ONZ publicznie odrzuciła rosyjskie wezwanie do przeprowadzenia tajnego referendum w sprawie Ukrainy

ONZ, 10 października (Reuters) – 193-członkowe Zgromadzenie Ogólne ONZ odrzuciło wezwanie 193-członkowej Rosji do przeprowadzenia w ten weekend tajnego głosowania na temat tego, czy potępić anektowanie przez Moskwę czterech częściowo okupowanych regionów Ukrainy.

Zgromadzenie Ogólne 107 głosami zdecydowało o przeprowadzeniu publicznego, a nie tajnego głosowania, nad projektem rezolucji potępiającej rosyjskie „nielegalne referendum” i „nielegalną próbę fuzji”. Głosowanie nad rezolucją odbędzie się w środę – poinformowali dyplomaci.

Tylko 13 krajów sprzeciwiło się przeprowadzeniu referendum w sprawie projektu rezolucji w poniedziałek, 39 wstrzymało się od głosu, a reszta wstrzymała się od głosu. Rosja argumentowała, że ​​potrzebne jest tajne głosowanie, ponieważ zachodni lobbing oznaczał, że „byłoby bardzo trudno, gdyby stanowiska miały być wyrażane publicznie”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Częściowo okupowane regiony Ukrainy – Donieck, Ługańsk, Chersoń i Zaporoże – zostały anektowane przez Moskwę po przeprowadzeniu tzw. referendów. Ukraina i sojusznicy potępili głosowanie jako nielegalne i wymuszone.

Projekt rezolucji, który ma być głosowany w ten weekend, wzywa państwa do nieuznawania ruchu Rosji i potwierdza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Budynek siedziby ONZ jest przedstawiony z logo ONZ w Nowym Jorku w dzielnicy Manhattan w Nowym Jorku 1 marca 2022 r. REUTERS / Carlo Allegri / Zdjęcie pliku

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken naciskał w poniedziałek na społeczność międzynarodową, aby wyjaśniła, że ​​działania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina są „całkowicie nie do przyjęcia”.

„Teraz nadszedł czas, aby opowiedzieć się za Ukrainą; to nie jest czas na ignorowanie, uspokajanie lub kompromis pod zarzutem neutralności. W grę wchodzą podstawowe zasady Karty Narodów Zjednoczonych” – powiedział Blinken w oświadczeniu.

W zeszłym miesiącu Rosja zawetowała podobną rezolucję w 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa. Próbuje otrząsnąć się z międzynarodowej izolacji po tym, jak prawie trzy czwarte Zgromadzenia Ogólnego potępiło Moskwę i zażądało wycofania wojsk w ciągu tygodnia od inwazji 24 lutego na Ukrainę.

Działania ONZ odzwierciedlają to, co wydarzyło się w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję. W Radzie Bezpieczeństwa Rosja zawetowała projekt rezolucji sprzeciwiającej się referendum w sprawie statusu Krymu i zaapelowała do państw o ​​nieratyfikowanie go.

READ  Fakty i mity na temat kasyn online

Zgromadzenie Ogólne zagłosowało 100 za, 11 przeciw i 58 za głosowaniem w formalnym referendum w celu unieważnienia referendum, przy czym dwa tuziny krajów wstrzymały się od głosu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Michaela Nicholsa; Edytowanie przez Alistaira Bella

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *