Mandat maski nowojorskiej wygasa, ale nie w szkołach

ALBANY, NY (AP) – Rząd Nowego Jorku Kathy Hochul ogłosiła w środę, że stan zakończy nakaz dotyczący COVID-19, który wymaga zakrywania twarzy w większości pomieszczeń publicznych, ale na razie utrzyma zasady maskowania w szkołach.

Mandat maski dla miejsc takich jak sklepy spożywcze, sklepy i biura został wprowadzony w grudniu. 10, gdy wariant wirusa omikronowy zaczął zarażać ogromną liczbę nowojorczyków. Miał on wygasnąć w czwartek, chyba że administracja Demokratów go przedłuży.

Przemawiając ze swojego biura w Nowym Jorku, Hochul powiedziała, że ​​od tego czasu wskaźniki infekcji spadły do ​​poziomu, przy którym można bezpiecznie wycofać zamówienie.

„Biorąc pod uwagę malejące przypadki, biorąc pod uwagę malejące hospitalizacje, dlatego czujemy się komfortowo, aby to znieść, w efekcie jutro” – powiedział Hochul.

„Ta walka się nie skończyła, nie poddajemy się. To nie jest rozbrojenie – dodała – ale znowu trendy są bardzo, bardzo pozytywne”.

Hochul dawał do zrozumienia, że ​​pozwoli na wygaśnięcie mandatu. Inni demokratyczni gubernatorzy podjęli podobne kroki w ostatnich dniachkończąc zasady maskowania w miejscach publicznych lub w szkołach. Biały Dom zasygnalizował również, że zaczyna przygotowywać się do mniej restrykcyjnej fazy krajowej reakcji na COVID.

Miniatura wideo z YouTube

Maski będą nadal wymagane w niektórych miejscach w Nowym Jorku, w tym w placówkach opieki zdrowotnej, niektórych rodzajach schronisk i transporcie publicznym. Prywatne firmy będą również mogły swobodnie ustalać własne zasady maskowania dla pracowników i klientów.

Hochul powiedział, że stan powróci do kwestii, czy nadal wymagać masek w szkołach w pierwszym tygodniu marca, po tym, jak wiele dzieci wróci do klas po planowanych przerwach zimowych.

Powiedziała, że ​​miliony testów na COVID-19 zostaną rozdane uczniom w wieku szkolnym, z zamiarem, aby dzieci zostały przetestowane po przerwie. Dane z tych testów pomogą określić kolejne kroki państwa.

READ  Ulewne opady deszczu wystąpią w 7 miastach

„Po przerwie, po przetestowaniu dzieci, w pierwszym tygodniu marca dokonamy oceny” – powiedział Hochul.

Urzędnicy administracji Hochul nie podali od razu szczegółów na temat planu testów w środę.

Hochul powiedziała wcześniej, że chciałaby, aby wskaźniki szczepień dzieci poprawiły się, zanim zniesie ten stanowy mandat, który obowiązuje od sierpnia.

Według danych stanowych około 30% dzieci w wieku od 5 do 11 lat jest w pełni zaszczepionych, w porównaniu z nieco ponad dwiema trzecimi dzieci w wieku od 12 do 17 lat.

Szeroka nowojorska zasada maskowania początkowo miała wygasnąć kilka tygodni temu, ale została dwukrotnie przedłużona, podczas gdy urzędnicy państwowi czekali na ustąpienie fali omikronów.

Koniec mandatu stanowego nie powstrzyma hrabstw i gmin przed nałożeniem własnych mandatów na COVID-19, zarówno w odniesieniu do masek, jak i szczepionek, powiedział Hochul.

Na przykład w Nowym Jorku nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą szczepienie jest obowiązkowe dla każdego w miejscu pracy, w którym pracuje więcej niż jeden pracownik. Zakazuje nieszczepionym osobom spożywania posiłków w restauracjach lub wchodzenia do teatrów lub innych miejsc rozrywki.

Te mandaty, a także obowiązujące w państwie zasady maskowania, były przedmiotem wyzwań prawnych.

Zmiana zasad prawdopodobnie nie będzie miała bezpośredniego wpływu na osobiste nawyki. Przez całe lato i przez większość jesieni w Nowym Jorku nie było żadnych przepisów, które wymagałyby masek, a jednak zdecydowana większość ludzi nadal nosiła je podczas zakupów w domu, z uprzejmości, jeśli nie dla bezpieczeństwa osobistego.

Broadway League, która reprezentuje teatry w Nowym Jorku, powiedziała, że ​​jej patroni będą musieli nosić maski przynajmniej do końca kwietnia. Inne miejsca w dużych miastach sugerowały mniej rygorystyczne podejście. Barclays Center, w którym grają Brooklyn Nets, powiedziało, że maski są „zdecydowanie zalecane” tylko dla klientów.

„Zachęcamy wszystkich nowojorczyków do dalszego noszenia masek wysokiej jakości w pomieszczeniach lub w zatłoczonych miejscach oraz do zaszczepiania się i dopalania, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się” – powiedział Fabien Levy, rzecznik burmistrza Nowego Jorku, Eric Adams.

READ  Sprawdź ostatni niezależny test rakiety Artemis Moon

Stanowa komisarz ds. zdrowia Mary Bassett nosiła maskę podczas konferencji prasowej. Hochul nie.

Hochul spotkał się we wtorek z administratorami szkół i związkami zawodowymi nauczycieli, aby porozmawiać o tym, kiedy i jak państwo może złagodzić obowiązek maskowania szkoły.

Zauważyła, że ​​kiedy zeszłego lata wprowadzono zasady maskowania, nauczyciele i wielu rodziców niechętnie odnosiło się do powrotu do uczenia się osobiście. Te obawy nie zniknęły całkowicie.

„Wszyscy jesteśmy podekscytowani możliwością zniesienia tych ograniczeń, ale przemyślane i rozważne podejście gubernatora Hochula jest właściwe” – powiedział Michael Mulgrew, prezes Zjednoczonej Federacji Nauczycieli, związku reprezentującego nauczycieli w Nowym Jorku.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom nadal zalecają powszechne maskowanie w szkołach.

Około 4700 pacjentów z COVID-19 było hospitalizowanych w szpitalach w całym stanie od wtorku. To poniżej szczytu prawie 12 700 w styczniu. 11, ale nadal podwaja liczbę hospitalizowanych pacjentów. 21.

Niektóre szpitale w wiejskich, położonych na północy stanu Nowy Jork nadal borykają się z wysokimi wskaźnikami hospitalizacji, które nadwyrężają ich możliwości: administracja Hochul wstrzymała nieistotne operacje planowe w 23 z około 200 nowojorskich szpitali od zeszłego piątku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *