Najnowsze wiadomości i aktualizacje na żywo

MSCI Inc. a inni dostawcy indeksów zrzucili w tym tygodniu rosyjskie akcje z globalnych benchmarków, co przebija się przez miliardy dolarów inwestycji śledzących światowe rynki.

Zmiany MSCI weszły w życie w środę po południu i dotyczą dwóch największych ETF-ów rynków wschodzących: iShares Core MSCI Emerging Markets ETF oraz iShares MSCI Emerging Markets ETF, który jest oznaczony symbolem EEM.

MSCI Inc., indeksy S&P Dow Jones i FTSE Russell powiedziały, że rosyjskie akcje zostaną odrzucone z globalnych benchmarków po cenie „zerowej” lub „efektywnie zerowej” po konsultacjach z uczestnikami rynku. Zmiany S&P weszły w życie w środę rano.

Indeksy S&P Dow Jones poinformowały również, że konsultują się z uczestnikami rynku w sprawie potencjalnego usunięcia rosyjskich obligacji ze swoich indeksów o stałym dochodzie. FTSE Russell zrobił podobny ruch w zeszłym tygodniu.

Dostawcy indeksów powiedzieli, że usuwają Rosję po tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły na ten kraj sankcje, pozostawiając Rosję odłączoną od globalnego systemu finansowego. Rosyjskie aktywa, od obligacji po waluty i fundusze giełdowe, które śledzą jej akcje, spadały w ciągu ostatniego tygodnia podczas serii szalonych sesji handlowych. Kraj został odcięty od światowej gospodarki po inwazji na Ukrainę.

Według firmy zmiana będzie miała wpływ na ponad 250 indeksów S&P. Rosja jest usuwana z ponad 9600 indeksów MSCI.

Analitycy powiedzieli, że wpływ tego ruchu zostanie określony przez wagę Rosji w każdym benchmarku, w którym się znajduje.

Na przykład EEM śledzi indeks MSCI Emerging Markets Index, który na koniec lutego miał 1,6% udział w akcjach Rosji. Według informacji o funduszach, fundusz o wartości około 26 miliardów dolarów posiadał na koniec grudnia wartość około 155 milionów dolarów rosyjskiego banku Sberbank. Do wtorku pozycja była warta 3023,37 USD, a fundusz nie przypisał jej żadnej wagi.

READ  Ruşen Çakır napisał: Wielki wiec stambulski Sojuszu Ludowego w dziesięciu pytaniach

Wielu aktywnych zarządzających funduszami powierniczymi również śledzi te indeksy i być może zdecydowało się na posiadanie mniej lub więcej krajowych akcji w swoich portfelach. Może to prowadzić do pozostawania w tyle za punktem odniesienia, jeśli ich udziały są wyłączone.

„Ma to większe znaczenie dla aktywnych menedżerów”, powiedział Todd Rosenbluth, szef badań ETF i funduszy powierniczych w CFRA. „Teoretycznie, jeśli posiadasz więcej [of your portfolio] w niepłynnych akcjach i nie możesz się ich pozbyć, to będzie pośrednio przeszkodą dla twojego portfela ”.

Na przykład, jeśli aktywna menedżerka funduszu zdecydowałaby się trzymać więcej rosyjskich akcji niż benchmark, miałaby większą alokację do akcji, które teraz w zasadzie nie były warte nic niż pasywne inwestycje, które śledziły indeks. To może wpłynąć na zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *