Olivia Newton-John, piosenkarka pop i gwiazda „Grease”, umiera w wieku 73 lat

Olivia Newton-John zaśpiewała jedne z największych przebojów lat 70. i 80., przekształcając swój wizerunek dziewczyny z sąsiedztwa w odzianą w spandex lisicę – uosobieniem jej roli w „Grease”. Jeden z najpopularniejszych muzyków filmowych swojej epoki — zmarł w poniedziałek na swoim ranczu w południowej Kalifornii. Ma 73 lata.

stał się śmiercią zdeklarowany Jej mąż John Easterling. Od 1992 roku żyje z diagnozą raka piersi, a w 2017 roku ogłosiła, że ​​rak powrócił. Przez wiele lat była wybitną orędowniczką badań nad rakiem, zakładając fundację w jej imieniu, aby je wspierać, oraz otwierając centrum badań i odnowy biologicznej w australijskiej metropolii Melbourne. Urodził się w języku angielskim i dorastał w Australii.

SM. Newton-John zgromadził hity numer 1, albumy z czołówek list przebojów i cztery płyty, które sprzedały się w ponad dwóch milionach egzemplarzy każda. Przede wszystkim daje się lubić i kochać.

Na wczesnych etapach kariery pani Newton-John olśnił słuchaczy w połowie lat 70. wysokim, chrapliwym, donośnym głosem, często połączonym z muzyką pop w średnim tempie. Przeszedł na muzykę ludową.

Jego występ na listach przebojów wyjaśnił to rozmycie. Miał siedem hitów w pierwszej dziesiątce na liście Billboard’s country, z których dwa stały się hitami nr 1 w 1974 i 75. Najpierw pojawiła się poważna deklaracja „I Honestly Love You”, napisana wspólnie przez Petera Allena i Jeffa Barry’ego, a następnie w wadze piórkowej „How You Never Been Mellow” napisanej przez Johna Farrara, producenta wielu jej największych albumów. .

„I Honestly Love You” zdobyła dwie z czterech nagród Grammy dla piosenkarki, w kategorii Płyta Roku i Najlepszy Kobiecy Występ Wokalny.

Połączenie konsekwentnie łagodnej muzyki pani Newton-John – nigdy nie była ulubieńcem krytyków – i jej pięknej, ale cienkiej sylwetki sprawiło, że wielu pisarzy porównywało ją do wcześniejszej artystki o blond włosach. Dzień Doris I Sandra Dee. „Niewinna, nie jestem”, powiedziała pani Newton-John powiedział Rolling Stone w 1978 roku. „Ludzie nadal postrzegają mnie jako dziewczynę z sąsiedztwa. Doris Day miała czterech mężów, ale nadal była postrzegana jako „dziewica”.

Wyprawa do filmów w 1978 roku miała na celu pozostawienie za sobą czystego wizerunku piosenkarki, zaczynając od „Grease”. Jej postać, Sandy, przeszła od wieprzowego kwadratu, wpadając na niegrzecznego chłopca Johna Travolty, Danny’ego, do miażdżącej gumy niegrzecznej dziewczyny. „Grease” stał się jedną z najbardziej dochodowych ścieżek dźwiękowych do filmów wszechczasów, pokonując nawet „Dźwięki muzyki”. Jego ścieżka dźwiękowa była drugim najlepiej sprzedającym się albumem roku, a za nim Mr. „Gorączka sobotniej nocy”, również z Travoltą, prześcignęła jedynie ścieżka dźwiękowa.

READ  Padres kontra Dodgers zdobywają punkty, na wynos: San Diego zdobywa prowadzenie NLDS, Trent Grisham pomaga pokonać LA

Ścieżka dźwiękowa „Grease” zrodziła dwa hity nr 1, oba śpiewane przez inne gwiazdy, w tym szalony „You’re the One I Want” i „Summer Nights”. SM. Solowa ballada Newtona-Johna „Beznadziejnie oddani tobie” zdobyła solową nominację do Oscara w kategorii „Najlepsza oryginalna piosenka”.

Stosując ewolucję swojej postaci „Grease” w swojej karierze wokalnej, pani. Newton-John nazwała swój następny album „Totally Hot” i pojawiła się na okładce w skórze od ramion do palców. Album, wydany pod koniec 1978 roku, pokrył się platyną, a singiel „Where Has My Innocence Gone?” wraz z linią dał rockowy „A Little More Love”.

Pani Newton-John zaśpiewała nieco mocniejszym głosem na tym albumie. Chociaż jej sprzedaż spadła w latach 70. i 80., na początku dekady rozpoczęła najmocniejszy pod względem komercyjnym okres w swojej karierze, spędzając 10 tygodni na szczycie Billboardu z singlem „Physical”. Później magazyn uznał ją za największą piosenkę lat 80-tych.

Olivia Newton-John urodziła się 26 września 1948 roku w Cambridge w Anglii jako najmłodsza z trójki dzieci. Brinley i Irene (ur.) Newton-John. Jego matka jest córką laureata Nagrody Nobla Max się urodził. Jego walijski ojciec był oficerem wywiadu MI5 podczas II wojny światowej, a później służył jako dyrektor w szkole średniej dla chłopców w Cambridgeshire.

Kiedy pani Newton-John miała 6 lat, jej rodzina przeniosła się do Melbourne w Australii, gdzie jej ojciec pracował jako profesor college’u i administrator. W wieku 14 lat utworzyła swoją pierwszą grupę, Soul Four, z trzema dziewczynami ze szkoły. Jej uroda i pewność siebie wkrótce przyniosły jej solowe występy w lokalnych programach radiowych i telewizyjnych pod nazwą „Lovely Livy”. W drodze!! Show” poznała wokalistkę Pata Carrolla, z którym zaśpiewała w duecie, oraz swojego producenta Mr. Farrar, który później poślubił panią Carroll.

SM. Newton-John wygrał lokalny konkurs talentów telewizyjnych, którego nagrodą była wycieczka do Wielkiej Brytanii. Podczas pobytu tam nagrał swój pierwszy singiel „Til You Say You’ll Be Mine”, wydany przez Decca Records w 1966 roku.

READ  Pojazd więzienny przewożący Cecila Ersana rozbił się

Po przeprowadzce pani Carroll do Londynu ona i pani Newton-John utworzyli duet Pat i Olivia, który koncertował w Europie. Kiedy wiza pani Carroll straciła ważność, zmuszając ją do powrotu do Australii, pani Newton-John została w Londynie, aby pracować sama.

W 1970 roku został poproszony o dołączenie do prymitywnej grupy o nazwie Tomorrow, stworzonej przez amerykańskiego producenta. Dan Kirshner Próbując powtórzyć swój wcześniejszy sukces z małpami. Podążając za jego wielkim projektem, grupa zagrała w napisanym dla nich filmie science-fiction i nagrała jego ścieżkę dźwiękową. Oba projekty utknęły w martwym punkcie.

„To było okropne, a ja byłem w tym okropny” – powiedział później The New York Times.

Jego pierwszy solowy album „If Not For You” został wydany w 1971 roku, a tytułowy utwór był coverem piosenki Boba Dylana.

Po kilku rozczarowaniach w Stanach Zjednoczonych pani. Newton-John wydała album „Let Me Be There” (1973), który zaowocował zdobyciem nagrody Grammy w kategorii Best Female Country Vocal Performance.

Dwie główne zmiany w muzyce pop przyspieszyły jego karierę w tej dekadzie: „soft rock” powstał pod koniec lat 60. jako reakcja na cięższe gatunki, a mainstreaming – niektórzy twierdzą, że neutralizacja muzyki country – był uosobieniem takich gwiazd jak John. Denver i Anne Murray.

Ten ostatni trend stał się problemem w 1974 roku, po tym, jak Newton-John została wybrana Wokalistką Roku przez Stowarzyszenie Muzyki Country, wyprzedzając tradycyjne gwiazdy, takie jak Loretta Lynn i Dolly Parton. Protesty doprowadziły do ​​powstania Stowarzyszenia Przedsiębiorców Wiejskich. Niemniej jednak, po tym, jak pani Newton-John nagrała swój album „Don’t Stop Believin’” w Nashville w 1976 roku, tarcia ustąpiły.

Drugi etap jej kariery, który rozpoczął się od „Grease”, przyniósł dalszy sukces duetu „I Can’t Help It” z Andym Gibbem, po którym nastąpiła próba poszerzenia kariery aktorskiej dzięki filmowi muzycznemu „Xanadu” z 1980 roku. ” z Genem Kelly. Podczas gdy film upadał, jego ścieżka dźwiękowa pokryła się podwójną platyną, obejmując takie hity jak „Magic” (która spędziła cztery tygodnie na pierwszym miejscu na liście Billboard) oraz utwór tytułowy, nagrany z Electric Light Orchestra.

Kampingowy pokaz na Broadwayu oparty na filmie w 2007 roku odniósł pewien sukces.

READ  Warren Buffett komunikuje się z zespołem Bidena w sprawie kryzysu bankowego

SM. Przebojowy „Physical” Newtona-Johna dostarczył również pierwszy album wideo, który trafił na rynek z klipami do wszystkich utworów z albumu. „Olivia Physical” zdobył nagrodę Grammy w 1982 roku za wideo.

W filmie z 1983 roku „Dwa w swoim rodzaju” Mr. Ponowne połączenie z Travoltą to próba powtórzenia sukcesu „Grease”. Ale choć ścieżka dźwiękowa była popularna, film był rozczarowujący, zwłaszcza piosenka „Twist of Fate”.

Pani Newton-John została oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego w 1979 roku.

W połowie lat 80. jego życie ostygło. Przez lata ograniczała pracę, by opiekować się swoją córką Chloe Rose, którą była wówczas ze swoim mężem, aktorem Mattem Lattanci. Poznali się na planie „Xanadu” i pobrali się w 1984 roku; Rozwiedli się w 1995 roku.

W tym samym roku poznała Patricka McDermotta, kamerzystę, z którym spotykała się przez następne dziewięć lat. W 2005 roku, podczas połowów u wybrzeży Kalifornii, Mr. Pani Newton-John nie była podejrzaną o zniknięcie. Trzy lata później, w śledztwie Straży Wybrzeża USA, pan. Źródła podają, że McDermott zaginął na morzu.

W 2008 roku pani Newton-John poślubiła pana Easterlinga, założyciela firmy zielarskiej Amazon.

Oprócz męża pozostawiła ją córka Chloe Rose Lattansey; jego siostra Sarah Newton-John; i jego brat Toby.

Po dowiedzeniu się, że miała raka piersi w 1992 roku, pani. Newton stał się aktywnym orędownikiem badań nad chorobą Johna. Jej fundacja Olivia Newton-John Foundation Fund jest przeznaczona na badania nad roślinnymi metodami leczenia raka i otworzyła Cancer. Placówka naukowo-medyczna Austin Hospital pod Melbourne w jej imieniu.

Pomimo własnych zabiegów, nadal wydawał albumy i koncerty, ale nie udało mu się awansować na listach przebojów. Nadal występował także w filmach i telewizji.

W maju 2017 r. ujawnił, że jego rak powrócił i że rozprzestrzenił się na jego dolną część pleców. Wydał pamiętnik „Don’t Stop Believin’” w 2018 roku.

Do końca pani Newton-John mocno wierzył w swoje przyjazne dla publiczności podejście do muzyki. „Drażni mnie, gdy ludzie myślą, że to komercja, ponieważ jest zła” – powiedział Rolling Stone. „To zupełne przeciwieństwo. Jeśli ludzie tego chcą, powinno tak być”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *