Ben Bernanke, Douglas Diamond i Philip Dybwick otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii.


Londyn
CNN Biznes

Były przewodniczący Rezerwy Federalnej Ben BernankeDouglas Diamond i Philip Dybwick otrzymali w poniedziałek Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za pracę nad bankami i kryzysami finansowymi.

Trzech amerykańskich ekonomistów zostało wyróżnionych przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk na początku lat 80. XX wieku za swoją pracę, która, jak stwierdził instytut, położyła podwaliny pod nasze współczesne zrozumienie, dlaczego banki są potrzebne, ich kluczowe słabości i jak ich upadek może wywołać krach finansowy.

Bernanké, który kierował Rezerwą Federalną USA podczas światowego kryzysu finansowego w 2008 roku, otrzymał nagrodę za swoje badania nad Wielką Recesją. Jego praca pokazuje, że paniki bankowe były decydującym czynnikiem w tak poważnym i zakorzenionym kryzysie.

Ludzie widzieli upadek banków. Ale to było za dużo [of] Raczej w wyniku kryzysu [a] Przyczyna kryzysu” – powiedział na konferencji prasowej John Hassler, ekonomista zasiadający w komitecie Nobla. „Teraz poglądy Bernanke stały się konwencjonalną mądrością”.

Badania Diamonda i Dybviga sugerują, że banki pomagają rozwiązywać napięcia między pożyczkobiorcami a oszczędzającymi, których cele mogą się różnić. Pożyczkobiorcy chcą wiedzieć, że nie będą musieli spłacać pożyczki zbyt wcześnie, a oszczędzający chcą szybkiego dostępu do środków w nagłych wypadkach. Chociaż rola tego pośrednika jest ważna, to naraża pożyczkodawców, jeśli zaczną krążyć plotki o sytuacji finansowej pożyczkobiorcy, jak dowiadują się Diamond i Dybvig.

Odpowiadając na pytania na poniedziałkowej konferencji prasowej, Diamond zauważył, że szybki ruch stóp procentowych na całym świecie powoduje zmienność rynku. Ostatnie zamieszanie w Wielkiej Brytanii.

Wierzy jednak, że system jest bardziej odporny niż kiedykolwiek z powodu ciężkich lekcji wyciągniętych z katastrofy z 2008 roku.

„Niedawne wspomnienia tego kryzysu i ulepszenia polityki regulacyjnej na całym świecie sprawiły, że system jest mniej podatny na zagrożenia” – powiedział Diamond.

READ  Z OSTATNIEJ WIADOMOŚCI: Matka Atty Emre, która została brutalnie zamordowana, płacze nad wszystkimi! „Leżałam obok niego w kostnicy i lekko go przytulałam”

Bernanke, który kierował Fed w latach 2006-2014, odegrał kluczową rolę w zarządzaniu kryzysem w tym okresie.

Podczas kadencji Bernanke jako prezesa Fed zapoczątkował program luzowania ilościowego, kupując aktywa w celu stymulowania wzrostu gospodarczego.

Poprawił komunikację z opinią publiczną o myśleniu i celach Banku Centralnego. Podejścia te są obecnie standardową częścią strategii banku centralnego w zakresie stabilizacji rynków i wspierania gospodarki.

Jednak porażka Fedu i Departamentu Skarbu USA w uratowaniu Lehman Brothers przed upadkiem jest przedmiotem poważnej debaty. Implozja bankowości inwestycyjnej we wrześniu 2008 roku uważana jest za punkt zwrotny w kryzysie.

„Istnieje wiele pytań dotyczących prawnych sposobów, w jakie amerykańskie organy regulacyjne mogły rozwiązać Lehmana, a niektórzy twierdzą, że nie mogą tego zrobić” – powiedział Diamond w poniedziałek. „Ale gdyby znaleźli sposób, myślę, że świat miałby mniej poważny kryzys niż wcześniej”.

Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla, ekonomista i długoletni felietonista New York Times, wyraził swoje poparcie dla laureatów. na Twitterze.

„Teraz to prezent, będziemy szczęśliwi, widząc wiele” – powiedział. „Podstawowa praca o wielkim praktycznym znaczeniu – być może nawet bardziej, że zacieśnienie monetarne i rosnący dolar napędzają kolejne kryzysy”.

Bernanke jest teraz wybitnym starszym pracownikiem Brookings Institution, czołowego think tanku. Diamond jest profesorem na Uniwersytecie w Chicago, a Dybwick na Uniwersytecie Waszyngtońskim w St. Louis.

Nagroda Nobla, oficjalnie znana jako Nagroda Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych, jest warta 10 milionów koron szwedzkich (885 370 USD), które należy równo podzielić między laureatów.

Nie został założony przez Alfreda Nobla, ale przez Centralny Bank Szwecji i został nagrodzony na cześć Nobla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *