Na Bałkanach biją dzwony wojenne! Prezydent Erdogan spotkał się z dwoma przywódcami jeden po drugim i wezwał do „dialogu”.

Ponownie narastają napięcia między Serbią a Kosowem. Serbia, która uważa Kosowo za własne terytorium, zdecydowała się rozmieścić wojska na swojej granicy, wywołując kryzys w regionie.

Erdogan wszedł

W związku z rozwojem wydarzeń prezydent Recep Tayyip Erdogan rozmawiał telefonicznie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem i premierem Kosowa Albinem Kurdim, gdy narastały napięcia w regionie.

Na Bałkanach biją dzwony wojenne! Prezydent Erdoğan spotkał się z dwoma przywódcami jeden po drugim i wezwał do dialogu.

Zgłoszono

Zgodnie z oświadczeniem Dyrekcji ds. Łączności prezydent Serbii Vucic i premier Kosowa Kurdi pogratulowali prezydentowi Erdoganowi ponownego wyboru na prezydenta.

Nazwij to „dialogiem”.

Podczas spotkania, na którym omówiono również stosunki dwustronne i kwestie regionalne, prezydent Erdoğan powiedział, że jedynym sposobem na ustanowienie trwałego pokoju i stabilności w regionie w związku z wydarzeniami na północy Kosowa jest postęp w procesie negocjacyjnym. Prezydent Erdoğan powiedział, że Turcja jest gotowa wnieść swój wkład w proces negocjacyjny.

O co chodzi w ostatnim napięciu?

Wydarzenia rozgrywają się w północnej części, gdzie większość stanowią Serbowie. Serbowie zbojkotowali wybory lokalne w regionie w zeszłym miesiącu po masowej rezygnacji serbskich urzędników w regionie, w tym personelu administracyjnego, sędziów i funkcjonariuszy policji, w listopadzie 2022 r. Pomimo małej liczby głosów za bojkotem, wybrani burmistrzowie z Albanii próbowali osiedlić się w swoich biurach w ubiegły piątek, wspierani przez kosowską policję prewencyjną. Jednak Serbowie, którzy nie zaakceptowali wyników wyborów, próbowali uniemożliwić nowym burmistrzom wejście do budynku. Po wybuchu napięcia policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć Serbów. Następnie NATO wysłało dodatkowe siły w ten obszar. W poniedziałek doszło do ciężkich starć między Serbami a siłami pokojowymi NATO. Ponad 50 Serbów i 30 żołnierzy NATO zostało rannych.

Dlaczego powstaje kontrowersja?

Kosowo, w którym większość stanowią Albańczycy, ogłosiło niepodległość w 2008 roku. Serbia nie uznaje niepodległości Kosowa i uważa je za część swojego terytorium, mimo że oficjalnie nie znajduje się pod jego kontrolą. Około 100 krajów, w tym Turcja i Stany Zjednoczone, uznało niepodległość Kosowa. Z drugiej strony Rosja i Chiny stanęły po stronie Serbii i odmówiły uznania niepodległości.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Impas w sprawie niepodległości zwiększył napięcia i utrudnił pełną stabilizację Bałkanów po krwawych wojnach lat 90.

Jakie kroki zostały podjęte w celu rozwiązania sporu?

Na szczeblu międzynarodowym podejmowane są wysiłki w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny między stronami, ale nie osiągnięto jeszcze pełnego porozumienia. Unijni urzędnicy pośredniczyli w rozmowach w celu normalizacji stosunków. W rozmowach tych osiągnięto wiele porozumień. Poczyniono postępy w niektórych obszarach, takich jak prawo do swobodnego przemieszczania się w obrębie kraju, ale w innych obszarach postanowienia umów były rzadko wdrażane. Kosowo złożyło formalny wniosek o członkostwo w UE w grudniu. Serbia prowadzi również negocjacje akcesyjne z UE jako kraj kandydujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *