 11 maja 2022 r., i niepokojące jest to, że władze izraelskie nie przeprowadziły śledztwa kryminalnego. Biuro praw powiedziało.

Wybór posta – Przegląd pięciu tuzinów filmów, postów w mediach społecznościowych i zdjęć z wydarzenia, oparty na dwóch badaniach fizycznych terenu i dwóch niezależnych analizach akustycznych – stwierdzono, że izraelski żołnierz mógł zastrzelić Abu Akle. Analiza dźwiękowa śmiertelnych strzelanin wykazała, że ​​ktoś strzelał z szacowanej odległości między prasą a konwojem IDF.

Według „The Post” nie ma dowodów na zbrojną działalność Palestyńczyków w pobliżu miejsca, w którym Abu Agle i grupa innych dziennikarzy stali przed zamachem.

„Sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – powiedział.

Fahim zgłosił się ze Stambułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *