NASA mówi, że Artemis I jest w drodze na Księżyc i z powrotem

Taki jest wniosek z przeprowadzonego w poniedziałek przeglądu gotowości lotów NASA. Badanie było dogłębną oceną gotowości wysokiego na 322 stóp (98 metrów) stosu, w którym obecnie znajduje się rakieta Space Launch System i statek kosmiczny Orion, które znajdują się na wyrzutni w Kennedy Space Center na Florydzie. .

Zespół Artemis planuje pierwsze dwugodzinne okno startowe od 8:33 ET do 10:33 ET w poniedziałek 29 sierpnia. Okna wydawania kopii zapasowych to 2 i 5 września.

„Rozpoczęcie” po przeglądzie gotowości do lotu jest pozytywnym znakiem, że misja jest na dobrej drodze, ale nadal istnieją czynniki, które mogą mieć wpływ na to, kiedy samolot uniesie się z lądowiska w przyszłym tygodniu, w tym zła pogoda.

Lista misji jest minimalna po poprzednich rundach testowych rakiety na wyrzutni podczas prób kombinezonu, które symulowały każdy etap startu bez odrywania się. Jest jeden otwarty element, który zespół przetestuje w dniu premiery, powiedział Mike Sarafin, kierownik misji Artemis w NASA.

Rozruch wodorowy, używany do utrzymywania ciepła silników, nie nastąpił podczas ostatniej mokrej próby generalnej, więc proces ten jest teraz częścią odliczania do startu. Charlie Blackwell-Thompson, dyrektor startu Artemis I w Kennedy Space Center, powiedział, że test odbędzie się w „spokojnym punkcie” przed ostatecznym odliczaniem.

Stos rakiet dotarł do wyrzutni 17 sierpnia po przejechaniu 4 mil (6,4 kilometra) jednym z gigantycznych gąsienic NASA z epoki Apollo, podobnie jak kiedyś promy kosmiczne i rakiety Apollo Saturn V. .

Niezatrudniona Artemida I zostanie wysłana na misję poza Księżyc i z powrotem na Ziemię. Po wystrzeleniu statek kosmiczny przebędzie 1,3 miliona mil (2,1 miliona kilometrów) w ciągu 42 dni, aby osiągnąć daleko wsteczną orbitę wokół Księżyca. Artemis I będzie pluskać się w Pacyfiku u wybrzeży San Diego 10 października. Powrót Oriona na Ziemię będzie szybszy i gorętszy niż jakikolwiek inny statek kosmiczny.

READ  7 Oferty Apple w Czarny piątek oferują duże oszczędności na technologii podróży

Według NASA, statek kosmiczny Orion będzie podróżować dalej niż jakikolwiek inny statek kosmiczny stworzony przez człowieka, osiągając 40 000 mil (64 000 kilometrów) poza dalszą stronę Księżyca.

Na pokładzie nie ma ludzi, ale Orion będzie przewoził 120 funtów (54,4 kg) pamiątek, w tym zabawki, przedmioty Apollo 11 i trzy manekiny.

Na miejscu dowódcy Oriona siedzi komandor Moonkin Composites, odpowiedni manekin, z którego można zbierać informacje o tym, czego może doświadczyć przyszła ludzka załoga podczas misji księżycowej. Manekin będzie nosił nowy kombinezon Orion Crew Survival System przeznaczony dla astronautów do noszenia podczas startu i ponownego wejścia. Kombinezon ma dwa czujniki promieniowania.

Misja uruchomi program Artemis NASA, którego celem jest powrót ludzi na Księżyc i wylądowanie pierwszej kobiety i pierwszego mężczyzny na powierzchni Księżyca do 2025 r. – ostatecznie torując drogę do ludzkiej eksploracji Marsa.

Artemis I przeprowadzi również szereg eksperymentów naukowych, z których część zostanie zainstalowana, gdy rakieta i statek kosmiczny dotrą do wyrzutni.

W tym tygodniu zespół Artemis ponownie otworzy właz do Oriona, aby zainstalować pluszową lalkę Snoopy, która będzie służyć jako wskaźnik zerowej grawitacji misji. Gdy statek kosmiczny dotrze do środowiska mikrograwitacji kosmosu, załoga Snoopy’ego przepłynie przez kapsułę.

Bob Cabana, zastępca administratora w siedzibie NASA w Waszyngtonie, obserwował start Apollo 13 jako młody kadet w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

„Nigdy nie marzyłem, że skończę jako astronauta, czy to dyrektor Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, czy stanowisko, w którym się teraz znajduję” – powiedział Cabana. „Jestem produktem pokolenia Apollo i widzę, co to dla nas zrobione. I nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co pochodzi z pokolenia Artemidów, ponieważ myślę, że będzie to bardziej inspirujące niż to, co zrobił Apollo. w tej pracy podczas dzisiejszego przeglądu i wiedz, że jesteśmy gotowi to zrobić.” .”

READ  Myślałam, że masz 15 lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *