Daniel umacnia się jako pierwszy atlantycki huragan sezonu 2022

Komentarz

Tropical Storm Daniel osiągnął siłę huraganu nad otwartym Atlantykiem w piątek rano, ogłosiło National Hurricane Center. Burza, która nie zagraża żadnemu lądowi, jest jak dotąd pierwszym huraganem spokojnego sezonu atlantyckiego.

Danielle to najnowszy huragan, który uformował się na Atlantyku od 2013 roku, powiedział Bill Klotzbach, meteorolog tropikalny z Colorado State University.

Kolejne dziwactwo skądinąd dziwnego sezonu atlantyckiego: burza stała się niezwykle silna na północy — w pobliżu 40 stopni szerokości geograficznej — gdzie huragany są rzadkością. Ale to najcieplejsza woda morska tam odnotowana napędzała burzę.

Ekspert od huraganów Michael Lowry z Miami TV stowarzyszonej WPLG napisał na Twitterze, że temperatura powierzchni morza w pobliżu Daniela po raz pierwszy przekroczyła 80 stopni. Taka ciepła woda jest potrzebna, aby wzmogły się burze tropikalne i huragany.

Znaczna część północno-zachodniego Atlantyku jest znacznie cieplejsza niż zwykle, co odzwierciedla skutki spowodowanej przez człowieka zmiany klimatu, która podniosła temperaturę oceanów na całym świecie.

The Programy Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej W rejonie, w którym dorastał Daniel, trwa fala upałów oceanu od umiarkowanej do silnej. Fale upałów na oceanie to okresy, w których temperatury oceanów są nienormalnie wysokie i mają znaczący wpływ na ekosystemy morskie.

Daniel jest częścią północnych i wschodnich huraganów, które tworzą się na Oceanie Atlantyckim z powodu tej fali upałów.

O 11 rano ET Daniel znajdował się około 885 mil na zachód od Azorów i był prawie nieruchomy. „Przewiduje się, że huragan będzie obracał się nad otwartym Atlantykiem w ciągu najbliższych dwóch dni, a następnie powoli skręci na północny wschód na początku przyszłego tygodnia” – napisało centrum huraganów.

READ  Twój telefon może wkrótce zmienić wiele Twoich haseł - Cripps on Security

Centrum przewiduje, że do niedzieli burza nasili się do huraganu kategorii 2, a do połowy przyszłego tygodnia osłabnie do kategorii 1.

Sezon huraganów 2022 zaskoczył prognostów, ponieważ jest niezwykle cichy, pomimo wczesnych prognoz na pracowity sezon. Atlantyk był bez nazwanej burzy przez prawie dwa miesiące, od początku lipca do końca sierpnia. Sierpień po raz pierwszy od 1997 roku minął bez burzy.

Czy prognozy dotyczące wyjątkowo pracowitego sezonu huraganów okazały się błędne?

Chociaż ciepła woda oceaniczna sprzyja powstawaniu burz, połączenie suchego, stabilnego powietrza i wrogich wiatrów zwykle hamuje rozwój.

Ale od początku września na Atlantyku widać oznaki przebudzenia. Oprócz Daniela centrum huraganów śledzi zakłócenie na wschód od Małych Antyli i daje mu 70 procent szans na przekształcenie się w tropikalną depresję lub burzę w ciągu następnych pięciu dni.

System patrzy: większość modeli prognostycznych mówi, że zakłócenie wypłynie na morze w ciągu kilku dni, ale kilka sugeruje, że może kontynuować na zachód w kierunku Bahamów i prawdopodobnie południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych.

Monitorowane jest również inne zakłócenie na zachód od Afryki, ale centrum ustaliło, że istnieje tylko 10 procent szans na uformowanie się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *