Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest gotowy do bezpośredniej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – ale „nie pójdzie na żadne kompromisy ze stanowiskiem Rosji podczas tych negocjacji”, powiedział CNN jego zastępca.

Choć rozmowy ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji, które odbyły się w czwartek w tureckim mieście Antalya, nie przyniosły większego przełomu, Ukraina od początku nie była zbyt optymistyczna – powiedział Igor Żółkiew, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Ukraina.

„To naprawdę dobrze, że się spotkali, ale niestety możemy powiedzieć, że minister spraw zagranicznych Rosji nie podejmuje ostatecznej decyzji. Ostateczną decyzję o zaprzestaniu wojny, o zawieszeniu broni, o wycofaniu wojsk podejmuje tylko jedna osoba – powiedział, najwyraźniej odnosząc się do Putina.

Zełenski gotowy do rozmowy: Żółkiew powiedział, że choć Zełenski był gotowy na rozwiązanie dyplomatyczne, nie słyszał osobiście ani od jego współpracowników prezydenta Rosji.

„Ostatnią rzeczą, jaką od nich usłyszałem, było to, że nadal musimy pracować w formacie dwóch delegacji… Ale spójrz, nawet porozumienia osiągnięte podczas tych negocjacji nie są dotrzymywane” – powiedział Żółkiew, wskazując na korytarze humanitarne na Ukrainie, które „przetrzymywany w areszcie przez siły rosyjskie.”

Co Ukraina jest gotowa dać: Żółkiew powiedział, że Ukraina jest otwarta na neutralność, „jeśli blok NATO nie jest na razie gotowy na przyjęcie Ukrainy”.

„Ale jednocześnie potrzebujemy twardych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, żeby te okropne wojny, ta okropna agresja nie powtórzyła się w przyszłości” – dodał.

Żółkiew powiedział, że Ukraina chce współpracować z Putinem i jego sąsiadami w celu ustanowienia systemu, który nazwał „odnowionym systemem bezpieczeństwa Europy”.

„Mój kraj, naród ukraiński zasługuje na to, by stać się częścią europejskiej rodziny… Ukraina walczy o bezpieczeństwo całej Europy. Więc kiedy (francuski) prezydent (Emmanuel) Macron mówi o możliwym bezpieczeństwie europejskim, jak może mówić bez prezydenta Zełenskiego przy stole? Bez prezydenta Zełenskiego i Ukrainy w Unii Europejskiej?” Powiedział Żółkiew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *